Sign of the City
HABERLER

3. Gelişen Bölgeler Zirvesi İstanbul'da Yapıldı

GELİŞEN BÖLGELER ZİRVESİ 3
MERKEZ DÖNÜŞÜYOR
 
Hürriyet’in düzenlediği “Gelişen Bölgeler Zirvesi” bu defa Maslak, Seyrantepe Kağıthane bölgesi için yapıldı. Etkinliğe, bölgedeki yatırımcıları temsilen 23 temsilci katıldı. Yatırımcılara göre, Maslak-Büyükdere aksının Batı cephesi konumundaki Kağıthane, Seyrantepe ekseninde fabrika ve konut alanlarındaki dönüşüm giderek hızlanıyor ve projelerde satışlar yüz güldürüyor.
 
Neredeyse 100 yıldır İstanbul’un, ‘ekonomisi en güçlü bölgesi’ konumundaki Şişli’yi kuşatan bu bölgede konut ve ofislerin metrekare fiyatlarının birkaç yıl içinde ikiye katlanabileceği belirtiliyor. Onlarca projenin inşaatı devam ederken, 2016’ının ilk üç ayında çok sayıda projeye de ilk kazma vurulacak. Bölge kuzeydeki büyük projelerle merkez arasında kaldığı için ayrıca öne çıkıyor.
 
Zirvede; Sarıyer, Şişli ve Kağıthane belediyelerine bağlı bu bölgede en büyük sorunun ‘yetersiz altyapı yatırımları’ ve ‘bazı yerlerde parsel bazlı dönüşümlere izin verilmesi’ olduğu vurgulandı. Diğer önemli problemlerinse bazı kamu kuruluşlarının müteahhitlerden ‘aşırıya kaçan talepleri’ ile dönüşüme katılması gereken vatandaşların ‘abartılmış hak talepleri’ olduğu kaydedildi.
 
AĞAOĞLU: YABANCININ GÖZÜ MASLAK 1453’TE
Cadde 1453 ile Maslak’ın Nişantaşı’sına kavuşacağını belirten Ağaoğlu Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Önder Halisdemir; “ Yabancı yatırımcılar Maslak 1453’teki AVM ve ticari ünitelere yoğunlaşıyor” dedi.        
Avrupa’nın en büyük karma projesi Maslak 1453 İstanbul’un satışa çıkan ticari alanları yabancı yatırımcıların da yakın markajında.  Ağaoğlu Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Önder Halisdemir; “ İstanbul’daki trafik zorluğundan dolayı tüketici çalıştığı işyeri ile yaşadığı konutun aynı bölgede olmasını talep ediyor. Maslak 1453 projesi, 15 dakikalık mesafede yaşayan çoğunluğunu beyaz yakalıların oluşturduğu bir milyon nüfusa dokunacak, Maslak hattının hemen yanı başında yeni bir cazibe merkezi oluşturuyor. Proje, sadece konut değil alışveriş, kültür, eğitim ve hastane gibi bütün insani ihtiyaçların da karşılanacağı bir yaşam alanı olacak.
Maslak’ın Nişantaşı’sına kavuştuğunu belirten Halisdemir sözlerine şöyle devam etti; “ Yabancı yatırımcılar, Maslak 1453’teki AVM ve ticari üniteler ile yakından ilgileniyor. Bu amaçla projeyi yerinde gezip gördüler. Projenin bitmek üzere olduğunu gören yabancı yatırımcılar AVM ve ticari ünitelere yoğunlaşıyor ” dedi.  Halisdemir; “Organize Cadde kültürünün sonucu olarak araç ve yaya trafiğine açık olan Maslak 1453, 20 bin sakinin yanı sıra 15 dakikalık mesafede yaşayan ve çalışan bir milyonun üzerinde nüfus için, alışveriş, sosyal aktivite, yeme-içme olanaklarına kolay erişim imkânı yaratıyor. New York’ta Manhattan ve Frankfurt’ta ise Main Straße gibi dünya çapında örnekler incelenerek tasarlanan Cadde 1453, ultra lüks mağazalarda alışveriş yapabilme keyfinin yanı sıra farklı lezzetleri tatma imkânı sunuyor.  Maslak Nişantaşı’sına Maslak 1453 ile kavuşuyor. Sakinleri ve ziyaretçilerine 365 gün kültür-sanat aktiviteleri ile dolu bir yaşam vaat ediyor. Gece ve gündüz yaşamına ait tüm faaliyetlere olanak sağlayan sosyal donatı alanları Maslak 1453’te buluşuyor” dedi.
Cadde 1453, 58.640 metrekareyi bulan alan içinde moda markaları, kafe ve restoranları barındırıyor. Yine Cadde üzerinde 85 bin metrekarelik alan içinde konumları planlanmış sosyal ve sportif alanlar bulunuyor. Alışveriş merkezi, sinema salonları, etkinlik alanları, dünyanın önde gelen markalarına ait mağazalar, restoranlar, amfi tiyatro, 3 adet tiyatro ve çocuk eğlence merkezinin yanı sıra Avrupa’nın en büyük spor ve yaşam kompleksi My Club aynı bölgede yer alıyor.
 
ARTAŞ İNŞAAT: MASLAK OFİSLERİ TESLİME HAZIR
Eclipse Maslak Business, az katlı mimarisi, akıllı  bina özellikleri ve geniş otopark alanı ile iş dünyasına yeni bir adres sunuyor. Ofis ve dükkanların hemen teslim olarak satıldığı projede tapular da teslimle birlikte veriliyor.
Artaş İnşaat’ın Maslak’ta inşa ettiği Eclipse Maslak Business, Maslak’ın tüm karmaşasına, yoğun bloklarına ve otopark problemlerine akılcı çözümler sunuyor. Ofis ve dükkanlarının hemen teslim olarak satışının devam ettiği projede, tüm ticari üniteler yatay bir düzlemde estetik bir şekilde tasarlandı. Projenin ofis ve dükkanlarında faaliyetler başladı. Ofislerin yüzde 70’inin sahiplerini bulduğu projenin cadde boyu mağazaları zincir süper market, restoran, kafe gibi bölümler de hizmete girdi. Konutların 30’ar katlı iki kulede konumlandırıldığı projede, ofis alanları yatay bir düzlemde, en geniş kullanım alanını sunma ve iş hayatını kolaylaştıracak şekilde donatılarla tasarlandı.
Maslak ve çevresinin en büyük problemlerinden otopark sorununa da çözüm sunan projenin 600 araçlık otopark alanına ek olarak ofis alanlarının önünde oluşturulan araç bekleme bölümü de firmaların personel servisleri için  kolaylık sağlıyor. Eclipse Maslak Business’ın son ofis ve dükkanlarında satışlar ve kiralamalar devam ediyor. Ofisler metrekaresi 3 bin 200, dükkanlar 5 bin 200 dolardan başlayan fiyatlarla alıcı bulurken, ofislerin metrekaresi 20-25 dolar, dükkanların metrekaresi ise 25-30 dolar  üzerinden kiralamaları sürüyor. Aidat oranlarının benzer projelere kıyasla ekonomik oranlarda tutulduğu Eclipse Maslak Business’ta, tapular da teslimle birlikte veriliyor.
Her ihtiyaca yanıt verecek şekilde tasarlanan ofis bloklarında 135 metrekare ile 1.500 metrekare aralığında değişen ofis alanları yer alıyor. Yüzde 70’inin sahiplerini bulduğu ofisler teknolojik donatıları ve iş hayatını kolaylaştırıcı ayrıcalıklarıyla bölgede öne çıkıyor.Yatay bir düzlemde oluşturulan ofis blokları, şirketlerin dikey bir yapılanmanın aksine yatay bir konumlanmaya gitmelerine olanak sağlıyor. Bu da şirket içi enerji tasarrufu oluştururken fonksiyonel, kolay ve ulaşılabilir bir oluşum sunuyor. Akıllı bina alt yapısına sahip olan Eclipse Maslak Business, yüksek teknolojik donanımıyla, 7/24 güvenliğiyle ‘az katta çok iş’ imkanı sağlıyor.
 
