Sign of the City

2016 Jüri Üyeleri

Prof. Dr. Güzin Konuk

MSGSÜ Kentsel Tasarım Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı [Jüri Eşbaşkanı]

Prof. Dr. Güzin Konuk

MSGSÜ Kentsel Tasarım Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı [Jüri Eşbaşkanı]


MSGSU Kentsel Tasarım Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama  Bölümü Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Güzin KONUK aynı zamanda MSGSU Kentsel Tasarım Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanıdır. Uzmanlık alanı olan Kentsel Tasarım , Kentsel Projeler, Kentsel Peyzaj, Kentsel tasarım Rehberleri ve Teknikleri ile İlgili dersler vermekte, Mimarlık/Kentsel Tasarım Atölyelerinde Proje yürütücülüğü yapmaktadır. Prof. Dr. Güzin KONUK’un Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanlık görevi Mayıs 2015 tarihine kadar sürmüştür.

Mimarlık lisans eğitimini İstanbul ‘da ,Kentsel Tasarım Lisansüstü Eğitimini de İngiltere'de tamamladıktan sonra, akademik gelişimini hep üniversitesinde yapmış, Kentsel Tasarım alanında çok sayıda konferans, kitap, yayın yapmış, makale, bildiri sunmuş, proje ve araştırmalar ortaya koymuş, yarışmalarda ödüller almıştır.

Uluslar arası alanda da toplantı, inceleme, ortak çalışmalara katılmış, konferans vermiş ve akademik protokoller imzalamıştır. Özellikle son beş yıldır Avrupa Birliği Yoğun Program Projeleri Koordinatörlüğü (IP) ödülü kazanmış ve üstlendiği bu projeler ile, Uluslararası deneyim paylaşımı adına çok sayıda yabancı Üniversite ile akademik işbirlikleri geliştirmiştir.

Ulusal ve uluslar arası alanda yaptığı çalışmalarda son beş yılda da, Yeşil çağ / Greenage kapsamında Sürdürülebilir gelişme, Kent ve enerji etkin yapılar ile ekoloji ve tasarım konuları öncelik kazanmıştır.

Evli ve bir kız annesidir, idari görevlerini ve akademik çalışmalarını ise yaratıcı ve yenilikçi bir biçimde canlılıkla sürdürmektedir.

Prof. Dr. Suha Özkan

World Architecture Community Kurucu Başkanı [Jüri Eşbaşkanı]

Prof. Dr. Suha Özkan

World Architecture Community Kurucu Başkanı [Jüri Eşbaşkanı]


Profesör Dr. Suha Özkan (d. 1945, Ankara) Türk mimar, mimarlık eleştirmeni ve öğretim üyesidir Ağa Han Mimarlık Ödülleri Merkezi başta olmak üzere uluslararası birçok mimarlık kurumunda da üst düzey görevler almıştır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden 1967 yılında mimar olarak mezun oldu. Aynı üniversitede önce doçent sonra da profesörlük ünvanını aldı. 1978 yılında Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı, 1979 yılında ise Rektör Yardımcısı oldu. Türkiye’de ve Türkiye dışında birçok mimarlık yarışmasında, üniversite, akademik kurumlar ve diğer mimarlık kurumlarında çeşitli görevler aldı. Bu kurumlar arasında ve Ağa Han Mimarlık Ödülleri de yer almaktadır. Bu kurumda 1982-2007 yılları arsında üst yöneticik yapmış ve 1990-2006 yılları arasında Genel Sekreterlik görevini üstlenmiştir. Birçok uluslararası mimarlık kuruşundan madalya ve beratları olan Özkan 2004 yılında AIA Amerikan Mimarlık Enstitüsü’nün Onursal Üyeliği ile onurlandırılan ilk ve halen tek Türktür. 2002-2008 yılları arasında UIA Uluslararası Mimarlar Birliği Yönetiminde Konsey Üyesi olarak görev alan alan Özkan 2002-2005 yılları arasında UIA 2005 Kongresi’ Başkanlığı’nı da üstlenmiştir. Aynı kuruluşun 2002-2008 yılları arasında Yarışmalar Kurulu üyeliği yapmıştır. 2009 – 2012 yılları arasında, son akademik görevi ODTÜ’de Tasarım ve Mimarlık Kuramı profesörlüğünden emekli olan Özkan, ayrıca Tepe Mimarlık Kültürü Merkezi ve XXI Dergisi’ve World Architecture Community’nin www.worldarchitecture.org. kurucularındandır: 6 dilde 300ü aşkın makalesi ve birçok kitapları bulunan Özkan’ın 4 kitabı New York: Rizzoli tarafından yayınlanmıştır. 10 nu aşkın uluslararsı mimarlık ve kentsel tasarım yarışması düzenlemiş, 30’u aşkın yarışmada Jüri üyeliği ve çok kez Jüri başkanlığı yapmıştır. Son görevi (2016) Hindistan Andra Pradesh Eyaleti’nin Amarvati kent merkezi yarışmasında jüri üyeliğidir. 2013-2014 arası Katar Ulusal Müzesi bünyesinde yer alacak olan Doha Mimarlık Merkezi’nin Kurucu Direktörlüğünü üstlenmiştir. Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesidir. Kendisi halen World Architecture Community’nin Başkanı ve Bodrum Mimarlık Kütüphanesi’nin kurucusu ve sahibidir..

