Sign of the City
HABERLER

4. Gelişen Bölgeler Zirvesi Ankara'da yapıldı

Son yıllarda Ankara’da gayrimenkul sektörü açısından oldukça önemli projeler gerçekleşiyor. Şehir, büyük ölçekli kentsel dönüşüm projelerinin yanı sıra konut, alışveriş merkezi, otel, ofis, plaza projeleri ve kamu yatırımları ile gelişim gösteriyor. İstanbullu müteahhitlerinde de radarına giren şehirde, geniş sosyal alanlara sahip markalı konut projeleri inşa ediliyor. Hürriyet tarafından gayrimenkul sektörünü en iyiye teşvik etmek, şehirlerin gelişimine destek vermek amacıyla gerçekleşen ‘Sign of the City Gelişen Bölgeler Zirvesi’nin 4’üncüsü Ankara’da gerçekleşti. Belediye başkanları ve sektör temsilcilerinin yoğun katılım gösterdiği toplantıda Ankara’nın sorunları ve çözüm önerileri masaya yatırıldı. Kentsel dönüşümle birlikte Ankara’nın gecekondulardan kurtulduğunu, modern ve sağlıklı yapılara kavuştuğunu belirten gayrimenkul sektörü temsilcileri şehrin önümüzdeki yıllarda daha iyi noktalara geleceğini söyledi. Gayrimenkul yatırımı kadar ulaşım yatırımlarına da ihtiyaç olduğunu söyleyen Ankaralı belediye başkanları şehirde kamuya açık alanlar ve alışveriş sokaklarına ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Sağlıklı bir şehir için sanayi ve yaşam alanlarının belli bölgelerde konumlandırılması gerektiğini belirten belediye başkanları, ‘planlama’ sorununa da dikkat çekti. Nüfusu her geçen gün artan Ankara’da şehrin planlı büyümesi, altyapı çalışmalarının da göz ardı edilmemesi gerektiğini belediye başkanları, kamu-özel sektör işbirliği önemine de dikkat çekti.

ÇANKAYA BELEDİYESİ: DUVARSIZ BELEDİYE
Çankayalılara verdiği ilk sözün, vatandaşla belediye arasındaki duvarı yıkmak ve belediye bürokrasisini en aza indirmek olduğunu hatırlatan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “İlk adımı mahalle toplantılarıyla attık. Önce Çankayalılarla buluştuk ve isteklerini dinledik. Sonra eksikleri yerinde tespit ettik ve projelerimizi önerdik, halka sorduk. Planlama aşamalarında da halka danıştık. Örneğin Çiğdem Mahallesi’nde bir referandum düzenleyerek mevcut halı sahanın yerine ne yapılmasını istediklerini sorduk. Yaşamkent’te yapacağımız park alanının proje çiziminde de halkın görüşlerine başvurduk. Vatandaş çizdi, biz yaptık. Yine Ümitköy Seralar Bölgesi olarak bilinen alanı, bölge esnafı ile birlikte aldığımız karar doğrultusunda Çiçek Pazarı olarak düzenliyoruz. Yani Çankaya’da katılımcı yönetimin temellerini çok güçlü attık” dedi.

“Kentsel dönüşüm alanı ilan edilen ve Ankara’nın en eski gecekondu yapılaşmasının yer aldığı 50. Yıl ve Dilekler Mahallelerinde çağdaş ve modern kent dokularının oluşturulabilmesi için harekete geçtik” diyen Taşdelen, Çankaya’ya bağlı 50. Yıl Mahallesi sakinlerinin şimdiye kadar tapusuz olarak oturdukları konutların kentsel dönüşüm projesine dahil edilmesiyle 40 yıl sonra tapularına kavuştuğu ifade etti.117 hektarlık bir alanı ve farklı yasal statülere sahip yaklaşık 1000 adet gecekonduyu kapsayan bölgeye yönelik bir kentsel dönüşüm projesi hazırlandığını ifade eden Taşdelen, belediyeye ait parsellerde kalan gecekonduların tahsis işlemlerine başlayarak 80 gecekondunun tahsis işlemini sonuçlandırdıklarını ve tahsis işlemlerinin gereklerini yerine getiren hak sahiplerinin sırasıyla tapularını almaya başladıklarını söyledi. Çankaya Belediye Başkanı Taşdelen’in verdiği bilgilere göre, Çankaya Belediyesi tarafından hazırlanan kentsel dönüşüm projesi kapsamında bölgede konut alanları ve katlı teras evler öngürülüyor. Proje tamamlandığında Ankara’nın bu en eski ve en merkezi gecekondu bölgesinde 310 bin metrekarelik alanlarda çok katlı konut ve 195 bin metrekarelik alanlarda teras tipi evlerin, sosyal donatı alanlarının ve geniş bir yeşil dokunun bulunduğu çağdaş bir kent parçası yaratılmış olacak.