AVRUPA KONUTLARI: 2 PROJE  YOLDA
2015 yılının Artaş İnşaat için başarılı geçtiğini belirten Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı süleyman Çetinsaya, 2016 yılında Avrupa Konutları markası ise 2 yeni konut projesi hayata geçireceklerini dile getirdi. 2016 yılının 2015’e kıyasla çok daha hareketli bir yıl olacağını dile getiren Çetinsaya,  “2015 seçim beklentileri nedeniyle bazı yatırımcılarının yatırım kararlarını ertelediği bir yıl oldu. Bizim öncelikli temennimiz ülke ekonomisinin başarılı bir trend yakalayarak istikrarını sürdürmesi yönünde. Türkiye’nin ciddi bir potansiyeli var. Bu potansiyele ve güce inanıyoruz. Aktif şekilde faaliyet gösterdiğimiz inşaat, turizm ve perakende sektörlerindeki yatırımlarımıza 2016 yılında da ara vermeden devam edeceğiz. Yıl içinde Avrupa Konutları Başakşehir projemiz ile Avrupa Konutları Atakent 4 projelerimizi de hayata geçireceğiz” dedi.
2015 yılı seçimlerin etkisiyle geçen bir yıl olduğunu söyleyen Çetinsaya, yılın son çeyreğinde de erken seçime gidilmesinin yatırımcıların bir kısmını beklemeye çeken bir dönem oluşturduğunu belirtti.  Sektör genelinde bir durgunluk yaşansa da kendi projelerindeki satışlarda bir düşüş olmadığını ifade eden Çetinsaya şunları söyledi:  “Geçtiğimiz haftalarda satışa sunduğumuz son projemiz Avrupa Residence & Office Ataköy’de yaşadığımız yoğunlukla, 3 hafta içinde projenin büyük kısmını sattık. Doğru yerde, doğru ve nitelikli proje geliştirdikten sonra Türkiye’de konutun satılamaması gibi bir durum yok. Ülkede hala ciddi anlamda konut açığı bulunuyor ve vatandaşlarımız da gayrimenkul yatırımına inanıyor. 2015’in geneline kendi açımızdan bakacak olursak; Avrupa Konutları TEM 2 projemizi ve ortak girişimlerle hayata geçirdiğimiz Tema İstanbul projemizi teslim ettik. Avrupa Konutları Kale projemizi lanse ettik ve kaba inşaatını tamamladık. Bununla birlikte yine ortak girişimle inşasına devam ettiğimiz Vadistanbul projemizin Bulvar etabının inşasında ve satışında büyük ilerleme kaydettik. Vadistanbul Bulvar projemizi Dubai’de Cityscape fuarında Körfezli yatırımcılarla buluşturduk. Avrupa Residence & Office Ataköy projemizi lanse ettik ve 3 haftada büyük kısmını sattık. 2015 yılı bizim açımızdan gayet hareketli ve hedeflerimiz doğrultusunda geçen bir yıl oldu. 2015 yılında satışa sunduğumuz Avrupa Konutları Kale ve Avrupa Residence & Office Ataköy projelerimizde gayet başarılı satış grafikleri elde ettik. Satışı devam eden Vadistanbul ve Tema İstanbul projelerinde de beklentilerimiz doğrultusunda satış oranları yakaladık. Genel olarak 2015 yılı bizim için verimli geçti diyebiliriz.”
 
DKY İNŞAAT: GELECEĞİN NİŞANTAŞI’SI
Kağıthane’nin merkezi iş alanlarına yakınlığı ile değer kazandığını belirten DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, bölgenin avantajlı ulaşım imkanı ile yakın geleceğin Nişantaşı’sı olacağını söyledi.
DKY On konseptinin ilk projesi Kağıthane’yi ilk defa eylül ayında Dubai’de gerçekleşen gayrimenkul fuarı Cityscape’te görücüye çıkaran DKY inşaat, projenin yüzde 60’a yakınını sattı.  Proje ile ilgili bilgiler veren DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, “Körfez ülkelerindeki yatırımcılar projeye yoğun ilgi gösterdi. Bir yatırımcı fuarda projedeki 71 daireyi rezerve etti. Fuardan sonra kalan dairelerimizin de yüzde 50’sini daha sattık” dedi.
Kağıthane DKY On,  Kağıthane’de eski Beşler Sucuk Fabrikası arsasında hayata geçecek. 38 bin metrekare inşaat alanına sahip projede büyüklükleri 57 ila 86 metrekare arasında değişen  205 konut, ticari alan ve ofislerden oluşacak. Projede 4 bin 750 metrekare ofis ve bin 450 metrekare ticari alan bulacak. Bin 200 metrekarelik ‘Work’On’ adını verilen ortak alanda ise proje sakinlerinin sosyalleşme alanı olacak. Teslimlerin Mart 2018’de yapılacağını belirten Ali Dumankaya,  “Çok özel bir konsepte sahip olacak proje, şimdiye kadar geliştirdiğimiz projelerden farklı olacak. Paylaşım, fonksiyonellik, sosyallik ve teknolojinin ön planda tutulduğu konsept, yenilikçi yaşam alanlarıyla kullanıcılarına yalnızca bir ev değil “yeni nesil yaşam platformu” sunacak. İş alanlarına ve ulaşım imkanları ile projemiz çok özel bir lokasyonda yer alıyor” diye konuştu. Kağıthane’nin,  merkezi iş alanlarına yakınlığı ile çok özel bir lokasyonda olduğunu belirten Ali Dumankaya, bölgenin avantajlı ulaşım imkanı ile yakın geleceğin Nişantaşı’sı olacağını söyledi.
Pratik kullanımlı dairler tasarladıklarını ifade eden Ali Dumankaya, “Dairelerimiz fonksiyonel mobilyalar, katlanabilir duvarlar ve ortak paylaşım alanları ile benzersiz bir konsept proje tasarladık. Buçuklu balkon tasarımımız bu projemizde de  devam edecek. Açılır kapanır balkonlarımız kapanıp ilave yaşam alanı olarak da kullanılabilecek” dedi. DKY On Kağıthane projesinin ödeme koşulları arasında 10 bin TL peşinat, peşinde yüzde 15 indirim, 36 ay 0 faiz ve kişiye özel esnek olmak üzere dört ayrı seçenek bulunuyor.
DKY On konsepti ile eski komşuluk ilişkilileri teknoloji desteği ile canlanacak. Fazla yemeği olan aile ortak platforma isteyen var mı diye yazacak, aracı olmayan aynı güzergaha giden var mı diyecek. Projede etrafı duvarlarla kaplı olmayan toplantı odaları, sosyal çalışma alanları, insanların birlikte yemek pişirebilecekleri deneyim mutfağı, oyun alanları ile etkileşim sağlayabilecekleri mekanlar yer alacak.
 