Avi Alkaş

JLL Ülke Başkanı

Avi Alkaş

JLL Ülke Başkanı


Güncel Sorumluluklar

Ağustos 2008 tarihinde Alkaş AVM Yönetim Şirketi ve JLL şirketi birleşmiştir. Bu birleşmeden sonra Avi Alkaş JLL Türkiye Ülke Başkanı olarak görevine devam etmektedir.

Deneyimler

Alışveriş merkezi konsept geliştirme, kiralama ve yönetim alanlarında 20 yılı aşan deneyime sahip olan Avi Alkaş, profesyonel olarak Akmerkez, Carousel, İzmit Outlet Center için hizmet verdikten sonra 1997 yılında kendi firması Alkaş'ı kurdu. Avi Alkaş; Maxi, Karada Marina, Olivium, Tepe Nautilus, Armada, KayseriPark, KoruPark, İstinyePark, Vadi İstanbul, Rönesans Grubu’nun Türkiye genelindeki projeleri, Emaar Square ve Zorlu Center gibi Türkiye’nin önde gelen projelerinde önemli görevler üstlenmiştir.

Eğitim ve Sertifikalar

Halen Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği Kurucu Üyesi, Başkan Yardımcısı olan ve Hizmet ve Danışmanlık Grup Başkanı olan Avi Alkaş, aynı zamanda Uluslararası Alışveriş Merkezleri Derneği (ICSC) Avrupa Danışmanlık Kurulu Yönetim Kurulu Üyesi olarak da hizmet vermekte ve ICSC Avrupa Ödül Jürisi'nde de görev almaktadır. Alkaş, ICSC J. Riordan Profesyonel Gelişim Okulu’nun da fakülte üyesidir.

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nde master'ını tamamlayan Avi Alkaş MRICS, CRX , CSM, CMD ve CLS unvanlarını taşımaktadır.

Avni Çelik

GYODER Yüksek İstişare Kurulu Başkanı

Avni Çelik

GYODER Yüksek İstişare Kurulu Başkanı


1950 yılında Çorum’da doğdu. İlk ve Orta öğrenimini takiben Ankara Gazi Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık fakültesinden inşaat mühendisi olarak mezun oldu.

Üniversiteyi takiben 1974 yılında Sinpaş Yapı Endüstrisi ve Ticaret A.Ş.’yi kurdu. 42 yıldır 34 şirketi barındıran Sinpaş Holding’in başkanıdır. 

Yapı ve Gayrimenkul geliştirme sektörünün yanında sinai teşebbüslere ağırlık verdi. Seranit Granit Seramik Sanayi ve Ticaret A.Ş. – Eskişehir ve Bilecik fabrikalarını kurdu. Maden sektörüne yatırım yaparak Niğde’de saf kalsiyum karbonat üretmek üzere Mikron’s Mikronize Mineral fabrikalarını kurdu.

Lojistik ve depolama, rüzgâr enerjisi ve yerli kömüre dayalı enerji santralleri, Krom, Barit ve talk maden yatırımları sürdürülmektedir. Sinpaş Holding ve iştirakleri dünyanın 36 ülkesi ile ihracat faaliyetleri sürdürmektedir.

Kurucusu olduğu Boğaziçi Vakfı ve Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı ile Sinpaş Holding her yıl 3000’e yakın yetenekli öğrenciye burslarla eğitim desteği vermektedir. Deneyimlerini bir Üniversitede Mimarlık Fakültesi öğrencilerine Lisans – Yüksek Lisans seviyesinde dersler vererek yeni nesillere aktarmaktadır.

Avni Çelik birçok Mesleki Dernek ve Vakıf Başkanlığı, Gyoder Yüksek İstişare Kurulu Başkanlığı yanında İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet üyesidir.

Avni Çelik’in kısa özgeçmişi eğitim ve sosyal sorumluluk alanındaki örgütlü gayretleri dışında 42 yıllık çalışma hayatını adadığı Sinpaş Grubu’dur.

