Sign of the City
HABERLER

2017 Sign of the City Awards Kazanan Projeler Belli Oldu

Türkiye Gayrimenkul Sektörünün İmza Projeleri
Sign of the City Awards 2017 ile Belirlendi
 
İnşaat ve gayrimenkul sektörünü, uluslararası normlara taşımak ve sektörü en iyiye teşvik etmek amacıyla düzenlenen Sign of the City Awards (SotCA) önceki akşam Hilton İstanbul Bomonti’de gerçekleştirildi. Yarışmada 5 ana kategoride 38 ödül sahiplerini buldu.

Gayrimenkul sektörünün en prestijli yarışması Sign of the City Awards, dördüncü yılında da sektörün tüm paydaşlarını bir araya getiren özel bir geceyle gerçekleştirildi. Şehirlerin gelişmesine katkıda bulunan, sektör adına birçok yeni fikir ve olgunun doğmasını sağlayan SotCA ödül gecesi gayrimenkul sektörünü bir araya getirdi.

Hürriyet Yönetim Kurulu Üyesi Vuslat Doğan Sabancı’nın ev sahipliğini üstlendiği geceye, iş ve bürokrasi dünyasının önde gelen isimlerinden; Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Doğan Holding İcra Kurulu Başkanı Yağmur Şatana, TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Lineadecor Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ecemiş, GYODER Başkanı Dr. Fevzullah Yetgin, GYODER Başkan Yardımcısı Ersun Bayraktaroğlu, Konutder Başkanı Ziya Altan Elmas, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, YDA Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, JLL Ülke Başkanı Avi Alkaş, Invest İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Uçar, Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, NEF Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, Dekar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, YTONG CEO’su Gökhan Erel, RGM Genel Müdürü Alp Parmaksızoğlu, Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Bursa Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Filli Boya&Alligator Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Burak Basmacı katıldı.

Hürriyet’in öncülüğünde ve Lineadecor proje ortaklığında gerçekleşen yarışmada, Türkiye’nin önde gelen inşaat ve gayrimenkul projeleri, Yüksek Mimar ve Kent Tasarımcısı Prof. Dr. Güzin Konuk ve World Architecture Community Kurucu Başkanı Prof. Dr. Suha Özkan eş başkanlığında toplanan profesyoneller ve akademisyenlerden oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Yarışmaya toplamda 68 kurum ve kuruluşun 156 başvuruda bulundu.

Ödül törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yaptığı konuşmada  şehirleşme ve sektörün geleceğinden bahsetti. Bakan Özhaseki, “Şehirler, yaşayan canlı organizmalardır. Aynı insanlar gibi doğup, büyüyüp, gelişirler. İyi ve kötü günleri oluyor. Onlar da bakım ister. Eğer o şehirlerin bakımı düzgün ve zamanında olursa, gelecekleri de düzgün olur. Ünlü filozof Farabi’nin dediği gibi; ‘Şehirlerin yapısı aynı insan vücudundaki uzuvların hiyerarşik yapısı gibidir. Onlardan biri aksadığı zaman bütün vücuda zarar verir.’ O yüzden şehirlerimizi sadece taş, topraktan oluşan bir yapı olarak görmemek gerekiyor. Şehirlerin içinde yaşayan insanların düşünce yapısı, yaşayış biçimleri kendi aralarındaki ilişki biçimleri bunların hepsini yansıtan bir siluettir. Şehirlerin siluetini ortaya koyan buradaki değerli konukların emeklerinin takdire şayan olduğunu da belirtmek isterim.” diye konuştu. Şehirlerin geleceği için şehirdeki tüm paydaşların uyum içinde olması gerektiğini söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki “Şehirlerin geleceği yöneticilerin ufuklarıyla doğru orantılıdır. O şehirdeki özellikle yerel yöneticiler, vali, STK, kim varsa bunların arasındaki uyum şehirleri doğru geleceğe taşımak adına çok önemlidir. Hedefler koyup, bu hedeflere doğru uyum içinde koşuyorlarsa o şehirlerin geleceği parlaktır” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin deprem ülkesi olduğunu özellikle İstanbul’da beklenen deprem riskine dikkati çeken ve kentsel dönüşümle ilgili çalışmaların hızlanması gerektiğinden bahseden Bakan Özhaseki, “Kentsel dönüşümü hızlandırmamız gerekiyor. Hedefimiz 15 yıl içinde 7 buçuk milyon binayı dönüştürmek. Bunun 150 bin civarı İstanbul’da geri kalanı Anadolu’da. Hepimizin özlediği kimlikli kentler, yeşil şehirler, akıllı binalar, gri sular, sıfır atık projesi için kentsel dönüşüm bir fırsat” dedi.
Ödül töreninin ev sahibi olarak gecede konuşma yapan Hürriyet Yönetim Kurulu Üyesi Vuslat Doğan Sabancı, “Sign of the City Awards’a 4 yıl önce başladığımızda bu ödül törenini gelenekselleştireceğimizin sözünü vermiştik. Bu sözü tuttuğumuz ve sizinle bir kez daha buluştuğumuz için mutluluk duyuyoruz. Gayrimenkul sektörünün önemini çok iyi biliyoruz. Sektörün ekonomik büyüklüğü kadar kültürel ve sosyal hayatımıza kattıklarının da ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Sizler gayrimenkul sektörünün önemli isimleri olarak hayata geçirdiğiniz projelerle, bizlerin hayatını tasarlıyorsunuz” dedi. Vuslat Doğan Sabancı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan "Sıfır Atık Projesi"nin Hürriyet’i çok heyecanlandıran bir proje olduğundan da bahsederek, “Bu proje bizim ufkumuzu açtı. Atıkların geri dönüşümü sadece yaşam için değil aynı zamanda ekonomimiz için de elzem. Medya olarak bu alanda ciddi bir farkındalık yaratmak istiyoruz. Yeni yaşam alanlarında buna da yer ayırmalıyız” diye konuştu. 