EROĞLU: KLİŞELERİ DEĞİŞTİRECEĞİZ
Peribacalarından esinlenerek Seyrantepe’de hayata geçirdikleri Skyland İstanbul projesi hakkında bilgi veren Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu “Yılların getirdiği deneyim, bilgi, cesaret ve ileri görüşlülük sayesinde; sektörün klişelerini değiştirmek için gerekli olan her şeye sahibiz ve bu anlayışımızı her projemizde yansıtıyoruz.” dedi.
Eroğlu imzası taşıyan Skyland İstanbul, dünyaca ünlü yapılara attığı imza ile adından söz ettiren mimari, şehircilik ve tasarım şirketi Broadway Malyan’ın Kapadokya’nın peri bacalarından esinlenerek tasarladığı rezidans, ofis ve otel kuleleri ile alışveriş merkezinden oluşuyor. Proje, havaalanları, metro istasyonu, köprü ve ana yollara yakınlığı ile yaklaşık 12 bin kişiyi buluşturan hareketli bir merkez olacak.
Skyland İstanbul projesinde 300 oda kapasiteli 5 yıldızlı otel, rezidans ve ofis bloğunun yanı sıra AVM de yer alıyor. Proje birbirinden farklı yüksekliklerdeki toplam üç kule ve bu kuleleri birleştiren bir meydandan oluşuyor. Yapımına 2012 yılında başlanan Skyland İstanbul Türk Telekom Arena’nın yakınında konumlandırılması ve TEM otoyolu bağlantısının yanı sıra tasarımı, konsepti, mimarisi ve teknolojik donanımları ile öne çıkıyor. Skyland İstanbul’un rezidans kulesinde her ihtiyaca uygun, farklı daire tipleri bulunuyor. Skyland İstanbul’un ofis kulesi ise konumu, teknolojik altyapısı ile öne çıkıyor.     
Toplantıda Skyland İstanbul’un gözbebeği projeleri olduğunu belirten Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu,  “Yılların getirdiği deneyim, bilgi, cesaret ve ileri görüşlülük sayesinde; sektörün klişelerini değiştirmek için gerekli olan her şeye sahibiz ve bu anlayışımızı her projemizde yansıtıyoruz. Skyland İstanbul projemiz ile geleceğin İstanbul’una bugünden kapıları açarak İstanbul’a farklı bir bakış açısı getiriyoruz” dedi. Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden birisi olarak inşaat sektörü özellikle son 20 yıllık süreç içerisinde önemli gelişmeler gösterdiğini dile getiren Eroğlu, “Kentsel dönüşüm sürecinin, yeni uydu kentlerin yaşama geçmesinin, Türkiye ulaşım ağında hayata geçecek projelerin önümüzdeki 5-10 yıllık süreç içerisinde gerçekleşecek olmasının, söz konusu gelişime ve büyümeye önemli katkılar yapacağına inanıyoruz” diye konuştu. 
Eroğlu Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım; bugüne kadar Sarıyer, Beylikdüzü, Ümraniye, Merter, Kâğıthane, Florya, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Seyrantepe, Tekirdağ, Antalya ve Bursa’da projelerini gerçekleştirdi. Önümüzdeki 2 yıl içinde tamamlamayı hedeflediği projelerinin toplam büyüklüğü ise 2 milyon metrekareye ulaşıyor.Eroğlu Gayrimenkul 2008’de açılan ve Hollandalı Corio tarafından satın alınan Tekira AVM’nin iş geliştirme ve inşaat süreçlerini yönetti. 2009’da Ümraniye Akkom Ofis Park projesini, 2010’da ise Oksizen Konakları projesini hayata geçirdi. 2012’de İstanbul Lounge ve İstanbul Lounge2 ile Ofishane ve Erasta Antalya projelerini, 2013’te de Merter Platform ve Florya Ekşinar Konakları projelerini teslim etti. 2014‘te Bursa Harmony Towers, Erasta Fethiye AVM ve Esenyurt Logistic Center projelerini; 2015’te de İstanbul’da Yenimoda Evleri projesini tamamladı. 2015 yılında inşaatına başladığı Erasta Edirne AVM projesinin çalışmaları devam ediyor.2016 yılı başında lansmanı planlanan 2 yeni projenin çalışmaları da devam ediyor.
 
FER YAPI: KAĞITHANE’DE GERİ SAYIM
FerYapı tarafından İstanbul Kağıthane’de hayata geçen ‘Premier Kampüs Ofis’te teslimle  şubat ayında yapılacak. 392 adet ofis ve 43 adet ticari alanı bulunan proje akıllı ve çevreci konsepi ile dikkat çekiyor.
‘iTower’, ‘İstWest’, ‘Mai Residence’ ve ‘Parima Ofis’ projelerine imza atan FerYapı, Kağıthane’de geliştirdiği akıllı, verimli, sosyal ofis konsepti ‘Premier Kampüs Ofis’ ile iş hayatına yeni bir adres sunuyor.  ‘Premier Kampüs Ofis’, kutu gibi ofislerin yerine ferah ofisler, dikey binalar yerine az katlı yatay binalar, büyük yeşil alanlarda ve kat bahçelerinde rahat bir nefes alan personelin çalıştığı akıllı ofisler sunuyor. Teknolojinin üst seviyede kullanıldığı akıllı binada ofislere uzaktan erişim, akıllı sistem platformu sayesinde sağlanıyor. Dijital kart yazılımı ile entegre, enerji tasarrufu sağlayan ve kolay organize edilen toplantı odaları ve seminer odaları; sadece kullanıldığında enerji harcayan sosyal alanlar, kullanıcı yokken tüm enerji sistemini kapatan tasarruf sistemi; binaya ergonomik olmasının yanı sıra tasarruf avantajı da sağlıyor.
20 bin metrekare arazi üzerinde yükselen Premier Kampüs Ofis, 58 bin 118 metrekare ofis alanına sahip bulunuyor. 392 adet ofis ve 43 adet ticari alanı bulunan ‘Premier Kampüs Ofis’in yüzde 50’ye yakın kısmı ise yeşil alan ve çalışanların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ‘Kampüs Bahçe’ ve ‘Kampüs Meydan’ olarak değerlendirilecek. İnşaatın  devam ettiği ‘Premier Kampüs Ofis’te kiralamalar başladı. Dünyanın en büyük kiralama şirketleri aracılığıyla gerçekleşen süreçte çok uluslu şirketler ve başarılı Türk şirketlerinin yoğun ilgisi ile karşılaşıldığını belirten FerYapı yöneticileri, alternatif lokasyonlardaki kiralama fiyatlarının çok yüksek olması, merkezi iş alanlarındaki otopark ve trafik problemleri gibi faktörlerin Premier Kampüs Ofis’in tercih edilmesinde büyük rol oynadığını belirtti.
Premier Kampüs Ofis’in kiralama faaliyetlerini yürüten CBRE ve Propin yetkilileri, İstanbul’un yeni merkezi iş alanlarına ihtiyaç duyduğunu ve Levent-Maslak hattına göre ulaşım imkanları daha iyi olan Kağıthane bölgesinin bu açığı kapatacağını ilettiler. ‘Premier Kampüs Ofis’in, Levent, Maslak, Mecidiyeköy, Taksim, Eminönü, Karaköy gibi merkezi semtlerin ortasında yer aldığını belirten şirket yetkilileri ,”Kağıthane, hem yeni yaşamın hem de dev yatırımların yeni merkezi olarak daha da cazip hale geliyor. Kağıthane -Dolmabahçe arasını 5 dakikaya indiren Dolmabahçe-Bomonti tüneli, metrobüs hattı, sanayi metro istasyonları, Seyrantepe TEM viyadüğü gibi yapılan ve yapılmaya devam eden bir çok ulaşım yatırımıyla emlak değeri ve tercih edilebilirlik bakımından en popüler lokasyon olma yolunda hızla ilerliyor” diye konuştu.
 