Aytek İtez

Türkiye Serbest Mimarlar Derneği Başkanı

Aytek İtez

Türkiye Serbest Mimarlar Derneği Başkanı


Konya’da doğdu. A.D.M.M.A.Y.O  Mimarlık Bölümü’nden 1978 yılında mezun oldu.1974-1980 yılları arasında S Mimarlık Atölyesi’nde çalıştı. 1981 yılında, Mimar Murat Artu ile birlikte kurduğu Artu-İtez Mimari Proje Ofisi’nde serbest mimarlık yaşamına başladı. Çalışmalarını, 1985 yılında eşi Neşe İtez’le birlikte kurduğu İtez Mimarlık Ltd. Şti.’nde sürdürmektedir.  1927 Mimarlar Derneği ve 1987 yılından bu yana Türk Serbest Mimarlar Derneği üyesidir ve Yonetim Kurulu Baskanligini yurutmektedir.

Aziz Torun

GYODER Başkanı

Aziz Torun

GYODER Başkanı


Aziz Torun, 1950 yılında Erzincan’ın Kemah İlçesi’nde doğmuştur. 1975 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun olan Torun, 1976 - 1982 yılları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda İş Müfettişliği yapmıştır. 1982 yılında iş müfettişliği görevinden ayrılan Aziz Torun özel sektörde iş hayatına devam etme kararı almıştır.

Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Torunlar Gıda A.Ş’nin de kurucu ortağı olan Torun, aynı zamanda kurucusu ve ortağı olduğu birçok şirkette üst düzey yöneticilik yaparak iş hayatına devam etmektedir.

Aziz Torun, kurucusu olduğu Torunlar GYO’nun aktif olarak faaliyet gösterdiği gayrimenkul ve perakende sektörünün gelişimine katkı sağlamak üzere sektör derneklerinde de görev almaktadır. Torun, son olarak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) 2013 yılının Ocak ayında gerçekleşen 13. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda 2013 – 2014 dönemi GYODER Yönetim Kurulu Başkanı seçilmiştir. Ayrıca Alışveriş Merkezleri ve Perakendecileri Derneği’nde (AMPD) uzun yıllar Yönetim Kurulu Üyeliği ve AVM’lerden Sorumlu Grup Başkanlığı görevlerini yürüten Aziz Torun aynı zamanda TÜSİAD ve Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Danışma Kurulu üyesidir.

Aziz Torun evli ve 2 çocuk sahibidir.

Ersun Bayraktaroğlu

GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Ersun Bayraktaroğlu

GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı


Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, İşletme Bölümü’nden mezun olan Ersun, ABD’de Western Michigan Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir.

Yaklaşık 10 yıl boyunca Maliye Bakanlığı’nda Gelirler Kontrolörü olarak çalışan Ersun hem özel şirketlerde hem de kamu kuruluşlarında vergi denetimleri ve incelemeleri yürütmüştür. Ardından altı yıl süresince Ankara merkezli bir holding grubunda (Nurol Grup) sırasıyla Denetçi, Finans Müdürü ve Mali İşler ve Denetim Bölümü Başkanı olarak görev yaptıktan sonra 2002 yılında Kıdemli Müdür olarak PwC’ye katılmış ve Temmuz 2007’de ise şirket ortaklığına kabul edilmiştir.

Bayraktaroğlu gerek kamu kuruluşları gerekse özel şirketler nezdinde iç denetim, finansal danışmanlık, finansal yönetim ve finansal ve idari denetim alanlarında geniş deneyime sahiptir. Kendisi şirketimizin Bankacılık ve Sermaye Piyasaları ile Gayrimenkul uzmanlık ekiplerinde yer almaktadır. Halen yerli ve yabancı pek çok gayrimenkul yatırım fonuna, gayrimenkul yatırım ortaklığına ve gayrimenkul şirketine vergi danışmanlığı hizmeti vermektedir. 

İş dünyası gazetelerinde ve gayrimenkul yayınlarında sürekli olarak  makaleler, görüşler yayımlamakta olan Ersun, bir çok yerel ve uluslararası panel, toplantı ve konferansa konuşmacı olarak katılmakta ayrıca vergi konularındaki kurum seminerlerimizde de eğitmen olarak görev almaktadır.

Bayraktaroğlu, GYODER , ULI ve GISP gibi sivil toplum kuruluşlarında Yönetim Kurulu/İcra Kurulu  üyesi olarak sektöre katkı sağlamaktadır.

Bayraktaroğlu halihazırda PwC Gayrimenkul Sektörü Ülke Lideri olarak çalışmaktadır. YMM unvanını haiz olan Ersun iyi düzeyde İngilizce bilmektedir. 

F.Fethi Hinginar

Türkiye İMSAD Başkanı

F.Fethi Hinginar

Türkiye İMSAD Başkanı


 • 1946 yılında İstanbul’da doğdu.
 • Sultanahmet Ticaret Lisesi ve sonrasında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden 1968 yılında mezun oldu.
 • 1970 – 1979 yılları arasında Türk Philips’te görev yaptı.
 • 1979  yılından bu yana Türk Ytong Sanayi A.Ş.’de muhtelif kademelerde ve halen  Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. 
 • 1993 yılında Milli Prodüktivite Merkezi tarafından “YILIN İŞADAMI” seçilmiştir.
 • 1997 yılında Genç Yönetici ve İşadamları Derneği “GYİAD” tarafından  “Türkiye’nin En İyi 50 Yöneticisi” arasında yer almıştır. 