Çankaya Belediyesi tarafından yenilenen Yıldız Yaya Bölgesi’nde çalışmaların büyük ölçüde tamamlandığı bilgisini veren Taşdelen, 17 bin 666 metrekarelik alanın 4 bin 338 metrekaresinin yeşil alan olarak hazırlandığını belirtti. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, yeşil alan ve park çalışmalarını 2015 yılında da hızla sürdürdüklerini söyledi. Taşdelen, “Çiğdem Mahallesi’nde bin 571 metrekarelik park ve Beysukent’te yapımı süren 2 bin 581 metrekarelik yeşil alanın yanı sıra Yaşamkent, Beysukent, Çukurambar, Alacaatlı, Oran ve Mutlukent’te yapım çalışmaları süren yeni park alanlarıyla birlikte toplam 36 bin 141 metrekare yeşil alanı daha Ankara’ya kazandıracağız” dedi.

Çankaya Belediyesi’nin en güçlü hizmet alanlarından bazılarının sosyal projeler olduğunu vurgulayan Taşdelen, “Türkiye’de yerel yönetim düzeyinde en büyük kreş hizmetini biz veriyoruz. Belediyemize ait 11 kreş ve 4 etüt merkezimizde 1500 çocuğumuza bilimsel ve kaliteli eğitim veriyoruz; 12. kreşimizin inşaatı bitmek üzere. Dönem sonuna kadar kreş sayımızı 16’ya çıkarmayı hedefliyoruz” dedi. Engellilere yönelik hizmetlere de ağırlık verdiklerlerini söyleyen Taşdelen, yolları, kaldırımları ve parkları engelsiz hale getirdiklerini dile getirdi.

NATA HOLDİNG
Gayrimenkul sektörünün temsilcilerine şimdi ev almak için doğru zaman. Nata Holding İcra Kurulu Üyesi Süleyman Sayın, ev almak veya konut yatırımı yapmak isteyen vatandaşların kısa süre içerisinde harekete geçmesi gerektiğini, 2 aylık süreçte kayıplarını telafi etmeyi amaçlayan sektörün 2016’ya zamla gireceğini belirtiyor.

