Sign of the City

2014 Jüri Üyeleri

Prof. Dr. Suha Özkan

World Architecture Community Kurucu Başkanı

Prof. Dr. Suha Özkan

World Architecture Community Kurucu Başkanı


Suha Özkan (d. 1945, Ankara) Türk mimar, mimarlık eleştirmeni ve öğretim görevlisi. Ağa Han Mimarlık Ödülleri Merkezi başta olmak üzere uluslararası birçok mimarlık kurumunda da görevler almıştır.

1945 yılında Ankara’da dünyaya gelen Suha Özkan Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden 1967 yılında mimar olarak mezun oldu. Aynı üniversitede önce doçent sonra da profesörlük ünvanını aldı. 1978 yılında Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı, 1979 yılında ise Rektör Yardımcısı oldu. Türkiye’de ve Türkiye dışında birçok mimarlık yarışmasında, üniversite, akademik kurumlar ve diğer mimarlık kurumlarında çeşitli görevler aldı. Bu kurumlar arasında Hassan Fathy Enstitüsü, Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Merkezi ve Ağa Han Mimarlık Ödülleri de yer almaktadır. Birçok uluslararası mimarlık kuruşundan madalyaları olan Özkan 2004 yılında AIA Amerikan Mimarlık Enstitüsü’nün Onursal Üyeliği ile onurlandırılan ilk ve halen tek Türktür. 2002-2008 yılları arasında UIA Uluslararası Mimarlar Birliği Yönetiminde Konsey Üyesi olarak görev alan alan Özkan 2002-2005 yılları arasında UIA 2005 Kongresi’ Başkanlığı’nı da üstlenmiştir.

Son görevi 2009 – 2012 yılları arasında ODTÜ’de Tasarım ve Mimarlık Kuramı profesörlüğünden emekli olan Özkan, ayrıca Tepe Mimarlık Kültürü Merkezi ve XXI Dergisi’ve World Architecture Community’nin www.worldarchitecture.org. kurucularındandır: 6 dilde 300ü aşkın makalesi ve kitapları bulunan Suha Özkan 7 uluslararsı mimarlık ve kentsel tasarım yarışması düzenlemiş, 20yi aşkın yarışmada Jüri üyeliği ve Jüri başkanlığı yapmıştır. 2013-2014 arası Katar Ulusal Müzesi bünyesinde yer alacak olan Doha Mimarlık Merkezi’nin Kurucu Direktörlüğünü üstlenmiştir.

Prof.Dr.Sinan Mert ŞENER

İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı

Prof.Dr.Sinan Mert ŞENER

İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı


1961 yılında İstanbul’da doğdu.

İlköğretimini Gölcük’te, orta öğretimini İstanbul’da tamamladıktan sonra 1978 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümüne girdi ve 1982 yılında mimar olarak mezun oldu.

1984’te İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisans derecesi aldı.

1984-88 yılları arasında askerlik görevi ve serbest mimarlık faaliyetlerin de bulundu.

1988 de İTÜ Mimarlık Fakültesinde asistan olarak göreve başladı. 1994’te Doktor ünvanı alan Sinan Mert ŞENER 1995’te Yardımcı Doçent, 1997’de YÖK Doçenti ünvanını aldı. 1998-99 yıllarında Carnegie Mellon Üniversitesinde PostDoc yapan ŞENER 2003 yılında Üniversite Doçentliğine atandı.  2011 yılından bu yana İTÜ Mimarlık Bölümünde Profesör olarak görev yapmaktadır.

Ekim 2012 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanlığına seçildi. Kasım 2012’den beri Dekan olarak görev yapmaktadır. 2012-2013 yıllarında Rektör Danışmanlığı yapan Prof.Dr.Sinan Mert ŞENER’in iki adet basılmış kitabı, yabancı bölümsel dergilerde basılmış çok sayıda (9 ad.) makalesi, çok sayıda Türkçe ve yabancı dilde makale ve basılmış bildirileri vardır. 16 adet ulusal mimarlık ödülü alan Prof.Dr.Sinan Mert ŞENER 12  kez ulusal mimarlık yarışması jürilerinde görev almıştır.
 