Halihazır görevleri :
 
 • Türk Ytong Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı,
 • Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (IMSAD)Yönetim Kurulu Başkanı,
 • Gaziantep Ytong Yönetim Kurulu Başkan Vekili,
 • Evren Zincir A.Ş. Başkan Vekili,
 • Avrupa Gazbeton Üreticileri Birliği (EAACA) Yönetim Kurulu Üyesi,
 • Türkiye Gazbeton Üreticileri Birliği (TGÜB) Yönetim Kurulu Başkan Vekili,
 • Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı (FİNANS KULÜP) Yönetim Kurulu Üyesi,
 • Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Üyesi,
 • Türk Böbrek Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi. 
 • Evli ve 2 Çocuk babası olup, İngilizce ve İtalyanca bilmektedir.

A. Faruk Göksu

Kentsel Strateji Kurucu Ortağı

A. Faruk Göksu

Kentsel Strateji Kurucu Ortağı


Kentlerin geleceği için stratejiler, yenilikçi model ve öneriler geliştirmektedir. Başta, ‘Batıkent Projesi’, Zafertepe Gecekondu Projesi ve ‘Portakal Çiçeği Vadisi’  Projesi olmak üzere kamu, özel sektör ve yerel örgütleri bir araya getiren pek çok katılımcı projelerde yöneticilik yapmıştır.

Bir dönem Doğuş grubunda Doğuşkent şirketinin yöneticiliğini yapan Göksu kamu, özel ve sivil sektörlerinde deneyimleri bulunmaktadır.

Vizyon, tasarım ve sosyal etki kavramlarının önemini dikkate alarak işbirliği platformları ve atölyeler kurmuştur. Gençleri gönüllülük ilkesi ile bir araya getirmekte, program ve projeler geliştirmekte ve gençlere istihdam ortamları sağlamaktadır.

Aşağıdaki platformların her birinin kurucusu ve gönüllü yöneticisidir.

DESTEK  Platformu; 3ada1ada, Mahalle ve KENTteKENT programları ile dönüşüm modellerini gönüllü tasarımcılarla geliştirmekte. Yerel girişimlere DESTEK vermektedir.

Stüdyo 33; Eğitim programları ile farklı düşünen insanlar yetiştirmekte ve onlara istihdam sağlamaktadır.

TAK Kadıköy; Kadıköy Belediyesi, Çekül Vakfı ve Kentsel strateji işbirliği ile kurulan TAK; Tasarım Araştırma Katılım yoluyla sorunların çözümünde gönüllü tasarımcılar ve yaşayanlar arasında işbirliği ortamları yaratmaktadır.

TAK Kartal; Kartal Belediyesi ve DESTEK Platformu işbirliği ile kurulan TAK Kartal; GEZİciTAK otobüsü ile tasarımcılar mahalleleri dolaşarak,  Mahallelerde sorunlar ve çözümler TAK kondu’larda tartışılmaktadır.
Kentsel Vizyon Platformu; NEF ve Kentsel Strateji işbirliği ile kurulan platform, kentlerin geleceği için yeni kent modelleri geliştirmektedir.

İmar Hakları Transferi Kentsel Vizyon, Uzlaşma Yönetimi, Stratejik Tasarım, Kentsel Dönüşüm, Mahalle Örgütlenmeleri, gibi konularda ulusal ve uluslar arası pek çok yayımı bulunmaktadır.

Aynı zamanda, Mimar Sinan Üniversitesinde yarı zamanlı dersler veren Göksu, Kentsel Strateji şirketinin kurucu ortağıdır.

Füsun Yılmaz Phillipson

GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Füsun Yılmaz Phillipson

GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı


Füsun Yılmaz-Phillipson trained as an architect and town planner in Istanbul and followed this up by studying Sales and Marketing in London. She built on this academic foundation by working for over 25 years in the real estate sector in Turkey and the region, starting her career with such major real estate developers as Koç Holding, Koray Group (Deputy General Manager for Marketing) and Kemer Yapı, where she was Vice President of Sales and Marketing for Kemer Country and also GM of the Kemer Golf and Country Club.

She founded FYP Project Development, Marketing and Sales in 2005, and since then has provided both consultancy and implementation services to many of the most prominent companies in Turkey, focusing on project concept, best use and development as well as marketing and sales and brand relations. Areas of specialisation include residential, retail and commercial, and FYP also has a sister company, Mee! Entertainment, which has extensive experience in other sectors such as leisure, hospitality and culture.