SotCA Jüri eş başkanı Yüksek Mimar ve Kent Tasarımcısı Prof. Dr. Güzin Konuk, “Sektörü uzlaştıran ve bir araya getiren SotCA her geçen yıl varlığına artı değerler katarak büyüyor. Bu yıl yarışmada bizi özellikle İstanbul dışı projelerin çekiciliği, kalitesi ve fazlalığı jüriyi heyecanlandırdı. Yarışmanın gayrimenkul sektörünün gelişimine katkısı kadar mimari, kalite ve çevre yaşam kalitesine de yenilikçi fikirlerle katkı getireceğini hep birlikte gördük” diye konuştu.

SotCA Jüri eş başkanı ve World Architecture Community Kurucu Başkanı Prof. Dr. Suha Özkan ise “Bu gecenin ödül sahiplerini belirlerken, jürinin çok değerli üyeleri uyum içinde verilen kararlarda çekince olmadan çalıştı. Ödüllü projelerin kimi oy çokluğu kimi oy birliğiyle seçildi. Şehirleri biçimlendiren tüm unsurların yer aldığı kategorilerimizi sizlere sunmaktan dolayı büyük mutluluk yaşıyoruz” dedi.

Lineadecor Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ecemiş, “Bu gecenin gelenekselleşmiş olduğunu görmek bizi motive ediyor. Sektörden kazanımlarımızı yine bu sektörle ve sizlerle paylaştığımız için gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Kamu Kurumlarından Önemli Projeler Yarıştı
Sektörün talebi ve ihtiyaçlarıyla kendini yenileyen SotCA’da bu yıl yeni ödül başlıkları dikkati çekti. ‘Kültürel Mirası Koruma ve Yaşatma Projesi’, ‘En İyi Ulaştırma ve Altyapı Projesi’ başlıklarında ödüller birkaç projeye birden takdim edildi. ‘En İyi Ulaştırma ve Altyapı Projesi’nde büyük ödül; Nissibi Köprüsü ile T.C Karayolları Genel Müdürlüğü’ne, Vadistanbul Havaray projesiyle Artaş & İnvest Adi Ortaklığı’nın oldu. Doğal ve kültürel mirası yaşatmaya ve geliştirmeye yönelik koruma ve uygulama projeleri de ‘Kültürel Mirası Koruma ve Yaşatma Projesi’ başlığında ilk kez ödüllendirildi. Başvuruda bulunan 5 proje de bu başlıkta ödüle layık görüldü. Özgün yerel tasarım kalitesi ile ‘Divriği Cumhuriyet Meydanı’, kültürel ve endüstriyel mirasa verdiği olağanüstü değer ile ‘Eski Elektrik Fabrikası Restorasyonu’, kentsel yaşam kalitesine kattığı çoklu kültürel değerleriyle ‘Hamamönü ve Hamamarkası Restorasyon ve Sağlıklaştırma’, geçmişten yola çıkarak, yepyeni bir sanat merkezi yaratabilme becerisi nedeniyle ‘Gaziantep Sanat Merkezi Renovasyonu’, başarılı bir büyük proje olarak ‘Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi’ projelerine ödüllerini Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki takdim etti.