Prof.Dr.Sinan Mert ŞENER evli ve bir çocuğu vardır. 

Ömer Faruk Çelik

KONUTDER Başkanı

Ömer Faruk Çelik

KONUTDER Başkanı


EYG Grup kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı olan Ömer Faruk Çelik, 1961 yılında Alaca, Çorum’da doğdu. Ankara’da iş yaşamına atılan Çelik, 1976 yılından 1986 yılına kadar muhasebe alanında çalıştı.
 
1988 yılında Sinpaş Yapı Endüstrisi’nde göreve başlayan Çelik, 2007’de Sinpaş GYO A.Ş.nin kurulmasıyla İcra Kurulu Başkanlığı’na atandı. 
 
2013 yılının sonuna kadar Sinpaş GYO A.Ş. İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Çelik, kendi şirketini kurma kararı alarak 2014 yılı başında EYG Gayrimenkul Geliştirme A.Ş.’yi kurdu. Ömer Faruk Çelik, bu girişimle birlikte Kentsel Hizmetler, Dekor’S ve 3 Öğün şirketlerini de EYG çatısı altında topladı.
 
Ömer Faruk Çelik, EYG Gayrimenkul Geliştirme A.Ş.nin kurulumuyla sektörü, hizmet kalitesi bakımından ileriye taşıyacak ilklerle tanıştırdı. Evdekifirsat.com markası ile Türkiye’nin ilk ve tek markalı konut projelerinin satışa sunulduğu dijital platform ile sektöre yeni bir bakış açısı kazandırdı.    
 
EYG İcra Kurulu Başkanlığı’nın yanı sıra KONUTDER Başkanı olan Çelik, Kandilli Kulübü kurucuları arasında yer almaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır. 

Neşecan Çekici

GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Neşecan Çekici

GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı


Neşecan Çekici, Marmara Üniversitesi İİBF -İktisat Bölümü mezunudur. İstanbul Üniversitesi'nde Para/Banka Anabilim Dalında Yüksek Lisans eğitiminin ardından, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadi Enstitüsü İşletmecilik İhtisasını da yaparak akademik kariyerini tamamlamıştır. Türkiye'nin önde gelen holdinglerinde yedi yıl boyunca yöneticilik görevlerinde bulunduktan sonra 1995 yılında gayrimenkul sektörüne adım atan ve bugüne değin farklı bir çok projede imzası bulunan Neşecan ÇEKİCİ, Epos Gayrimenkul Danışmanlık ve Değerleme A.Ş' nin kurucusu ve yönetici ortağıdır. Türkiye genelinde ve uluslar arası platformda çeşitli kuruluşlara Değerleme, Gayrimenkul Geliştirme ve Danışmanlık alanlarında hizmet vermektedir. Halen mesleki amaçlı sivil toplum örgütlerinde aktif olarak görev yapan ÇEKİCİ, aynı zamanda birçok üniversitenin lisans ve yüksek lisans programlarında sektör öğretim görevlisi olarak ders vermektedir. Üyesi olduğu Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) bünyesinde Türkiye'de kadın girişimciliğini geliştirmek, ekonomik ve sosyal yaşamda kadının konumunu güçlendirmek amacıyla düzenlenen eğitimlerde görev almaktadır.

ULI, AI,GİSP gibi mesleki örgütlerde üyelikleri bulunmaktadır. Sektörle ilgili birçok araştırma, derleme ve makalesi olan ÇEKİCİ, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Değerleme Uzmanlığı Lisansı'na sahiptir. 2011-2013 döneminde Lisanslı Değerleme Şirketleri Birliği Derneği (LideBİR)' nde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulunmuştur. Halen GYODER Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Üyesi olan Neşecan ÇEKİCİ, mesleki ve akademik çalışmaları, sektördeki etik, sofistike görüşleri ve çeşitli platformlardaki temsilleri dikkate alınarak, 2009 Ocak ayında Ekonomi ve İş Dünyası Dergisi Ekonometri'nin "Geleneksel Hizmet Ödülleri" nden olan "Yılın Gayrimenkul Danışmanı" ödülüne layık görülmüştür.