FYP clients include Doğan Holding, Koç Holding, Yenigün İnşaat, the Torunlar Group, Tekfen, the House Group and Iş-GYO; among its recent projects are Trump Towers, the Torun Center, and the House Hotel and Residence Bomonti.

FYP is currently working at board level on major projects with clients from Turkey, Ireland, Russia and the Caucasus and also has forged close international ties with leading architects, interior designers, landscape architects and leisure consultants worldwide, such as Chapman Taylor, Lunson Mitchenall, Conran + Partners, and D & D London

Füsun Yılmaz-Phillipson is a board member and Executive Council Vice Chairman of GYODer, the Turkish Developers’ Association.

Haluk Sur

GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Haluk Sur

GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı


Türk gayrimenkul sektörünün yeniden yapılandırılması, yerel ve küresel yatırımcılarla işbirliğine gidilerek projeler geliştirilmesi konusunda 25 yılı aşkın süredir hizmet veren Haluk Sur, sektöre uluslararası yatırım standartlarının kazandırılmasında da etkin rol almaktadır.

1956 Bandırma doğumlu olan Haluk Sur, Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden lisans, Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü yüksek lisans derecesine sahiptir.

1981 yılında NATO bursuyla University of Washington'da Çevre Mühendisliği alanında çalışmalarını sürdüren Sur, Türkiye'nin ilk gayrimenkul yatırım ortaklıklarından biri olan İhlas GYO'nun kurucu Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak çalıştı.
Sur, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği, GYODER’de 2004 yılında Başkan Yardımcılığı ve 2005-2007 yıllarında Başkanlık görevini yürütmüştür.

Haluk Sur’un mevcut diğer görevleri arasında RE-PIE Portföy Yönetim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanlığı, REDİ Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanlığı, Gayrimenkul Yatırım Ortakları Derneği (GYODER) İcra Kurulu Üyeliği, Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Üyeliği, Bimeks Kurucu Ortak ve Yönetim Kurulu Üyeliği, Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği, Gulf Property Marketing GPM Yönetim Kurulu Başkanlığı, Forum İstanbul İcra Kurulu Üyeliği bulunmaktadır.

Dr. M. Emre Çamlıbel

Boğaziçi Üniversitesi

Dr. M. Emre Çamlıbel

Boğaziçi Üniversitesi


M. Emre Çamlıbel gayrimenkul sektörü başta olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında proje yönetimi ve iş geliştirme alanlarında 20 yılı aşkın tecrübe sahibidir. Halihazırda Soyak Holding’de CEO görevini yürütmektedir. İlaveten uluslarası şirketlerde bağımsız yönetim kurulu üyelikleri mevcuttur.
 
Sektörde pek çok ilklere imza atan Dr. M. Emre Çamlıbel liderliğinde; Soyak Yapı sektörde Müşteri İlişkileri ve Çağrı Merkezi uygulamalarını hayata geçiren ilk firma olmuştur, online satış platformu oluşturulmuş, profesyonel satış ofisi uygulamaları hayata geçirilmiş, ilk Hasılat Paylaşımı Modeli uygulanmış, bitmemiş konuta kredi verilmesi (mortgage) sağlanmıştır.
 
Soyak Yapı’nın 2007 yılında KalDer (Avrupa Kalite Yönetim Vakfı-EFQM üyesi) tarafından verilen “Ulusal Kalite Ödülü”nü almaya hak kazanan ilk ve tek gayrimenkul firması olmasını takiben; 2010 yılında Soyak Yapı Massachusetts Institute of Technology (MIT)’nin Türkiye’deki ilk ve tek partneri olmuştur. 2011 yılında Soyak Holding Binası Türkiye’deki ilk LEED sertifikasını (mevcut binalar kategorisi) alan mevcut bina olmuştur. 2012 yılında şirket Türkiye’deki ilk yeşil konut kredisini hayata geçirmiştir.
 
M. Emre Çamlıbel Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) yönetim kurulu üyesi, Türkiye Kalite Derneği üyesi, ULI (Urban Land Institute) Türkiye’de ise yürütme komitesi üyesidir.
 
M. Emre Çamlıbel lisans eğitimini İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümde, yüksek lisans eğitimini ise Massachusetts Institute of Technology (MIT)’de İnşaat İşletmesi ve Proje Yönetimi üzerine tamamlamıştır. Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde enerji verimliliği ve tasarrufu, enerji sistemleri, sürdürülebilirlik, karbon ticareti, finansmanı ve uygulamaları konularında doktorası bulunmaktadır ve aynı üniversitede yarı zamanlı öğretim görevlisidir. 