NEF: 23 ODALI OFİSLER
Farklı mimari anlayışı ve dünyaca ünlü tasarımcıların imzasını taşıyan projeleriyle öne çıkan Nef, Levent’te hayata geçirdiği ofis projelerindeki ‘Foldoffice’  konseptiyle iş dünyasına 23 odalı ofis fırsatı sunuyor. Ofislerde sinema odasından basketbol sahasına, parti odasından playstation odasına kadar zengin sosyal alanlar yer alıyor.
İstanbul Levent’te bulunan Nef Offices Dörtlevent 09 ve Apa Nef’te, ‘Foldoffice’ konseptiyle; büyük ofislerde bile bulunmayan sinema salonu, fittness, toplantı odası, arşiv odası gibi üniteler, en küçük metrekareye sahip ofislerin bile kullanımına sunuluyor. Nef, ihtiyaç duyulduğu zaman ofis yaşamına eklenip, gerek olmadığında da çıkarılabilecek 23 farklı oda konsepti ile ofis hayatına yeni bir bakış açısı getiriyor. Nef ofis projelerinin Foldoffice üniteleri arasında sinema salonu, toplantı odası, kitchenette, video konferans odası, oditoryum, eğitim odası, servis odası, showrooms, hobi odası, kişisel gelişim stüdyosu, kispor salonu,  basketbol salonu, squash salonu, özel eşya odası (locker room), parti odası, happy-hour terası, playstation odası, owner’s lounge, çocuk oyun odası, cafe, copy center ve ilkyardım odaları bulunuyor.
Büyükdere Cadde’de konumlanan Nef Offices Dörtlevent 09; 44 bin 600 metrekarelik inşaat alanı ve 3 bin 600 metrekarelik arsa üzerinde, iki blok halinde yükseliyor. Metro durağına 120 metre mesafede bulunan Nef 09 toplu ulaşım araçlarına kolay erişim sağlıyor. Nef Offices Dörtlevent 09’da 14 katlı A-Blok’ta 10 ofis katında 108 ofis, 4 konut katında farklı ihtiyaçlara cevap veren 48 ev-ofis ve 2 mağaza katında 3 mağaza birimi yer alıyor. Nef Offices Dörtlevent 09’un diğer bloğunda ise 13 ofis katında 255 ofis ve 3 mağaza katında 14 mağaza bulunuyor. 2014’te teslim edilen projede bireysel yatırımcıların yanı sıra kurumsal yatırımcıların toplu kat alımları da gerçekleşti. Ofisleri metrekaresi 15 dolardan kiralanan Nef Offices Dörtlevent 09’da cadde mağazaları da kiracı ve sahiplerini bekliyor.
Apa Nef, Levent bölgesinde Kanyon Alışveriş Merkezi’nin yanında Büyükdere caddesine ve metroya 1 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.  İkinci köprü bağlantısına 1.2 kilometre ve birinci köprü bağlantısına 1.7 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Toplam 21 bin metrekare inşaat alanına sahip 23 katlı tek blok halinde inşa edilen Apa Nef, 14 katı ofis katı, 6 katı otopark ve arşiv, 3 katı Foldoffice katı olarak tasarlandı. Yeni nesil ofis binaları arasında en verimli ofis kullanım alanına sahip olan ve kullanıma hazır Apa Nef’te kiralık ofisler metrekaresi 28 dolardan başlayan fiyatlarla kiralamaya açıldı.
Binaların sadece cephesi değil, kapı kolundan asansör tuşuna kadar birçok detay ve Foldoffice üniteleri, Nef’in birçok projesindeki ünitelerini tasarlayan Sebastien Agneesens, Alper Böler ve Dror Benshetrit’in gibi dünyaca ünlü tasarımcılar tarafından tasarlanıyor. Şimdiye kadar geliştirdiği tüm projelerde SOM, HOK, Foster&Partners ve Autoban gibi dünyaca ünlü mimarlık firmalarıyla çalışan Nef, Nef Offices Dörtlevent 09 ve Apa Nef ofis projeleri için Londra’daki dünyaca ünlü yeni Wembley Stadı, Dali Müzesi ve Çin’deki Four Seasons Oteli’ni yapan HOK firmasıyla çalıştı. 
Türkiye’de ilk kez Nef tarafında uygulanan ‘Foldoffice’ ile ortak kullanım alanlarına yepyeni bir bakış açısı getiren Nef,  “Türkiye’nin En Başarılı Emlak Yatırımları Araştırması”nda ofis kategorisinde birincilik ödülleri aldı. Nef, 2011 yılında Apa Nef ile aldığı bu ödülü; 2012 yılında da Nef Offices Dörtlevent 09 ile aldı. Apa Nef ayrıca geçtiğimiz Eylül ayı içerisinde 2015 European Property Awards en iyi çok katlı ticari projesi ödülünü Londra’da düzenlenen törenle alarak yabancıların da dikkatini çekmeyi başardı.
Kağıthane-Seyrantepe bölgesine yeni bir proje geliyor. Aynı bölgede Nef 10 ve Nef 11 olmak üzere iki proje teslim eden, Nef 03, Nef 08, Nef 98, Nef 04, Nef 06 ve Nef 14 olmak üzere 6 projenin satışını rekor bir sürede tamamlayan Nef; Seyrantepe metro istasyonun hemen yanında yeni bir proje için hazırlıklarını tamamlamak üzere. Şirket yetkilileri, “ Bu bölgede yer alan önceki projelerini herhangi bir tanıtım aktivitesinde bulunmadan bekleyen müşterilerine sunan Nef’in, yeni projesini de kısa sürede kapalı satış usulü satması bekleniyor” dedi.
 
NUROL GYO: SEYRANTEPE’DE ‘PRATİK LÜKS’
Nurol GYO’nun İstanbul  Seyrantepe’de hayata geçirdiği Nurol Life projesi, sunduğu hizmetlerle hayatı kolaylaştırmayı hedefliyor. 330 milyon dolar yatırım değerine sahip projede ‘Practical Luxury’ (pratik lüks) konseptinin uygulanacağını belirten şirket yetkilileri, “Nurol Life’ın Practical Luxury konsepti, hayatı kolaylaştıran ayrıcalıkları içinde barındırıyor. Gece yatıya kalacak misafirlerinizin konaklayabileceği özel misafir evi, acil bir işiniz çıktığında minik dostlarınızı emanet edebileceğiniz evcil hayvan bakımı, sevdiğiniz filmleri daha keyifli ortamda izleyebilmeniz için sinema odası, dünya lezzetlerini kapınıza getiren premium yemek hizmeti, hobilerinizi özgürce gerçekleştirerek zihninizi ve ruhunuzu dinlendireceğiniz yoga-pilates stüdyosu, stresten arınmanıza yardımcı Spa ve sauna ile buhar odaları, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak ekipmanı ile fonksiyonel toplantı ve çalışma odaları bu hizmetlerden bazıları” dedi.
Nurol Life, Seyrantepe’de Tem Otoyolu’nun yanında, metroya yürüme mesafesindeki konumlanıyor.  Maslak ve Levent’e 5 dakika mesafede, Türk Telekom Arena’nın yanında konumlanan proje, Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi köprülerine yakınlığı ile öne çıkıyor. Projede 440 kule dairesi, 26 teras ev ve 50 ofis yer alıyor. Ortalama metrekare fiyatı ise 5-7 bin dolar. Ödüllü mimar Hakan Kıran tarafından tasarlanan ve iç mimarisi de Autoban’a ait olan Nurol Life, pencereleri açılabilen, taş duvarlarıyla nefes alan, 4 metre tavan yüksekliğine sahip, orman manzaralı daireleri ile dikkat çekiyor.
 
SUR YAPI: KAĞITHANE’YE CANLILIK GETİRDİ
Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, 2014’te Kağıthane’de hizmete açılan Axis AVM’nin bölgeye canlılık getirdiğini söyledi. Sur Yapı olarak ilk AVM projelerini ihtiyaç duyulan bir bölgede hizmete açtıklarını belirten Elmas
“Bu projeyle İstanbul’un gelişen ilçesi Kağıthane’nin dönüşümüne de katkı sağladık. Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla birlikte giderek merkezi bir nokta haline gelen Kağıthane, yapımı devam eden ofis, konut ve üniversitelerle hızla gelişiyor. Kağıthane’nin de ilk alışveriş merkezi olma özelliğini taşıyan Axis, bölge halkı tarafından büyük ilgi görüyor. Her geçen gün artan ziyaretçi sayılarıyla bu yatırımın ne kadar doğru bir karar olduğunu da görüyoruz. Günümüzde alışveriş merkezleri her bölge için hem ihtiyaç hem de sosyalleşme alanı ancak özellikle de İstanbullular trafik nedeni ile uzaktaki bir AVM’ye gitmek için zaman harcamak istemiyor. Günlük yaşam koşuşturmacasında tüketiciler kendilerine en yakın noktada yer alan ve aradıkları tüm markaları bir arada bulabilecekleri AVM’lere ihtiyaç duyuyor. Axis de bu ihtiyaca yanıt veriyor ve çevre ilçelerden de kolay ulaşılabilir olma özelliği taşıyor” diye konuştu.
Sur Yapı ve Hayat Holding işbirliğiyle inşa edilen Axis AVM’de eğlence, teknoloji, ev dekorasyon, tekstil, ayakkabı-çanta, bebek-çocuk, hizmet, yeme-içme gibi pek çok alanda sevilen markalar bir arada bulunuyor. Axis, kuruluşundan bu yana hem çocuklara hem de yetişkinlere yönelik, eğitim-eğlence içerikli çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yaptı. Axis, Türkan Şoray, Pascal Nouma, Mustafa Ceceli, Mustafa Sandal gibi geniş hayran kitlesi bulunan isimleri de ziyaretçileri ile buluşturdu.  Bölge halkının eğlence alanı isteğine karşı duyarsız kalmadıklarını belirten yetkilileri “Axis AVM, Playland ve Bowlingo ile her yaştan ziyaretçiye hitap ediyor. Bölge halkının eğlenmek için en fazla tercih ettiği seçenekler arasında uğrak noktası haline gelen Bowlingo, birbirinden eğlenceli aktiviteleriyle ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatıyor. Axis’te bulunan Bowlingo tutkunları heyecan dolu bowling müsabakaları ile hem eğleniyor hem stres atıyor. Playland oyun alanında ise çocuklar dilediklerince eğleniyor, aileleriyle keyifli vakit geçiriyor. AVM, son teknolojiye uygun sinema salonu ile de hizmet veriyor” dedi. Öte yandan yediden yetmişe herkesi spora davet eden MAC Fit, Axis AVM’de tüm branşlarda spor eğitimi veriyor.
 