Nazmi Durbakayım

İNDER Başkanı

Nazmi Durbakayım

İNDER Başkanı


1950 Yılında İstanbul’da doğan Nazmi Durbakayım, Haydarpaşa Lisesi’nden sonra girdiği İTÜ İnşaat Fakültesi’nden 1974 yılında mezun oldu. Nazmi Durbakayım, yine aynı yıl kurduğu müteahhitlik firmasıyla sanayi ve konut inşaatları yaparak iş yaşamına başladı.

1980 yılında TEKNİK YAPI’yı kuran Nazmi Durbakayım, inşaat sektöründe kalite çıtasını hep daha yükseklere taşımayı misyon edindi. Sektörde markalaşmanın öncülüğünü üstlenen Nazmi Durbakayım, imza attığı projelerle Teknik Yapı’yı aranan bir marka haline getirdi.

Yaklaşık 40 yıllık iş yaşamında birçok başarıya damgasını vuran Nazmi Durbakayım, inşaat sektörünün yanı sıra gıda, turizm ve hizmet alanlarında da faaliyet gösteren firmaların kuruculuğunu üstlenmiştir. Bugün Nazmi Durbakayım önderliğinde Teknik Holding çatısı altında toplanmış firmalarda binlerce kişiye istihdam olanağı sağlanmaktadır.

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES), Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) üyesi olan Nazmi Durbakayım, aynı zamanda son dört yıldır İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı olmakla birlikte depremle mücadeleye destek vermek amacıyla Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı’nın (MAG Vakfı) da kurucu üyeleri arasında yer almaktadır.

İbrahim Eskiocak

Gulf Property Marketing MD

İbrahim Eskiocak

Gulf Property Marketing MD


Ibrahim Eskiocak has 27 years of experience with property development and property management in the UAE. He is currently the Managing Director of Gulf Property Marketing (GPM) and a Partner at Curve Real Estate, both of which offer development and investment consulting services in the local and international markets.

Prior to GPM, Mr. Eskiocak served as the Chief Executive Officer of the Real Estate Division at Aabar Investments PJSC between March 2010 and March 2012. 

Before Aabar, Mr. Eskiocak spent 10 years as the Head of the Real Estate division at First Gulf Bank and the General Manager of Green Emirates Properties, a subsidiary of First Gulf Bank, Aldar, Sorouh and Reem Investments. He was leading the property development and the management of large and significant projects throughout the UAE. Prior to joining First Gulf Bank, Mr. Eskiocak spent 11 years as the Head of Real Estate Dept. at Mashreq Bank in Abu Dhabi and Dubai. He graduated from Istanbul University where he studied mathematics and science, and is fluent in Turkish, English and Arabic.”

Prof. Hüseyin Kaptan

Atelye70 Şehir Planlama Başkanı

Prof. Hüseyin Kaptan

Atelye70 Şehir Planlama Başkanı


Türkiye’de kentsel planlama deneyimlerinin oluşmasına, çoğalmasına ve akademik ortama aktarılarak plancı formasyonunun güçlenmesine 50 yılı aşkın deneyimi ile katkı koyan Prof. Hüseyin KAPTAN, İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP)’ nin (2004-2008) kurucusu ve yürütücüsü olarak hizmet vermiştir.Prof. Hüseyin KAPTAN, bugün erişmiş olduğu bu birikimi dört aşamada gerçekleşmiş olup, bunlar;
Türkiye’ yi kapsayan değişik coğrafyalarda, değişik ekonomik- kültürel yapılarda, kırsal planlama- kırsal alan merkezleri- orta büyüklükte kentlerin planlanması,
Uluslararası ölçekte yerel yönetimler ve planlama deneyiminin ulusal planlama sistemine adaptasyonu- demokratik- katılımcı planlama süreci,
Özellikle İstanbul Metropoliten alanı içinde kentsel alt bölgelerin planlaması, imar islah planları- kent merkezleri- tarihi çevre- toplu konut alanları- rekreasyon alanları kapsamında kentsel tasarım projeleri,
Makro ölçekte planlama, İstanbul Metropoliten Alanı ve Marmara Bölgesi bütününde planlama stratejilerinin geliştirilmesi,olarak sıralamak mümkündür.