Sosyal Sorumluluk Projeleri de Yarıştı
Gecede ‘En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi’ başlığında da katılımcı bir yaklaşımla ve anlayışla hareket eden, sektörler arası iş birliği yaratan, geliştirdiği modelle yörede farkındalık ortamı oluşturan Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Atölye Muğla Bir Kırsal Kalkınma Atölyesi’ projesi SotCA ödülünün sahibi oldu. Aynı başlıkta, İnşaat gibi kadın istihdamının en zor olduğu bir sektörde, kadın çalışanların farkındalığını destekleyen YDA Group’un 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ‘Pembe Baret Projesi’ de Jüri Farkındalık Ödülü’ne layık görüldü.
Yarışmada Enka Holding Fahri Başkanı ve inşaat yüksek mühendisi Şarık Tara Jüri Onur Ödülü’nün sahibi oldu. Tara’nın adına ödülünü Olcay Ertürk aldı.
Stratejik ortaklığını EY Türkiye’nin yaptığı Sign of the City Awards ödül töreni; platin sponsorlar Filli Boya ve Vestel, Gold sponsorlar Hürriyet Emlak, Ytong ve RGM ve Emlak Konut’un katkılarıyla gerçekleşti.
 
SotCA 2017 Kazananlar
•  En iyi Konut Projeleri Kategorisi
En İyi Konut – Tamamlanmış Projeler
İpera 25-İpera Group- Ahmet Alataş
Ödül Veren: Lineadecor Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ecemiş
 
En İyi Konut – Devam Eden Projeler
Aryom Koru- Aryom İnşaat – Tres Mimarlık
Ödül Veren: Lineadecor Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ecemiş
 
En İyi Çok Katlı Konut-Devam Eden Projeler
Kuzey Şehir- Yücesoy Mühendislik İnşaat- Kadir Davaslı
Ödül Veren: Vestel Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Ergün Güler
 
En İyi Müstakil Konut-Devam Eden Projeler
AHK Kndu Villaları-AHK Development- Gökhan Avcıoğlu & GAD
Ödül Veren: Vestel Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Ergün Güler
 
En İyi Rezidans-Devam Eden Projeler
Evora Rezidans-Teknik Yapı Konut & Teknik Yapı & UCD Yapı Ortak Girişimi
Ödül Veren: Hürriyet İcra Kurulu Üyesi Zeynep Tandoğan
 
•  En İyi Ticari Projeler Kategorisi
En İyi Ofis– Tamamlanmış Projeler
Ege Perla-İş GYO – Emre Arolat Mimarlık
Ödül Veren: YTONG CEO’su Gökhan Eralp
 
En İyi Ofis – Devam Eden Projeler
Deluxia Park Business-Teknik Yapı Proje A.Ş
Ödül Veren: YTONG CEO’su Gökhan Eralp
 
En İyi Yerel Merkezli AVM– Tamamlanmış Projeler
Ege Perla-İş GYO – Emre Arolat Mimarlık
Ödül Veren: Filli Boya Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burak Basmacı
 
En İyi Yerel Merkezli AVM– Devam Eden Projeler
Atakule GYO-Atakule GYO- A Tasarım Mimarlık
Ödül Veren: Filli Boya Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burak Basmacı
 
En İyi Bölgesel Merkezli AVM– Tamamlanmış Projeler
Vadistanbul AVM-Artaş & Invest Adi Ortaklığı – 2 DG-Som Mimarlık
Ödül Veren: Hürriyet İcra Kurulu Üyesi Zeynep Tandoğan
 
En İyi Bölgesel Merkezli AVM– Devam Eden Projeler
Avlu Balıkesir- Zeydemir Tarım Gıda ve Lojistik - ENSPD
Ödül Veren: Hürriyet İcra Kurulu Üyesi Zeynep Tandoğan
 
En İyi Endüstriyel / Lojistik Yapı– Tamamlanmış Projeler
Reysas GYO Çayırova- Reysaş GYO – Arcad Mimarlık
Ödül Veren: Hurriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin
 