TAHİNCİOĞLU: TESLİMLER 2016’DA
Tahincioğlu tarafından Seyrantepe’de yapımına başlanan Nidapark Seyrantepe projesi, her yaş için planlanan geniş ve çeşitli sosyal alanlarıyla dikkat çekiyor. Projede 368 dairenin büyüklükleri 79-324 metrekare arasında değişirken, evlerin Aralık 2016’da teslim edilmesi planlanıyor.
Tahincioğlu’nun konut projesi Nidapark Seyrantepe’de satışlar devam ediyor. 28 katlı iki bloktan oluşan projede yer alan 368 dairenin büyüklükleri 79-324 metrekare arasında değişiyor. Nidapark Seyrantepe’de, 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 ve 5+1 seçenekleri bulunuyor. Daire fiyatlarının 756 bin TL’den başladığı ve satışlarının devam ettiği projenin, Aralık 2016’da biterek sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor.
İstanbul’un hızlı gelişen bölgeleri arasında gelen Seyrantepe’de inşaatına başlanan projede, 2 bin 800 metrekare alanın ayrıldığı sosyal tesisler her yaşa hitap edecek şekilde tasarlandı. Projede fitness salonu ve pilates stüdyosunun yanı sıra kapalı ve açık yüzme havuzları, squash ve masa tenisi imkanı sağlanacak. Açık havadaki yürüyüş parkuru, farklı yaş gruplarına yönelik oyun parkları, çok amaçlı spor sahası ve mini futbol sahası alanlarının bulunduğu Nidapark Seyrantepe’de sürpriz doğum günü partilerinden senelik kutlamalara ve planlı buluşmalara kadar pek çok organizasyon için kullanılabilecek çok amaçlı salon da bulunacak. Otopark planlaması da ailenin tüm bireylerini kapsayacak şekilde yapılan projenin 5 katlı otoparkında 1+1 dairelere 1, 2+1 ve 3+1 dairelere 2, 4+1 ve 5+1 dairelere ise 3 araçlık yer ayrılıyor.
Nidapark Seyrantepe’de blokların birbirinin önünü kesmeyeceğini belirten şirket yetkilileri, “Yerden tavana uzanan camlar, her daireye özel balkon, çoğu dairede bulunan köşe salon ve çift cephe özelliği, brüt 3.80 metre tavan yüksekliği, ışık alan kat koridorları, mimari projenin ruhu ve felsefesi, ideal ev hayatını sunuyor. Nidapark Seyrantepe projesi, ayrıca çevre ve kullanıcı dostu özellikleriyle ön plana çıkıyor. Proje, Tahincioğlu’nun diğer birçok projesinde olduğu gibi ABD Yeşil Bina Konseyi tarafından verilen Leed Gold Sertifikası’na aday” dedi.  Projenin satışlarında İş Bankası, Vakıfbank, Garanti Bankası, Odeabank ve ING Bankası tarafından 120 aya kadar kredi seçenekleri sunuluyor.
Tahincioğlu Gayrimenkul, Tahincioğlu Holding’in gayrimenkul geliştirme ve yatırım alanında faaliyet gösteren grup şirketi. Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Özcan Tahincioğlu’nun yürüttüğü Tahincioğlu Gayrimenkul’ün tamamlamış olduğu projelerin inşaat alanı 2 milyon metrekarenin üzerinde. Tahincioğlu’nun inşaat firması olan Nida İnşaat, her projede genel yüklenici görevini üstleniyor. Firmanın sembolü haline gelen projeleri arasında Palladium Tower, Palladium Ataşehir Alışveriş Merkezi ve Rezidans, Palladium Antakya Alışveriş Merkezi, Nidakule Kozyatağı, Nidakule Göztepe, Swissotel Büyük Efes ve Kongre Merkezi yer alıyor. Tahincioğlu, LEED Gold sertifika adayı olan ofis projeleri Nidakule Ataşehir ve Nidakule Levent’in yanı sıra konut projeleri ayrıca Ataşehir’deki Nidakule İstanbul Finans Merkezi, Nidapark Başakşehir ve Nidapark Seyrantepe inşaatlarını devam ediyor. Tahincioğlu, aynı zamanda bir kentsel dönüşüm projesi olan ‘Evim Değerleniyor’ kapsamında yürüttüğü çeşitli kentsel dönüşüm projelerine devam ediyor. Şirketin Nidapark Yenisahra, Nidapark Beykoz, Nidapark Denizatı, Nidapark Çengelköy, Bomonti, Kozyatağı, Nidapark Kayaşehir ve İstinye’de planlama aşamasında projeleri bulunuyor. Tahincioğlu, 3 yılda 10 milyar lira satış değerine sahip 5 proje hayata geçirmeyi planlıyor.
 
TORUNLAR GYO: 15 BİN KİŞİ 5. LEVENT’TE YAŞAYACAK
5. Levent projesi Torunlar GYO ve KİPTAŞ işbirliği ileTEM Alibeyköy kavşağında inşa ediliyor. 1. 8 milyar yatırım değerine sahip proje tamamlandığında 15 bin kişiye ev sahipliği yapacak.
İstanbul TEM Alibeyköy kavşağında 15 bin kişiye ev sahipliği yapacak yeni bir gayrimenkul projesi hayata geçecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki KİPTAŞ’ın Torunlar GYO işbirliği ile inşa edeceği 5. Levet projesi için 1 milyar 800 milyon lira yatırım yapılacak. Kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak projede alanı 516 bin metrekare. 5. Levent, 3. Havaalanı bağlantı kavşağı, 3 katlı büyük İstanbul Tüneli ve yapımı devam eden raylı sistem ve metro hatları gibi ulaşım projelerine yakınlığı ile dikkat çekiyor.
İnşaat çalışmaları hızla devam eden projende 2017 yılında yaşamın başlaması hedefleniyor. Projenin ilk etabında satışların yüzde 80’i tamamlandı. 5. Levent projesi ile ilgili bir değerlendirme yapan Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun; “İstanbul’un çok değerli bir lokasyonunda yeni ve modern bir semt, örnek olabilecek bir kentsel dönüşüm projesi hayata geçiriyoruz. İstanbulluların özlemini duyduğu bir yaşam alanı tasarladık. Modern ve çağdaş kent anlayışımız doğrultusunda, yaklaşık 80 milyon TL’lik ek bir yatırımla, bölgedeki yüksek gerilim hatlarını da yer altına alarak şehrin genel görünümüne çok değerli bir katkı sunuyoruz” dedi.
5. Levent’te,  1+1 ila 4+1 arasında değişen 50 farklı daire tipi satışa sunuluyor.  Zengin sosyal donatı alanlarına sahip üniversite eğitim alanı, 4 bin metrekare cadde konseptinde ticari ünite, 2 okul, 2 cami ve 50 dönümlük bir de korunun yer alacağı 5. Levent sosyal alanlarıyla dikkat çekiyor. Projeden ev sahibi olmak isteyenler yüzde 35’i peşin, 36 ay 0 faiz imkânı ile Torun Vade imkânından veya yüzde 25 peşin, yüzde 75 banka kredisi seçeneğinden faydalanıyor.  5. Levent projesi finansmanında banka kredisinde ayrıca yüzde 0.92’den başlayan faiz oranlarından da yararlanmak mümkün.
5. Levent projesine her meslek grubundan talep olduğunu belirten şirket yetkilileri “ 5. Levent’te konut satın alanlar arasında mühendisler ilk sırada yer alıyor. Mühendis grubunu; ticaret erbabı, mimarlar, doktorlar, avukatlar, bankacılar izliyor. 5. Levent’te; eczacıdan reklamcıya, eğitmenden veterinere, akademisyenden mimara; hemen her meslekten daire sahibi mevcut” dedi.
 