Bu aşamalar; Türkiye’ deki yerleşme sistemlerinin oluştuğu ve ulusal ölçekte kentleşme sürecinin başladığı dönemin ilk deneyimlerinin kazanıldığı, ilk kurumsal yapılanmaların oluştuğu ve sonuçlarının yaşanarak değerlendirildiği tüm süreci kapsamaktadır. Bu bağlamda Prof. Hüseyin KAPTAN, Türkiye’de planlama disiplinin gelişmesi ile kurumsal yapısının oluşması serüveninin başarılı ve başarısız her döneminin canlı tanığı olma özelliğine sahiptir.

Prof. Hüseyin KAPTAN, deneyimlerini planlama alanının uygulamalarına ve akademik ortamına aktarabilen bir plancı olma kimliğine, İMP’ nin kurulması sonrası kentsel planlamanın toplumsallaştırılması ve toplumun planlama hizmetinden en iyi şekilde yararlanması adına uğraş veren bir plancı özelliği de katmıştır. Katılımcı demokrasi kültürünün semt ölçeğinden başlayarak metropolün tüm yapısı içinde gelişmesinin, yapılan planlardan sonuç alınması için kaçınılmaz olduğuna inanmaktadır.

Hulusi Belgü

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı

Hulusi Belgü

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı


Hulusi Belgü completed his undergraduate studies in Business Administration at Istanbul University in 1988 before enrolling in the MBA program at State University of San Diego in the US. Having received his MBA in marketing and international business by 1990, Belgü had long started his professional career while attending college, in the national and international transportation sector.

He served at senior management capacity at various companies such as Çukurova Nakliyat, Ekpar Uluslararası İnşaat ve Taahhüt A.Ş., Ektrans Uluslararası Nakliyat ve Ticaret A.Ş, Ekinciler Dis Ticaret during this time. Belgü then moved over to the travel sector with Etur Turizm, before serving in the metal trading business with Uluslararası Demir Ticaret  A.Ş. Achieving notable success both in the national as well as the international business world, Belgü furthered his accomplishments he made in the real estate sector with Safir Gayrimenkul later at Multi Türkiye.

Hulusi Belgü has since 2010 held the Board Member position at Multi Turkiye, which affiliates of Real Estate Funds managed by Blackstone Group.

He is the chairman of the AYD (Council of Shopping Centers –Turkey) which represents Shopping Centre Sector, since February 2013. He is married with three children.

Hilmi Uytun

Hafele Türkiye ve Bölge Ülkeler İcra Kurulu Başkanı

Hilmi Uytun

Hafele Türkiye ve Bölge Ülkeler İcra Kurulu Başkanı


Hilmi Uytun, who has been working as the General Manager of Häfele Turkey since 1998, has a Bachelors Degree in Economics from the University of Istanbul. Mr. Uytun started his professional carrier with Brifing Tourism & Trade Company as a Marketing Specialist in 1987, continued with the same company to become the General Manager in 1992 and later in 1996 a member of the Board of Directors.

After serving as the General Coordinator of the Güder Group of Companies in 1998 for a short time, he has transferred to Häfele Turkey as the General Manager.

Mr. Uytun speaks English and German fluently and he is married with two daughters.

Haluk Sur

GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Haluk Sur

GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı


Türk gayrimenkul sektörünün yeniden yapılandırılması, yerel ve küresel yatırımcılarla işbirliğine gidilerek projeler geliştirilmesi konusunda 25 yılı aşkın süredir hizmet veren Haluk Sur, sektöre uluslararası yatırım standartlarının kazandırılmasında da etkin rol almaktadır.

1956 Bandırma doğumlu olan Haluk Sur, Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden lisans, Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü yüksek lisans derecesine sahiptir.

1981 yılında NATO bursuyla University of Washington'da Çevre Mühendisliği alanında çalışmalarını sürdüren Sur, Türkiye'nin ilk gayrimenkul yatırım ortaklıklarından biri olan İhlas GYO'nun kurucu Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak çalıştı.
Sur, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği, GYODER’de 2004 yılında Başkan Yardımcılığı ve 2005-2007 yıllarında Başkanlık görevini yürütmüştür.