Nazmi Durbakayım

İNDER Başkanı

Nazmi Durbakayım

İNDER Başkanı


1950 Yılında İstanbul’da doğan Nazmi Durbakayım, Haydarpaşa Lisesi’nden sonra girdiği İTÜ İnşaat Fakültesi’nden 1974 yılında mezun oldu. Nazmi Durbakayım, yine aynı yıl kurduğu müteahhitlik firmasıyla sanayi ve konut inşaatları yaparak iş yaşamına başladı.

1980 yılında TEKNİK YAPI’yı kuran Nazmi Durbakayım, inşaat sektöründe kalite çıtasını hep daha yükseklere taşımayı misyon edindi. Sektörde markalaşmanın öncülüğünü üstlenen Nazmi Durbakayım, imza attığı projelerle Teknik Yapı’yı aranan bir marka haline getirdi.

Yaklaşık 40 yıllık iş yaşamında birçok başarıya damgasını vuran Nazmi Durbakayım, inşaat sektörünün yanı sıra gıda, turizm ve hizmet alanlarında da faaliyet gösteren firmaların kuruculuğunu üstlenmiştir. Bugün Nazmi Durbakayım önderliğinde Teknik Holding çatısı altında toplanmış firmalarda binlerce kişiye istihdam olanağı sağlanmaktadır.

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES), Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) üyesi olan Nazmi Durbakayım, aynı zamanda son dört yıldır İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı olmakla birlikte depremle mücadeleye destek vermek amacıyla Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı’nın (MAG Vakfı) da kurucu üyeleri arasında yer almaktadır.

Neşecan Çekici

GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Neşecan Çekici

GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı


Neşecan Çekici, Marmara Üniversitesi İİBF -İktisat Bölümü mezunudur. İstanbul Üniversitesi'nde Para/Banka Anabilim Dalında Yüksek Lisans eğitiminin ardından, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadi Enstitüsü İşletmecilik İhtisasını da yaparak akademik kariyerini tamamlamıştır. Türkiye'nin önde gelen holdinglerinde yedi yıl boyunca yöneticilik görevlerinde bulunduktan sonra 1995 yılında gayrimenkul sektörüne adım atan ve bugüne değin farklı bir çok projede imzası bulunan Neşecan ÇEKİCİ, Epos Gayrimenkul Danışmanlık ve Değerleme A.Ş' nin kurucusu ve yönetici ortağıdır. Türkiye genelinde ve uluslar arası platformda çeşitli kuruluşlara Değerleme, Gayrimenkul Geliştirme ve Danışmanlık alanlarında hizmet vermektedir. Halen mesleki amaçlı sivil toplum örgütlerinde aktif olarak görev yapan ÇEKİCİ, aynı zamanda birçok üniversitenin lisans ve yüksek lisans programlarında sektör öğretim görevlisi olarak ders vermektedir. Üyesi olduğu Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) bünyesinde Türkiye'de kadın girişimciliğini geliştirmek, ekonomik ve sosyal yaşamda kadının konumunu güçlendirmek amacıyla düzenlenen eğitimlerde görev almaktadır.

ULI, AI,GİSP gibi mesleki örgütlerde üyelikleri bulunmaktadır. Sektörle ilgili birçok araştırma, derleme ve makalesi olan ÇEKİCİ, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Değerleme Uzmanlığı Lisansı'na sahiptir. 2011-2013 döneminde Lisanslı Değerleme Şirketleri Birliği Derneği (LideBİR)' nde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulunmuştur. Halen GYODER Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Üyesi olan Neşecan ÇEKİCİ, mesleki ve akademik çalışmaları, sektördeki etik, sofistike görüşleri ve çeşitli platformlardaki temsilleri dikkate alınarak, 2009 Ocak ayında Ekonomi ve İş Dünyası Dergisi Ekonometri'nin "Geleneksel Hizmet Ödülleri" nden olan "Yılın Gayrimenkul Danışmanı" ödülüne layık görülmüştür.

Ömer Faruk Çelik

KONUTDER Başkanı

Ömer Faruk Çelik

KONUTDER Başkanı


EYG Grup kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı olan Ömer Faruk Çelik, 1961 yılında Alaca, Çorum’da doğdu. Ankara’da iş yaşamına atılan Çelik, 1976 yılından 1986 yılına kadar muhasebe alanında çalıştı.
 
1988 yılında Sinpaş Yapı Endüstrisi’nde göreve başlayan Çelik, 2007’de Sinpaş GYO A.Ş.nin kurulmasıyla İcra Kurulu Başkanlığı’na atandı. 
 
2013 yılının sonuna kadar Sinpaş GYO A.Ş. İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Çelik, kendi şirketini kurma kararı alarak 2014 yılı başında EYG Gayrimenkul Geliştirme A.Ş.’yi kurdu. Ömer Faruk Çelik, bu girişimle birlikte Kentsel Hizmetler, Dekor’S ve 3 Öğün şirketlerini de EYG çatısı altında topladı.
 