VADİSTANBUL: MASLAK’A ALTERNATİF 300 BİN METREKARE OFİS
İstanbul Ayazağa’da yükselen Vadistanbul projesinin Bulvar etabında ofislerin yüzde 65’i satıldı. Maslak-Levent hattının alternatifi olarak gösterilen Vadistanbul Bulvar’da 300 bin metrekare ofis yer alıyor.
Vadistanbul, Artaş İnşaat, Aydınlı Grup ve İnvest İnşaat ortaklığıyla Ayazağa’da, Maslak-Levent hattının alternatifi olarak geliştiriliyor. Projenin otel, AVM, alışveriş caddesi ve ofislerden oluşan ‘Bulvar’ etabının uluslararası alanda faaliyet gösteren firmaların merkezi haline geliyor. İstanbul’un iş ve finans merkezi olarak konumlanan Maslak’taki A sınıfı ofis alanı toplam 430 bin metrekareyi buluyor. Vadistanbul Bulvar’da ise ofislerin toplam alanı 300 bin metrekare.
Vadistanbul’un, gün içindeki 35 bin kişilik popülasyonuyla yeni bir şehir merkezi olacağını belirten şirket yetkilileri, “ Bulvar etabı 6 bin  araçlık otoparkıyla da Atatürk Havalimanı’ndan sonra Türkiye’nin en büyük otoparkına sahip olacak. Vadistanbul’un 3 etabının toplam otopark alanlarıyla bu sayı 11 bin 500’e ulaşacak” dedi.
Vadistanbul’un Bulvar etabının alışveriş caddesiyle de dikkat çekeceğini belirten yetkililer,  “Bulvar’da oluşturulan marka karmasıyla bir çok önemli dünya markası ilk mağazalarını Vadistanbul’da hayata geçirirken, projenin içinden geçen nehir kenarında konumlandırılan yeme-içme alanlarıyla da bir ilk olacak. Vadistanbul Bulvar’ın mağazalarının yüzde 23’ü gıda bölümlerinden oluşacak” diye konuştu.
424 bin metrekare arsa üzerinde geliştirilen Vadistanbul, 1 milyon 350 bin metrekarelik inşaat alanıyla Türkiye’nin en büyük projeleri arasında yer alıyor.  Vadistanbul’un Bulvar etabında; ofis, alışveriş caddesi, AVM ve otel yer alacak. Vadistanbul’da; 2 bin 500 konut, 108 bin metrekare net kiralanabilir alanı olan alışveriş merkezi, 760 metre uzunluğundaki cadde üzerinde yer alan cadde mağazaları, restoranlar, 300 bin metrekare ofis alanı ile 25 bin 500 metrekare toplam alana sahip 5 yıldızlı otel bulunuyor.
Projenin AVM, alışveriş caddesi, otel ve ofislerden oluşan ‘Bulvar’ etabından, Seyrantepe Metro hattına bağlanacak havaray hattının mekanik maliyeti 7.5 milyon Euro tutarken, toplam maliyeti ise 14 milyon Euro’yu bulacak. Havarayın tüm maliyetini yüklenen Artaş, Aydınlı, İnvest ortaklığı Türkiye’de bir ilke imza atacak. Proje tamamlandığında ise havaray, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek.
 
HÜRRİYET İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ BULUŞTURDU, GELİŞEN BÖLGELERE MERCEK TUTULDU
 
İstanbul’un Yeni Merkezi: Maslak, Seyrantepe Ve Kağıthane
İnşaat sektörü temsilcileri Hürriyet’in ‘Sign of the City Gelişen Bölgeler Zirvesi’nde bir araya geldi. Gayrimenkul sektörü temsilcileri, kentsel dönüşüm ve altyapı çalışmaları ile Maslak, Seyrantepe ve Kağıthane hattının yeni bir çehreye kavuştuğunu dile getirdi. Sekör temsilcileri ada bazında dönüşüm, altyapı çalışmaları ve kamu desteği ile bu bölgelerin değerinin artacağını söyledi.
Gülistan ALAGÖZ
 
Sign of the City Gelişen Bölgeler Zirvesi’nin üçüncüsü gerçekleşti. İlki Yeni İstanbul, ikincisi Kartal için yapılan toplantıların sonuncusunda Maslak, Seyrantepe ve Kağıthane hattı masaya yatırıldı.  Bölgede gayrimenkul projesi geliştiren şirketlerin katılımı ile yapılan toplantıda, İstanbul’un merkezindeki ilçelerin gelişim potansiyellerine dikkat çekildi. Kentsel dönüşüm çalışmaları ile yenilenen bölgede yaşam kalitesi yüksek konut ve ofis projeleri inşa edildiğini belirten sektör temsilciler, altyapı ve ulaşım projeleri ile bu gelişimin destekleneceğine dikkat çekti. Bölgenin sağlıklı dönüşümü için parsel değil ada bazında kentsel dönüşüm yapılması gerektiğine dikkat çeken konuşmacılar, hak sahiplerinin taleplerinin de daha gerçekçi olması gerektiğini söyledi.
 
2014’ün Gerisinde Kalınmadı
Hürriyet’in gayrimenkul sektörüne katkı sağlayacak projeler hayata geçirdiğini belirten Hürriyet Reklam Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Zeynep Tandoğan, “Ülke olarak en iyi yıldan geçmiyoruz ama önümüze bakarak işlere devam etmekte fayda var” dedi. Hürriyet’in gayrimenkul sektörü ile köklü ilişkileri olduğunu dile getiren Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin ise, “Türkiye’nin son 10 yıldaki gelişimine bakınca inşaat sektörünü bu büyümeden ayrı düşünemeyiz. Kentsel dönüşüm hamlesi ve yabancıya konut satışı sektörün büyümesini tetikledi. Siyasi belirsizlik içinde olduğumuz yılda dahi konut satışı 2014’ün gerisinde kalmadı. 1 Kasım seçimlerinden sonra istikrar getiren bir hükümet ile hem ülke ekonomisi hem de inşaat sektörü tekrar yükselişe geçecek” dedi.
Maslak, Seyrantepe ve Kağıthane bölgesinin kentsel dönüşüm ve yeni gayrimenkul projeleri ile gelişimini sürdürdüğünü belirten Sedat Ergin, bu bölgelerde kaliteli, özgün mimaride ve yaşam kalitesini arttıran konut ve ofis projeleri hayata geçtiğini ifade etti. Hürriyet’in gayrimenkul sektörünü destekleyecek projeler hayata geçirdiğini söyleyen Sedat Ergin, bu yıl ikinci kez gayrimenkul sektöründe en iyilerin belirlendiği Sign of the City yarışmasının yapılacağını, ödüllerin 4 Kasım’da açıklanacağını dile getirdi.
Hürriyet Ekonomi Müdürü Sefer Levent, 2015 yılında yaşanan tüm olumsuzluklara karşın konut satışlarında geçen yılın gerisinde kalınmadığına dikkat çekti. Levent, “Bu kadar konstrasyonun dağıldığı yılda konut satışlarındaki başarı gösteriyor ki gayrimenkul sektörünün yıldızı parlıyor. Belli ki sektör istikrar olursa daha büyük başarılara imza atacak” dedi.
 
Hatalı Bir Algı Oluştu
Türkiye’de her yıl nüfus artışından kaynaklı 600 bin konut üretilmesi gerektiğini belirten Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Yılda 500-550 bin 1. el, toplamda ise 1 milyon 200 bin konut satılıyor. Sektörün geleceği de geçmişi de parlak. Ancak inşaat sektörü üzerinden hatalı bir algı yaratıldı. İnşaat sektörü iyi gidiyor, sanayici işi gücü bırakıp inşaat gidiyor o nedenle inşaat sektörünü disipline edelim denildi. Biz sanayi üretimini nasıl iyileştiririz yerine inşaatı nasıl küçültür ve diğer sektörlerle eş değer seviyeye getiririz denildi” diye konuştu. 1990’lı yıllarda Kağıthane’de proje geliştirdiklerini hatırlatan Çelik, bölgenin Maslak’a alternatif olarak geliştiğine de dikkat çekti.
 
Rant Sektörü Değiliz
Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun ise inşaata rant sektörü olarak bakılmasını eleştirdi. İnşaatın 200’den fazla sektörü etkilediğini belirten Torun, “İnşaat rant sektörü değil, reel sektör, istihdam sektörü. Dışarıdan bakınca çok büyük kar marjı var sanılıyor ama öyle bir durum yok” dedi. Arsa maliyetlerindeki artışa dikkat çeken Torun, kentsel dönüşümde de hak sahiplerinin yüksek beklenti içinde olduğunu ifade etti. Kağıthane ve Seyrantepe’nin önemli kentsel dönüşüm alanları olduğunu belirten Torun, büyük altyapı çalışmalarının da bu bölgelere değer kattığını belirtti. Parsel değil ada bazında kentsel dönüşüm yapılması gerektiğini söyleyen Torun, başarılı bir dönüşüm için müteahhitlerin, belediyeler ve sivil toplum kuruluşları ile ortak çalışması gerektiğini ifade etti.
 