Haluk Sur’un mevcut diğer görevleri arasında RE-PIE Portföy Yönetim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanlığı, REDİ Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanlığı, Gayrimenkul Yatırım Ortakları Derneği (GYODER) İcra Kurulu Üyeliği, Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Üyeliği, Bimeks Kurucu Ortak ve Yönetim Kurulu Üyeliği, Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği, Gulf Property Marketing GPM Yönetim Kurulu Başkanlığı, Forum İstanbul İcra Kurulu Üyeliği bulunmaktadır.

Hakan Kodal

GYODER ve AYD Kurucu Başkanı

Hakan Kodal

GYODER ve AYD Kurucu Başkanı


Hakan Kodal, 2006 yılından bu yana Krea Gayrimenkul’ün İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. Krea Gayrimenkul ve yönetim ekibi, 15 yılın üzerinde bir gayrimenkul geliştirme ve yatırım tecrübesine sahip olup, Merrill Lynch GPI ve Krea Gayrimenkul tarafından kurulan Bosphorus Gayrimenkul Fonu’nun yatırımları ile birlikte bugüne kadar toplamı 1,5 milyar doların üzerinde projelere imza atmıştır.

Hakan Kodal, aynı zamanda Türkiye’nin 4 lider gayrimenkul ve perakende ile ilgili meslek örgütünde kurucu başkanlık görevini üstlenmiştir. Bunlar sırası ile Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD), Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), Istanbul Shopping Fest Organizasyonu ve Urban Land Institute (ULI) Türkiye'dir.

Hakan Kodal, 1997-2006 yılları arası ise, Yapı Kredi Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nda genel müdürlük yaptı. 1997 yılından önce Garanti Yatırım Bankası’nda ve Coopers & Lybrand’ın Paris ofisinde kurumsal finansman ve yönetim danışmanlığı alanlarında çeşitli kademelerde görev almıştır. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden lisans derecesine sahip olan Hakan Kodal, işletme dalındaki lisansüstü çalışmasını Paris’te Ecole Superieure de Commerce’de tamamlamıştır.

Prof. Dr. Güzin Konuk

MSGSÜ Kentsel Tasarım Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı [Jüri Eşbaşkanı]

Prof. Dr. Güzin Konuk

MSGSÜ Kentsel Tasarım Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı [Jüri Eşbaşkanı]


MSGSU Kentsel Tasarım Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama  Bölümü Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Güzin KONUK aynı zamanda MSGSU Kentsel Tasarım Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanıdır. Uzmanlık alanı olan Kentsel Tasarım , Kentsel Projeler, Kentsel Peyzaj, Kentsel tasarım Rehberleri ve Teknikleri ile İlgili dersler vermekte, Mimarlık/Kentsel Tasarım Atölyelerinde Proje yürütücülüğü yapmaktadır. Prof. Dr. Güzin KONUK’un Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanlık görevi Mayıs 2015 tarihine kadar sürmüştür.

Mimarlık lisans eğitimini İstanbul ‘da ,Kentsel Tasarım Lisansüstü Eğitimini de İngiltere'de tamamladıktan sonra, akademik gelişimini hep üniversitesinde yapmış, Kentsel Tasarım alanında çok sayıda konferans, kitap, yayın yapmış, makale, bildiri sunmuş, proje ve araştırmalar ortaya koymuş, yarışmalarda ödüller almıştır.

Uluslar arası alanda da toplantı, inceleme, ortak çalışmalara katılmış, konferans vermiş ve akademik protokoller imzalamıştır. Özellikle son beş yıldır Avrupa Birliği Yoğun Program Projeleri Koordinatörlüğü (IP) ödülü kazanmış ve üstlendiği bu projeler ile, Uluslararası deneyim paylaşımı adına çok sayıda yabancı Üniversite ile akademik işbirlikleri geliştirmiştir.

Ulusal ve uluslar arası alanda yaptığı çalışmalarda son beş yılda da, Yeşil çağ / Greenage kapsamında Sürdürülebilir gelişme, Kent ve enerji etkin yapılar ile ekoloji ve tasarım konuları öncelik kazanmıştır.

Evli ve bir kız annesidir, idari görevlerini ve akademik çalışmalarını ise yaratıcı ve yenilikçi bir biçimde canlılıkla sürdürmektedir.