En İyi Endüstriyel / Lojistik Yapı– Devam Eden Projeler
YBP Avrupa Yakası Depo, Lojistik ve Akademi Binası- Yaşar Birleşik Pazarlama-Gökhan Avcıoğlu&GAD
Ödül Veren: Hurriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin
 
En İyi Karma Kullanımlı Proje– Tamamlanmış Projeler
Ankara Çankaya-Yapı Kredi Koray GYO – Tümay Mimarlık
Ödül Veren: RGM Yönetim Kurulu Başkanı Alp Parmaksızoğlu
 
En İyi Karma Kullanımlı Proje– Devam Eden Projeler
Kuzey Yakası-Emlak Konut GYO – DB Architecture
Ödül Veren: RGM Yönetim Kurulu Başkanı Alp Parmaksızoğlu
 
•  En İyi Hizmet Yapıları Kategorisi
 
En İyi Sağlık Binası /Kampüsü– Devam Eden Projeler
Kayseri Entegre Sağlık Kampüsü-YDA Group-Yazgan Tasarım Mimarlık
Ödül Veren: Jüri Eş Başkanı Güzin Konuk
 
En İyi Eğitim Binası / Kampüsü– Tamamlanmış Projeler
İzmir Ekonomi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Eğitim Binası-İzmir Ekonomi Üniversitesi-Özlem Akın, Gudjon Thor Erlendsson, Michael Edward Young
Ödül Veren: Jüri Eş Başkanı Prof. Dr. Güzin Konuk
 
En İyi Sosyo Kültürel Yapı– Tamamlanmış Projeler
Edirne Kent Müzesi-Edirne Belediye Başkanlığı-NDR Tasarım
Ödül Veren: Hürriyet Yönetim Kurulu Üyesi Vuslat Doğan Sabancı
 
En İyi Sosyo Kültürel Yapı– Devam Eden Projeler
Denizli Kültür Merkezi- Teknik Yapı Konut & Teknik Yapı & UCD Yapı Ortak Girişimi
Ödül Veren: Hürriyet Yönetim Kurulu Üyesi Vuslat Doğan Sabancı
 
En İyi Ulaştırma ve Altyapı Hizmetleri– Tamamlanmış Projeler (2 Ödül)
Nissibi Köprüsü-Gülsan Holding
Vadistanbul Havaray-Artaş & İnvest Adi Ortaklığı – 2 DG Som Mimarlık
Ödül Veren: Doğan Holding İcra Kurulu Başkanı Yağmur Şatana
 
•  Kent ve Mimarlık Kategorisi
En İyi Mimari Tasarım (Kamu) – Tamamlanmış Projeler
Kayseri Ticaret Odası Hizmet Binası- Kayseri Ticaret Odası-A2 Tasarım
Ödül Veren: Emlak Konut Genel Müdür Yardımcısı- Metin Tekin
 
En İyi Mimari Tasarım (Kamu) – Devam Eden Projeler
Arabayatağı Pazar Yeri- Bursa Yıldırım Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü-Mental Design Works
Ödül Veren: Emlak Konut Genel Müdür Yardımcısı Hakan Gedikli
 
En İyi Mimari Tasarım (Özel Sektör) – Tamamlanmış Projeler
Yıldız Residence / Baraka Proje Geliştirme-Cem Kaşeler-Hande Sarıgülle
Ödül Veren: TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan
 
En İyi Mimari Tasarım (Özel Sektör) – Devam Eden Projeler
Nef Gölköy-TMR Gayrimenkul ve Ticaret A.Ş –Emre Arolat EAA
Ödül Veren: TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan
 
Genç Mimar Teşvik– Devam Eden Projeler
Alya Life Residence – Öznur Çakır Mimarlık
Ödül Veren: Jüri Eş Başkanı Prof. Dr. Suha Özkan
 
En İyi Kentsel Tasarım– Devam Eden Projeler(3 Ödül)
Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım Peyzaj Projesi-Edirne Belediye Başkanlığı-Oneprotect Beril Serbest
Kırkpınar Er Meydanı Rekreasyon Projesi (Sular Üzerinde Yükselen Şehir)-Edirne Belediye Başkanlığı – BN Tasarım Mimarlık
Şaheser Mimar Sinan Eserleri Parkı Projesi-Edirne Belediye Başkanlığı – Progem Proje Geliştirme Merkezi
Ödül Veren: Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila
 