Ömer Faruk Çelik, EYG Gayrimenkul Geliştirme A.Ş.nin kurulumuyla sektörü, hizmet kalitesi bakımından ileriye taşıyacak ilklerle tanıştırdı. Evdekifirsat.com markası ile Türkiye’nin ilk ve tek markalı konut projelerinin satışa sunulduğu dijital platform ile sektöre yeni bir bakış açısı kazandırdı.    
 
EYG İcra Kurulu Başkanlığı’nın yanı sıra KONUTDER Başkanı olan Çelik, Kandilli Kulübü kurucuları arasında yer almaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır. 

Ömer Taviloğlu

Mudo Yönetim Kurulu Başkanı

Ömer Taviloğlu

Mudo Yönetim Kurulu Başkanı


Mudo’nun ikinci kuşak dönemini başlatan Ömer Taviloğlu1981’de İstanbul’da dünyaya geldi. Koç Lisesi’nden mezun olduktan sonra Johns Hopkins Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdi. 2005 yılında Mudo’da aktif olarak çalışmaya başlayan Taviloğlu, kariyerine mağazacılık ve satış odaklı çalışmalarda yer alarak adım attı. 2005 yılında Mudo’nun moda alanındaki gamını genişleterek gençleri hedefleyen MUDO FTS64 markasını hayata geçirdi. Mudo Hazır Giyimdeki başarılı çalışmalarını takiben, Taviloğlu Mudo Concept'ten Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlendi; mobilya ve ev dekorasyonu perakendeciliğinde Mudo Concept’in tüketicilerin aklına gelen ilk markalar arasında yer almasını sağladı. 2007 yılında Mudo’nun online satış kanalı mudo.com.tr’yi hayata geçirdi, Mudo’nun kendi sitesini açıp başarıyla işleten ilk perakende markalarından olmasına öncülük etti. 2012 yılında Perakende Güneşi Ödülleri’nde ilk kez verilen “Genç Liderler” ödülüne layık görülen Taviloğlu, moda ve perakende sektörlerinin çatı derneklerinde yıllardır Yönetim Kurullarında görev aldıktan sonra; Şubat 2015’te Birleşmiş Markalar Derneği’ne Başkan Yardımcısı olarak seçildi. Ömer Taviloğlu aktif iş yaşamına Mudo Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam ediyor.

Prof.Dr.Sinan Mert ŞENER

İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı

Prof.Dr.Sinan Mert ŞENER

İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı


1961 yılında İstanbul’da doğdu.

İlköğretimini Gölcük’te, orta öğretimini İstanbul’da tamamladıktan sonra 1978 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümüne girdi ve 1982 yılında mimar olarak mezun oldu.

1984’te İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisans derecesi aldı.

1984-88 yılları arasında askerlik görevi ve serbest mimarlık faaliyetlerin de bulundu.

1988 de İTÜ Mimarlık Fakültesinde asistan olarak göreve başladı. 1994’te Doktor ünvanı alan Sinan Mert ŞENER 1995’te Yardımcı Doçent, 1997’de YÖK Doçenti ünvanını aldı. 1998-99 yıllarında Carnegie Mellon Üniversitesinde PostDoc yapan ŞENER 2003 yılında Üniversite Doçentliğine atandı.  2011 yılından bu yana İTÜ Mimarlık Bölümünde Profesör olarak görev yapmaktadır.

Ekim 2012 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanlığına seçildi. Kasım 2012’den beri Dekan olarak görev yapmaktadır. 2012-2013 yıllarında Rektör Danışmanlığı yapan Prof.Dr.Sinan Mert ŞENER’in iki adet basılmış kitabı, yabancı bölümsel dergilerde basılmış çok sayıda (9 ad.) makalesi, çok sayıda Türkçe ve yabancı dilde makale ve basılmış bildirileri vardır. 16 adet ulusal mimarlık ödülü alan Prof.Dr.Sinan Mert ŞENER 12  kez ulusal mimarlık yarışması jürilerinde görev almıştır.
 
Prof.Dr.Sinan Mert ŞENER evli ve bir çocuğu vardır. 

Yalçın Ayaydın

Ayaydın-Miroglio Grup Yönetim Kurulu Başkanı

Yalçın Ayaydın

Ayaydın-Miroglio Grup Yönetim Kurulu Başkanı


1960 Mardin doğumlu Yalçın Ayaydın ilkokul, ortaokul ve liseyi Mardin’de okuduktan sonra 1983 yılında Marmara İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni bitirmiştir. Bilgi ve birikimlerini giyim ve tekstil sanayinde kullanmayı ve bir aile şirketi kurmayı hedefleyen Yalçın Ayaydın, 1986 senesinde Türk giyim sanayinde kısa zamanda önemli yer edinen İpekyol Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ni kurarak ticaret hayatına atılmıştır.