Füsun Yılmaz Phillipson

GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Füsun Yılmaz Phillipson

GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı


Füsun Yılmaz-Phillipson trained as an architect and town planner in Istanbul and followed this up by studying Sales and Marketing in London. She built on this academic foundation by working for over 25 years in the real estate sector in Turkey and the region, starting her career with such major real estate developers as Koç Holding, Koray Group (Deputy General Manager for Marketing) and Kemer Yapı, where she was Vice President of Sales and Marketing for Kemer Country and also GM of the Kemer Golf and Country Club.

She founded FYP Project Development, Marketing and Sales in 2005, and since then has provided both consultancy and implementation services to many of the most prominent companies in Turkey, focusing on project concept, best use and development as well as marketing and sales and brand relations. Areas of specialisation include residential, retail and commercial, and FYP also has a sister company, Mee! Entertainment, which has extensive experience in other sectors such as leisure, hospitality and culture.

FYP clients include Doğan Holding, Koç Holding, Yenigün İnşaat, the Torunlar Group, Tekfen, the House Group and Iş-GYO; among its recent projects are Trump Towers, the Torun Center, and the House Hotel and Residence Bomonti.

FYP is currently working at board level on major projects with clients from Turkey, Ireland, Russia and the Caucasus and also has forged close international ties with leading architects, interior designers, landscape architects and leisure consultants worldwide, such as Chapman Taylor, Lunson Mitchenall, Conran + Partners, and D & D London

Füsun Yılmaz-Phillipson is a board member and Executive Council Vice Chairman of GYODer, the Turkish Developers’ Association.

Dr. M. Emre Çamlıbel

Boğaziçi Üniversitesi

Dr. M. Emre Çamlıbel

Boğaziçi Üniversitesi


M. Emre Çamlıbel gayrimenkul sektörü başta olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında proje yönetimi ve iş geliştirme alanlarında 20 yılı aşkın tecrübe sahibidir. Halihazırda Soyak Holding’de CEO görevini yürütmektedir. İlaveten uluslarası şirketlerde bağımsız yönetim kurulu üyelikleri mevcuttur.
 
Sektörde pek çok ilklere imza atan Dr. M. Emre Çamlıbel liderliğinde; Soyak Yapı sektörde Müşteri İlişkileri ve Çağrı Merkezi uygulamalarını hayata geçiren ilk firma olmuştur, online satış platformu oluşturulmuş, profesyonel satış ofisi uygulamaları hayata geçirilmiş, ilk Hasılat Paylaşımı Modeli uygulanmış, bitmemiş konuta kredi verilmesi (mortgage) sağlanmıştır.
 
Soyak Yapı’nın 2007 yılında KalDer (Avrupa Kalite Yönetim Vakfı-EFQM üyesi) tarafından verilen “Ulusal Kalite Ödülü”nü almaya hak kazanan ilk ve tek gayrimenkul firması olmasını takiben; 2010 yılında Soyak Yapı Massachusetts Institute of Technology (MIT)’nin Türkiye’deki ilk ve tek partneri olmuştur. 2011 yılında Soyak Holding Binası Türkiye’deki ilk LEED sertifikasını (mevcut binalar kategorisi) alan mevcut bina olmuştur. 2012 yılında şirket Türkiye’deki ilk yeşil konut kredisini hayata geçirmiştir.
 
M. Emre Çamlıbel Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) yönetim kurulu üyesi, Türkiye Kalite Derneği üyesi, ULI (Urban Land Institute) Türkiye’de ise yürütme komitesi üyesidir.
 
M. Emre Çamlıbel lisans eğitimini İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümde, yüksek lisans eğitimini ise Massachusetts Institute of Technology (MIT)’de İnşaat İşletmesi ve Proje Yönetimi üzerine tamamlamıştır. Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde enerji verimliliği ve tasarrufu, enerji sistemleri, sürdürülebilirlik, karbon ticareti, finansmanı ve uygulamaları konularında doktorası bulunmaktadır ve aynı üniversitede yarı zamanlı öğretim görevlisidir. 