En İyi Kültürel Mirası Koruma ve Yaşatma Projesi(5 Ödül)
Divriği Cumhuriyet Meydanı-3S Kale Holding – Y.Mimar Hasan Basri Hamulu
Eski Elektrik Fabrikası Restorasyonu-Edirne Belediye Başkanlığı – M.Fikri Aktan Mimarlık
Hamamönü ve Hamamarkası Restorasyon ve Sağlıklaştırma Projesi-Altındağ Belediyesi ve İl Özel İdaresi
Gaziantep Sanat Merkezi Renovasyonu Yapım İşi-Gaziantep Büyükşehir Belediyesi- EG Mimarlık
Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi Projesi-Mersin Büyükşehir Belediyesi
Ödül Veren: Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki
 
En Yeşil Bina– Tamamlanmış Projeler
T. Garanti Bank Kızılay Office Building-T. Garanti Bankası – Özer Tulgan Mimarlık
Ödül Veren: Ernst Young Kurumsal Finansman Ortağı Özge Gürsoy
 
En Yeşil Bina– Devam Eden Projeler
Greenox Urban Residence- Aycan & Feres İş Ortaklığı – Mental Design Works
Ödül Veren: Ernst Young Kurumsal Finansman Ortağı Özge Gürsoy
 
Diğer Kategoriler
En İyi Pazarlama Kampanyası– Devam Eden Projeler
Nef Yalıkavak-TT Gayrimenkul- Torti Gallas and Partners
Ödül Veren: Hürriyet Emlak CEO’su Erdoğan Hakan Çelik
 
En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi
Atölye Muğla Bir Kırsal Kalkınma Atölyesi- Muğla Büyükşehir Belediyesi
Ödül Veren: Jüri Eş Başkanı Prof. Dr. Güzin Konuk
 
En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi-Jüri Farkındalık Ödülü
8 Mart Dünya  Kadınlar Günü ‘Pembe Baret Projesi’-YDA Group
Ödül Veren: Jüri Eş Başkanı Prof. Dr. Güzin Konuk
 
Jüri Onur Ödülü
Şarık Tara
Ödül Veren: Jüri Eş Başkanı Prof. Dr. Suha Özkan
 
http://www.signofthecity.com
 
SotCA 2017 Jürisi
Jüri Eş Başkanı: Prof. Dr. Güzin Konuk (Y Mimar – Kent Tasarımcısı )
Jüri Eş Başkanı: Prof. Dr. Suha Özkan (World Architecture Community Kurucu Başkanı)
A. Faruk Göksu (Kentsel Strateji Kurucu Ortağı), Ahmet Kayhan (Reidin CEO), Avi Alkaş (JLL Ülke Başkanı), Aytek İtez (Türkiye Serbest Mimarlar Derneği Başkanı), Ersun Bayraktaroğlu (Ortak, PwC Türkiye Gayrimenkul Sektör Lideri), Faruk Malhan (Tasarım Vakfı Kurucusu), Ferdi Erdoğan (Türkiye İMSAD Başkanı), Feyzullah Yetgin (GYODER Yönetim Kurulu Başkanı), Füsun Yılmaz Phillipson (GYODER Yönetim Kurulu Üyesi), Haluk Sur (FORUM İstanbul 2023 Düşünce Platformu İcra Kurulu Başkanı), Hüseyin Arslan (Türkiye Müteahhitler Birliği Başkan Vekili), Prof. Hüseyin Kaptan (Atelye70 Şehir Planlama Başkanı), M. Ercan Ecemiş (Lineadecor Yönetim Kurulu Başkanı), Prof. Dr. Murat Gül (İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı), Nazmi Durbakayım (İNDER Başkanı), Z. Altan Elmas (KONUTDER Başkanı), Zafer Baysal (AMSTAR Ülke Müdürü ve Kıdemli Başkan Yardımcısı)
KVK formunu onaylamanız gerekiyor.

Mimari ofisler, proje yatırımcısı adına projeye başvurabilirler ancak katılım başvurusunda, projenin hak sahibi gayrimenkul şirketinin onayını belgelemesi gerekmektedir. Örnek şirket onayı belgesi için tıklayınız.


Üye misiniz ? GİRİŞ YAPIN

Sign of the City Awards’a jüri üyemiz olarak çok değerli katkılar sunan, şehir plancılığının duayen ismi Prof. Hüseyin KAPTAN’ın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Kendisine Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.


Sign of the City