 İpekyol markasından sonra, 1997 yılında Twist ve 2004 yılında Machka markalarının oluşturulmasıyla Türkiye’nin ve küresel pazarın etkin bir oyuncusu olma hedefiyle  ilerleyen  grup  Mayıs 2008’de İtalyan kumaş devi Miroglio ile  birleşmesi sonucu  Ayaydın Miroglio Grubu adını almış, bu tarihten sonra Yalçın Ayaydın, Grubun Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmeye başlamıştır.

Ayaydın,  2001-2003 yıllarında İTKİB Yönetim Kurulu Üyeliği ve Fuarlar Moda Marka Genç Stilisler Yeni Pazarlar Komitesi  Başkan Yardımcılığı 2003-2006 ve  2006-2008 dönemlerinde  İTKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve  Uluslararası Tanıtım  Fuarlar Komitesi Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. Ayaydın, aynı zamanda  2003-2004 döneminde Birleşmiş Markalar Derneği   Başkanlığı   görevini yürütmüştür.

Yalçın Ayaydın aynı zamanda  erken aşama şirketlerden  E Ticaret alanında Trendyol,  1v1y, Dijital Medya alanında Inploid ve Maden ve Enerji alanında Terkanon adlı şirketlerin yatırımcıları arasındadır. 

Zafer Baysal

AMSTAR Ülke Müdürü ve Kıdemli Başkan Yardımcısı

Zafer Baysal

AMSTAR Ülke Müdürü ve Kıdemli Başkan Yardımcısı


Zafer Baysal Denver, Colorado'da yerleşik Amstar Global Partners adlı gayrimenkul yatırım fonunun Kıdemli Başkan Yardımcı ve Türkiye Ülke Müdürü'dür. Görevi çeşitli gayrimenkul sınıflarında varlık yönetimi ve Amstar'ın Türkiye'deki yatırımları için kurduğu fonlarına yabancı kurumsal ve bireysel yatırımcıların katılımını sağlamak ve Amstar'ın Türkiye'de yerel ortak olarak seçtiği grupları belirlemektir.

Baysal'ın 20 yılı aşkın gayrimenkul, finans, uluslararası ilişkiler ve bankacılık tecrübesi bulunmakta olup AMSTAR'a katılmadan önce Rönesans Holding'de Yönetim Kurulu Üyeliği ve Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş.'de Genel Müdürlük görevlerinde bulunmuştur.

Baysal 2008 yılından 2014'de Federasyona dönüştürülünceye kadar Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği(AMPD)'nde AVM Sektörel Grup Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. 2006 yılında Rönesans Grubu'na katılmadan önce Baysal Bayındır Holding'de Finans Başkanlığı, Bayındırbank'da Genel Müdür Yardımcılığı ve Bayındır Grubu'nun Moldova'daki bankasında Genel Müdürlük görevlerinde bulunmuştur. 1997 yılında Bayındır Grubu'na katılmadan önce Baysal bankacılık hayatına 1990 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme Yüksek Lisansı'nı(MBA) birincilikle bitirdikten sonra girdiği Çukurova Grubu'na bağlı Interbank'da Management Trainee olarak başlamış, sonraki yıllarda Yurtdışı İlişkiler ve Muhabir İlişkileri Bölümü'nde Bölge Müdürlüğü yapmış ve Bankalar Birliği'nde 4 sene boyunca Ankara, İzmir ve İstanbul'da seminerler vermiştir.

Zafer Baysal ilk, orta ve lise eğitimlerini TED Ankara Koleji'nde tamamladıktan sonra 1984 yılında ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü'ne birincilikle girmiş 1988 yılında yüksek şeref derecesi ile ikincilikle mezun olarak aynı üniversitenin Yapı Mekaniği Bölümü'nde Yüksek Lisans çalışmasını tamamlamıştır. Deneysel gerçek ölçekli Laboratuvar çalışması Deprem Etkisi Altında Prefabrik Kolon Kiriş Birleşimleri'nin Davranışları'nı incelemiş olup şu anda kullanılmakta olan prefabrik tasarımlara ışık tutmuştur.

Zafer Baysal 2010 yılında Dünya Bankası'nın para ödüllü Türkiye yarışmasında da jüri üyeliği yapmıştır.

Üye değilmisin ? ÜYE OL
KVK formunu onaylamanız gerekiyor.

Üye değilmisin ? ÜYE OL

Mimari ofisler, proje yatırımcısı adına projeye başvurabilirler ancak katılım başvurusunda, projenin hak sahibi gayrimenkul şirketinin onayını belgelemesi gerekmektedir. Örnek şirket onayı belgesi için tıklayınız.


Üye misiniz ? GİRİŞ YAPIN

Sign of the City Awards’a jüri üyemiz olarak çok değerli katkılar sunan, şehir plancılığının duayen ismi Prof. Hüseyin KAPTAN’ın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Kendisine Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.


Sign of the City