Sanayiden Dönüşüm
Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, Seyrantepe’de eski sanayi tesislerinin yerini yeni konut, ofis ve AVM projelerine bıraktığını dile getirdi. Konut alıcısının ulaşımı kolay bölgeleri tercih ettiğini belirten Çetinsaya, “Seyrantepe Kağıthane’de ulaşım ve yol sorunları var ama belediyelerle görüşüp sorunları aşıyoruz” dedi.  Büyükdere Caddesi’ne alternatif olacak yeni ofis alanları inşa ettiklerini söyleyen Çetinsaya, bölgedeki çarpık yapılaşmanın giderilmesi için çalıştıklarını belirtti. Çetinsaya, siyasi ve ekonomik istikrarla birlikte gayrimenkul sektöründe yükselişin süreceğini kaydetti.
 
İş Merkezine Yakınlık Önemli
İnşaat sektörünün genç bir sektör olduğunu ve gidilecek çok yol bulunduğunu dile getiren Ağaoğlu Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Önder Halisdemir, “ Nüfus hareketleri, evlenme ve boşanmalar ve yabancı yatırımcı etkisi ile bu işin hikayesi devam edecek. Bu süreçte değişen tüketici ihtiyacına göre sektöre yön vermek gerek” dedi. Maslak 1453 projesinin merkezi iş alanının yanında konumlandığına dikkat çeken Halisdemir, “Metropollerde bir projenin şerefiyesini iş alanına yakınlığı belirler. Maslak’ta bu alanda açık vardı ve Maslak 1453 projesi bu açığı kapattı” dedi.
 
Ada Bazında Dönüşüm Olmalı
Yeşildağ İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Erol Altan, 1995 yılından bu yana Kağıthane’de kentsel dönüşüm projeleri yaptıklarını dile getirdi.  Dönüşüm sürecinde yaşanan sorunlara değinen Altan şunları söyledi: “Biz parselleri toplayarak ada bazında dönüşüm yapan orta ölçekli bir şirketiz. Ama dönüşüm ne para ne de topille oluyor. İnsanlarla tek tek anlaşmak kolay değil.  Her bir yapı adası için 3-4 yıl çalışıyoruz. Vatandaşların gerçek olmayacak talepleri var. Hakkına 4 ev düşen biri ‘9 çocuğum var bir de ben 10 kişiyiz, 10 ev isterim’ diyebiliyor.”
Vatandaşla anlaşma sürecinin yanında bürokrasinin de inşaat şirketlerini zorladığın belirten Altan, proje alanlarında hazineye ya da belediyeye ait olan yerleri çözümü için 1.5 yılı aşan beklemeler yaşadıklarını kaydetti.
 
İmar Sorunu Çözülmeli
Gelişen Bölgeler Zirvesi’nde inşaat sektörü temsilcileri sektör genelinde yaşanan sorunları da masaya yatırdı. Geçen hafta KONUTDER ev sahipliğinde 50 Ortadoğulu yatırımcının İstanbul’a geldiğini hatırlatan Sinpaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çelik, “Yabancı yatırımcılarla birebir görüşmeler yaptık. Bize imar durumları konusundaki güvensizliklerini ilettiler ve haklılar. Arazi alıyor, ruhsat alıyor, inşaat ve satışlara başlıyoruz. Sonra bir gün bakıyoruz planlar iptal olmuş. Bunu yabancıya anlatmak zor. Yatırım ortamının iyileşmesi için sektöre müktesep hak (kazanılmış hak) getirilmeli” dedi.
Bir bölgede imar planları yapılırken mevcut hakların korunması gerektiğini belirten Ömer Faruk Çelik ise şunları söyledi: “Ruhsatıma bir şey olur, imar planı değişir kaygısı ile acele projeler yapılıyor. Plan yaparken ‘kamu yararı var her istediğimi yaparım’ denirse vizyoner gelişimin önü kapanır. Değişiklik gerekirse yapılsın ama kaybolan emsal haklarının transferi de sağlansın.”
 
Toplantıdan Notlar
*Seyrantepe’de yatırım yapan Eroğlu Gayrimenkul’ün Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu, tekstil ve konfeksiyon kökenli bir şirket olduklarını ama gayrimenkul sektöründe kalıcı olmayı hedefliklerini dile getirdi. İnşatın ham maddesi olan ‘arsa’ konusunda sorun yaşandığını belirten Eroğlu, “Tekstilde hammadde pamuk ve sürekli üretiliyor ama arsada durum çok farklı” dedi.
 
*Seyrantepe’de yeni bir konut projesi geliştirmeye hazırlandıklarını belirten Gül Proje Yönetim Kurulu Üyesi Sönmez Aydın, bugüne kadar bölgenin altyapı eksikliği ve ulaşım sorunu nedeniyle gelişim gösteremediğini belirtti. Dere ıslahı, metro yatırımları ile bölgenin cazibe merkezi olmaya başladığını söyleyen Aydın, Seyrantepe’nin geleceğine inandıklarını ifade etti.
 
*DKY İnşaat Kağıthane’de yeni bir konut projesi inşa ediyor. Projelerine olan ilgiden memnun olduklarını belirten DKY İnşaat Genel Müdürü Tevfik Türel, “Bölgede çok sayıda ofis projesi var. Bu ofisler dolunca konut talebi anlamında yeni bir potansiyel olacak. A tipi ofislerde çalışanlar zaman kaybetmemek için yakın lokasyonları seçecek” dedi.
 
*1990’lı yıllardan bu yana Seyrantepe bölgesinde inşaat çalışmaları yaptıklarını belirten Nurol Yönetim Kurulu Üyesi Semih Kayaalp, “Bölgede altyapı sorunları çözülmeli ama tüm yatırımlar müteahhitlerden bekleniyor. Herkese göre arsası en değerli yüzük taşı olunca arsa maliyetleri de artıyor” dedi.
 
*Yakın zamanda Kağıthane’de yeni bir proje satışa sunacaklarını söyleyen EgeYapı Group Genel Müdür Yardımcısı Murat Aksoy, “Yabancıya satış oranları artıyor. Toplam talep içinde yabancı payı yüzde 20’yi aştı. Seyrantepe ve Kağıthane şehir merkezine yakınlığı nedeniyle yabancıların da tercihi oluyor” dedi.
 
*İnvest İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Uçar, inşaat sektörünün en önemli ihtiyaçlarından birinin de master plan olduğunu söyledi. Geçmişte yapılan yapıların büyük bir kısmının çağımızın ihtiyacını karşılayamayan niteliksiz yapılar olduğunu belirten Uçar, gelişen gayrimenkul sektöürnde nitelikli yapılar inşa edildiğini kaydetti.
 
İSTANBUL NERESİ?
Önümüzdeki 10 yılda, şu anda İstanbul’un merkezi sayılan 5 ilçenin çevresindeki ilçeler de tam anlamıyla merkezleşecek. Batı hattındaki gelişimde Kağıthane en çabuk dönüşecek ve ‘merkeze katılacak’ ilçe olarak öne çıkıyor.
Sadi ÖZDEMİR
 
Hürriyet Ailesi olarak başlattığımız, Gelişen Bölgeler Zirvesi toplantılarımızın üçüncüsünü ‘Maslak, Seyrantepe, Kağıthane’ için yaptık. Sarıyer, Şişli ve Kağıthane ilçelerinin sınırları içinde kalan bu yeni gelişim aksı İstanbul’un en önemli iş merkezi konumundaki Büyükdere-Levent-Boğaz hattının Batı’ya doğru yeni genişleme alanı. Bu nedenle de şu anda onlarca ofis ve konut inşaatı devam ediyor. 2016’nın ilk aylarından itibaren onlarcasının da temeli atılacak. Eyüp yönünü de katarsak, bir bakıma eski İstanbul’un (sur içi ve Beyoğlu)  genişleme alanı da bu bölgeyle bitişik durumda.
 