F.Fethi Hinginar

Türkiye İMSAD Başkan Vekili

F.Fethi Hinginar

Türkiye İMSAD Başkan Vekili


- 1946 yılında İstanbul’da doğdu.

- Sultanahmet Ticaret Lisesi ve sonrasında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden 1968 yılında mezun oldu.

- 1970 – 1979 yılları arasında Türk Philips’te görev yaptı.

- 1979 yılından bu yana Türk Ytong Sanayi A.Ş.’de muhtelif kademelerde ve halen Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

- 1993 yılında Milli Prodüktivite Merkezi tarafından “YILIN İŞADAMI” seçilmiştir.

- 1997 yılında Genç Yönetici ve İşadamları Derneği “GYİAD” tarafından “Türkiye’nin En İyi 50 Yöneticisi” arasında yer almıştır.

Hâlihazır görevleri:

- Türk Ytong Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı,

- Evren Zincir A.Ş. Başkan Vekili,

- Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (IMSAD)

Yönetim Kurulu Başkan Vekili,

- Türkiye Gazbeton Üreticileri Birliği (TGÜB) Yönetim Kurulu Başkanı,

- Avrupa Gazbeton Üreticileri Birliği (EAACA) Yönetim Kurulu Üyesi,

- Türkiye Toprak, Seramik Çimento ve Cam Sanayii İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Başkan Vekili,

- Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı (FİNANS KULÜP) Yönetim Kurulu Üyesi,

Evli ve 2 Çocuk babası olup, İngilizce ve İtalyanca bilmektedir.

Aziz Yeniay

Küçükçekmece Eski Belediye Başkanı

Aziz Yeniay

Küçükçekmece Eski Belediye Başkanı


1963 Malatya doğumlu Aziz Yeniay,

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) İnşaat Mühendisliği bölümünde Lisans ve aynı fakültede Yüksek Lisans Eğitimini tamamladı.

Serbest Mühendislik ve Müteahhitlik yaptıktan sonra;

1992 yılında Güngören’de Meclis üyesi seçilmiş

1994 yılında Esenler

1999 yılında Zeytinburnu ilçelerinde Meclis üyeliği devam etmiştir.

1995/2009 yılları arasında 9 yıl süreyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar Komisyonu Başkanlığı yapmıştır.

2004 yılında Küçükçekmece Belediye Başkanı seçilmiş, Mart 2014 seçimlerine kadar 2 dönem belediye başkanlığı görevini yürütmüş olup, kendi isteği ile tekrar aday olmayarak serbest çalışmaya başlamıştır.

Görev yaptığı süre içinde;

Planlı Kentleşme, Kentsel Risklerin Azaltılması, Kent ve Kentlilik Bilinci Oluşturulması, Yeşil Binalar ve Çevresel Değerler, Kentlerin Bütüncül Planlanması, Kentsel Dönüşüm Projeleri, Sürdürülebilir Kentler ve Kentsel Yaşam alanında pek çok çalışmanın Planlama, Proje ve Uygulamasını yürütmüştür.

Halen ilgili konularda çalışmalarına devam etmektedir.

Aziz Torun

GYODER Başkanı

Aziz Torun

GYODER Başkanı


Aziz Torun, 1950 yılında Erzincan’ın Kemah İlçesi’nde doğmuştur. 1975 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun olan Torun, 1976 - 1982 yılları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda İş Müfettişliği yapmıştır. 1982 yılında iş müfettişliği görevinden ayrılan Aziz Torun özel sektörde iş hayatına devam etme kararı almıştır.

Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Torunlar Gıda A.Ş’nin de kurucu ortağı olan Torun, aynı zamanda kurucusu ve ortağı olduğu birçok şirkette üst düzey yöneticilik yaparak iş hayatına devam etmektedir.

Aziz Torun, kurucusu olduğu Torunlar GYO’nun aktif olarak faaliyet gösterdiği gayrimenkul ve perakende sektörünün gelişimine katkı sağlamak üzere sektör derneklerinde de görev almaktadır. Torun, son olarak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) 2013 yılının Ocak ayında gerçekleşen 13. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda 2013 – 2014 dönemi GYODER Yönetim Kurulu Başkanı seçilmiştir. Ayrıca Alışveriş Merkezleri ve Perakendecileri Derneği’nde (AMPD) uzun yıllar Yönetim Kurulu Üyeliği ve AVM’lerden Sorumlu Grup Başkanlığı görevlerini yürüten Aziz Torun aynı zamanda TÜSİAD ve Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Danışma Kurulu üyesidir.