Ekonomik Coğrafya
İstanbul’un nüfus yoğunluğu ve Doğu-Batı eksenli sınırsız genişlemesi uzun süredir ‘İstanbul neresi’ sorusunu gündeme getiriyor. En azından Valilik ve Büyükşehir Belediyesinin bulunduğu yerleri baz alırsak merkezin neresi olduğu belli. Ancak, sosyolojideki gibi ‘ekonomik coğrafya’ açısından bakarsek, turizm, ticaret ve eğlence merkezi olarak öne çıkan İstanbul; Fatih, Eyüp, Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş ilçelerinine yayılmış durumda. Maslaktan, Boğaz’a kadar inen ve bizim ‘yüksek iş ve ofis’ binalarımızın kümülendiği hattı da dikkate alırsak, Şişli’den Sarıyer’e doğru inen bir ‘merkez büyümesi’ yaşadık. Şimdi de bu merkezin yeniden büyümesi gerekiyor ve bu defa Batı yönünde, yeni havalimanı, üçüncü köprü ve bağlantı yollarına doğru, daha geniş ve daha hızlı bir merkez büyümesi yaşıyoruz. O nedenle önümüzdeki dönemde ‘İstanbul neresi’ denilince tabii ki resmi olarak mücavir alan içindeki her yer ama şehir merkezi olarak şimdikinden daha büyük ve 10 ilçeye yayılmış bir ‘Yeni İstanbul’ tarif edilecek.
 
Dönüşüm Şimdi Başlıyor
Önce boş arsalara güzel projeler yapıldı ki bunlar yukarıda anlattığımız ‘merkez’ kavramına uzak olsa da İstanbul’a çok önemli katkı sağladılar. Güzel, yaşanabilir örnek uydu şehirlerimiz oldu. Sonra büyük ama işlevini yitirmiş binaların ve rant motivasyonu ile artık şehir dışına taşınma gücüne ulaşmış sanayi tesislerinin arsaları ‘kentsel dönüşüm’ kapsamında güzel projelere kavuştu. Bu konuda daha alınacak çok yol var. 5 dönümden 40 dönüme kadar çok sayıda Küçük ve Orta Boy İşletmenin şehir içinde kalmış üretim tesisleri taşınacak ve onların arsaları önümüzdeki 15 yıl içinde İstanbul’a çok güzel konut, ofis ve avm projesi olarak katkı sağlayacak. Ancak kentsel dönüşümde asıl muradımız olan Avrupa yakasındaki Kağıthane, Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş, Bağcılar, Güngören, Esenler, Bahçelievler, Gaziosmanpaşa, Zeytinburnu, Eyüp, Sarıyer gibi ilçelerde milyonlarca insanın deprem riski altında yaşadığı binalar için dönüşüm süreci şimdi başlıyor.
 
Parsel Canavarları
Hem Avrupa hem de Anadolu yakasında, merkeze çok yakın mahallelerde müteahhitlerle vatandaşlar masaya oturmuş durumda. Bazı mahallelerde ‘halkın hakkını savunma adına’ parsel bazlı dönüşümü körükleyen simsarların direnişi sürüyor. Oysa ki hem ortaya çıkacak yeni gayrimenkulun daha değerli olabilmesi hem de daha güzel bir şehir kurabilmek için parsel bazında değil ada bazında hatta daha da büyük birleşmiş alanlar halinde proje geliştirilmesini teşvik etmeliyiz.
 
Başkanları Vizyonu
Kentsel dönüşümün başarısı hiç şüphesiz büyükşehir ve ilçe beleriyelerin vizyonuna da çok bağımlı. Öyle ki bazı Belediye Başkanları, bu konunun, vatandaş için hayati önemini kavramış durumda ve sürecin en sağlıklı şekilde yürümesi için inisiyatif alıyor. Bazıları bölgelerindeki büyük yatırımcıları bir platform altında toplayıp finansman ve pazarlama faaliyetine liderlik bile ediyor. Bazı Belediye Başkanları ise bu konuya da ‘siyasi-ideolojik’ bir tartışma alanı olarak görüyorlar ve dönüşümü geciktirmek için en azından pasif kalmayı tercih ediyorlar. Ürkek vatandaş da  iyice kabuğuna çekiliyor. Bu şekilde çok mahalle var ki onlarca müteahhit birkaç yıl çaba harcayıp o mahallelerden çıkıp gitti. Belediye Başkanları ve onların mahallelerdeki adamları olan ‘partili meclis üyeleri’ de bu sonucu büyük bir zafer olarak gördü.
 
Maslak Yükselirken
Büyükdere Caddesi’nin Maslak’a doğru gelişimi 1990’larda yaşandı. O yıllarda da Şişli, bütün istatistiki verilerde ekonomisi en güçlü ilçeydi. Çünkü, hem üretim hem de ticaret şirketlerinin en çok kümelendiği bölgeydi. Önce, Sabancı Holding, İş Bankası, Yapıkredi, Garanti Bankası binaları caddenin boğaza yakın bölümünde yükseldi. Ardından, Maslak’a ve aynı anda Ayazağa’ya doğru ‘gökdelen’ projelerimiz yayılmaya başladı. Ölçek olarak büyüyen Türk şirketleri ve ülkeye akın eden yabancı şirketler ‘genel merkezlerini’ bu caddenin sağına soluna taşıdı. 2000’li yıllarda süreç daha da hızlandı ve alışveriş merkezleri de inşa edildi. Böylece, İstanbul’un en çok beyaz yakalı çalışan kitlesi Maslak Boğaz hakkında kümelenmiş oldu. Bu bölgede gayrimenkul fiyatları ‘dünya rekorları kırarak’ yükseldi. 
Kağıthane ise, 1990’larda genellikle ‘kirli sanayi’ diyebileceğimiz üretim tesisleriyle doluydu ve çevre sorunlarıyla ünlüydü. O nedenle de tarihteki ‘Sadabad Günleri’ne dönmek isteyen ama altyapısı yetersiz bir bölge olarak kirli akan deresi ve su baskınlarıyla trajik haberlere konu oluyordu. Şimdi inşaat ve gayrimenkulde yeni yatırım alanı olarak en gözde ilçelerden biri.
Sarıyer, boğaz tarafında ‘kaçak villalar ve onlara nisbet için göz yumulmuş kaçak mahalleleri’ ile hep gündemdeydi. Şimdi, Maslak ve devamında boğaz yaklaşımındaki dönüşüm dinamikleriyle göz kamaştırıyor.
 
Yapı Sektörü Afrika’da Büyüyecek
İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçılar Birliği (İDDMİB), Güney Afrika’da düzenlenen “BAUMA Conexpo Africa 2015” fuarın da 23 Türk firmasını, sektör temsilcileri ve devlet yetkilileriyle bir araya getirdi. Güney Afrika Cumhuriyet’inin kıtanın giriş kapısı olduğuna vurgu yapan Birliğin Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Mertöz, buradan geçmeden bu kıtaya ihracat yapmanın çok zor olduğunu belirtti.  Afrika pazarına geç kaldıklarını söyleyen Mertöz, “Güney Afrika sadece yapı sektöründe değil, diğer alanlarda çok ciddi iş potansiyeline sahip. Türk ihracatçısı hazır pazarlarına odaklanıp kalmasın, ufkunu geniş tutsun, biz bu pazarda yaptığımız incelemeler sonucunda Türk firmalarının burada çok iş yapacağına inandık” dedi. Gerçekleştirdiği 3.4 milyar dolarlık yapı malzemeleri ithalatı ile dikkat çeken Güney Afrika pazarında, Türk yapı sektörünün sadece 45 milyon dolarlık pay aldığını belirten  İMMİB Yapı Komitesi Başkanı Serdar Urfalılar, “Güney Afrika’nın ithalat sıralamasında Türkiye ilk 15’de yer a
KVK formunu onaylamanız gerekiyor.

Mimari ofisler, proje yatırımcısı adına projeye başvurabilirler ancak katılım başvurusunda, projenin hak sahibi gayrimenkul şirketinin onayını belgelemesi gerekmektedir. Örnek şirket onayı belgesi için tıklayınız.


Üye misiniz ? GİRİŞ YAPIN

Sign of the City Awards’a jüri üyemiz olarak çok değerli katkılar sunan, şehir plancılığının duayen ismi Prof. Hüseyin KAPTAN’ın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Kendisine Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.


Sign of the City