Aziz Torun evli ve 2 çocuk sahibidir.

Avi Alkaş

JLL Ülke Başkanı

Avi Alkaş

JLL Ülke Başkanı


Güncel Sorumluluklar

Ağustos 2008 tarihinde Alkaş AVM Yönetim Şirketi ve JLL şirketi birleşmiştir. Bu birleşmeden sonra Avi Alkaş JLL Türkiye Ülke Başkanı olarak görevine devam etmektedir.

Deneyimler

Alışveriş merkezi konsept geliştirme, kiralama ve yönetim alanlarında 20 yılı aşan deneyime sahip olan Avi Alkaş, profesyonel olarak Akmerkez, Carousel, İzmit Outlet Center için hizmet verdikten sonra 1997 yılında kendi firması Alkaş'ı kurdu. Avi Alkaş; Maxi, Karada Marina, Olivium, Tepe Nautilus, Armada, KayseriPark, KoruPark, İstinyePark, Vadi İstanbul, Rönesans Grubu’nun Türkiye genelindeki projeleri, Emaar Square ve Zorlu Center gibi Türkiye’nin önde gelen projelerinde önemli görevler üstlenmiştir.

Eğitim ve Sertifikalar

Halen Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği Kurucu Üyesi, Başkan Yardımcısı olan ve Hizmet ve Danışmanlık Grup Başkanı olan Avi Alkaş, aynı zamanda Uluslararası Alışveriş Merkezleri Derneği (ICSC) Avrupa Danışmanlık Kurulu Yönetim Kurulu Üyesi olarak da hizmet vermekte ve ICSC Avrupa Ödül Jürisi'nde de görev almaktadır. Alkaş, ICSC J. Riordan Profesyonel Gelişim Okulu’nun da fakülte üyesidir.

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nde master'ını tamamlayan Avi Alkaş MRICS, CRX , CSM, CMD ve CLS unvanlarını taşımaktadır.

Dr. Y. Müh. (Mimar) Doğan Hasol - Jüri Başkanı

Dr. Y. Müh. (Mimar) Doğan Hasol - Jüri Başkanı


Doğan Hasol, Galatasaray Lisesi’ni ve İTÜ Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi. Bir süre aynı fakültede asistan olarak görev aldı.

1968’de, bir grup arkadaşı ile birlikte, yapı alanında bir bilgi merkezi olan Yapı-Endüstri Merkezi’nin kuruluşunu gerçekleştirdi; kırk yıl süreyle yönetimini üstlendi. İki dönem, Uluslararası Yapı Merkezleri Birliği (UICB)’nin Başkanlığı’na, daha sonra da Onur Üyeliği’ne seçildi. Mimarlar Odası, Galatasaray Spor Kulübü ile birçok dernek ve vakıf yönetim kurullarında görev aldı.

Hasol’un yayımlanmış kitapları, mimarlık sözlükleri ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

Kendisine üç üniversite tarafından (İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Kültür Üniversitesi) "Onursal Doktor" unvanı, Mimarlar Odası'nca da “Mesleğe Katkı Başarı Ödülü” verilmiştir.

Mimarlık çalışmalarını, meslektaşları olan eşi ve kızı ile birlikte kurdukları HAS Mimarlık Ltd. bünyesinde sürdürmektedir.
KVK formunu onaylamanız gerekiyor.

Mimari ofisler, proje yatırımcısı adına projeye başvurabilirler ancak katılım başvurusunda, projenin hak sahibi gayrimenkul şirketinin onayını belgelemesi gerekmektedir. Örnek şirket onayı belgesi için tıklayınız.


Üye misiniz ? GİRİŞ YAPIN

Sign of the City Awards’a jüri üyemiz olarak çok değerli katkılar sunan, şehir plancılığının duayen ismi Prof. Hüseyin KAPTAN’ın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Kendisine Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.


Sign of the City