ONURSAL GAYRİMENKUL: ANADOLU BULVARI ÖNE ÇIKIYOR 
Ankara’nın da hızlı bir coğrafi gelişim içinde olduğunu söyleyen Onursal A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, “Elbette gelişim bir kent için olmazsa olmazdır. Hele bahsettiğimiz kent ‘Başkent’ ise büyümenin desteklenmesi gerekiyor. Ancak bu büyümenin de kentin kaldırabileceği, ulaşımın aksamayacağı şekilde gerçekleştirilmesi lazım. Günümüzde gayrimenkul yatırımında en çok ulaşım kolaylığına dikkat ediliyor. Çünkü insanlar evden işe giderken yolda saatlerini harcamak istemiyor” dedi.Öngün, Başkent’e gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin her zaman kazançlı çıkacaklarını ancak, doğru lokasyonlardaki yatırımların çok daha fazla kazandıracağını ifade ederek, şunları söyledi: “Gayrimenkul alacağınız zaman iki temel unsur önemli. Biri yatırımın kent merkezine kuş uçuşu mesafesi, diğeri ise trafik yoğunluğu. Ankara’da Eskişehir Yolu bölgesi de hem kent merkezine yakınlığı hem de nezih yaşam sunması noktasında öne çıkıyor. Ancak bölge artık potansiyelini aşmaya başladı. Bu güzergahtaki Yapracık, Temelli gibi bölgelerin de büyümesi halinde yol talebi kaldıramayacaktır. Özellikle mesai başlangıç ve bitiş saatlerinde yolda araçla ilerlemek çok güç. Yaşamkent’ten 23 kilometre yol kat ederek Başkent’in yeni merkezi olan Çukurambar’da bulunan işyerine gitmek isteyenler çok büyük sıkıntı yaşıyor, eğer alternatif bulvarlar açılmazsa yaşayacak da. Alternatif bulvar için ise şu an ne yazık ki alan kalmadı. Otobanın dışında bulunan arsalarda metrekare fiyatı 1.000 dolarken, kuş uçuşu 20 kilometre mesafede bulunan üstelik Çankaya’ya da yakın konumdaki kentin doğu aksında ise metrekare fiyatı sadece 5-6 lira. Ankara’nın yeni merkezi Çukurambar’a daha yakın mesafede bulunan ve çok sayıda kişinin bilmediği doğu aksındaki arsalar ve kentin güney lokasyonu ise yüzlerce kat değer kazanabilir.” Bu noktada yatırımcılar için yeni adreslerin öne çıktığını vurgulayan Öngün, bu adreslerden en önemlisinin ise Anadolu Bulvarı olduğunun altını çizdi. Öngün, “Eskişehir Yolu’nun geçmişte gördüğü ilgi, önümüzdeki dönemlerde özellikle ulaşım sorunu nedeniyle azalacak. Bu noktada Anadolu Bulvarı gibi şehir merkezine yakın, geniş, bakir bölgeler göz önünde bulundurulmalı. AK Saray’ın kent merkeziyle bağlanmasını da sağlayan ve yeni protokol yolu olarak tanımlanan bu yol yatırımcılar tarafından keşfedilmeye başlandı. Bir kere bölgede ulaşım sorunu yok. Geniş bulvar çok kısa sürede kent merkezine ulaşmanızı sağlıyor. Bunun yanında önümüzdeki aylarda hizmete girmesi beklenen Avrupa’nın en büyük eğlence merkezi olacak Ankapark, kentin önemli AVM’leri de bulvar üzerinde bulunuyor. Çevrede inşa edilen projeler yapılan yatırımlar sayesinde oldukça değer kazanmaya başladı. Yatırım yapmak isteyenlerin bulvarı mutlaka değerlendirmesini öneriyorum” diye konuştu.

PERSAN ÇATI: YALITIMA YENİ YAKLAŞIM
Persan Çatı, Cephe, Yalıtım Sistemleri, tarımdan gıdaya birçok sektörde kullanılan perlit madenini yalıtım malzemelerine uyarlıyor ve böylece ek yalıtım malzemesine ihtiyaç duyulmadan bina yalıtımında yüzde 50 tasarruf sağlanıyor. Yalıtım sektörüne büyük bir katkı sağlayarak, levha yapıştırıcısından dekoratif mineral sıvıya kadar birçok malzemede kullandıkları inşaat perliti sayesinde yapı malzemelerinin dayanıklılığının arttığını belirten Persan Çatı, Cephe, Yalıtım Sistemleri Genel Müdürü Salih Ürün, perlit madeni kullanılan malzemelerin 1000 derecelik ısıya bile dayanıklılık sağladığını belirtti. Binalarda ısı ve ses yalıtımı sağlayan termoşapın ise klasik şaplara göre 5 kat daha hafif olduğunu belirten Ürün, kullandıkları malzemelerin klasik şapın altına uygulanan ısı yalıtım ürünlerinde olduğu gibi asla ısı köprülemesi yaşatmayacağının da altını çizdi.

Persan’ın binalara özel, özgün sistemler sunduğunu belirten Ürün, nefes alan, yalıtımı yüksek, estetik ve kullanışlı bir bina için gerekli tüm yapı elemanlarını bünyelerinde barındırdıklarını dile getirdi. Türkiye’nin en kaliteli inşaat perlitiyle ürettikleri yapı malzemelerinden olan kiremitin suya ve donmaya karşı 60 yıl garantili olduğunu söyleyen Ürün, kullandıkları malzemelerin bina kaplama ve yalıtımında, yağmur indirme çözümlerinde, bina yenilemelerinde, sıcak ve soğuk iklimlerde yer alan tüm bina tiplerinde kullanılabileceğini kaydetti. 

Bina yalıtımında kullanılan birçok malzemenin ithal edildiğini belirten Ürün Avusturalya, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, Irak ve diğer birçok ülkeye ihraç ettikleri yapı malzemeleriyle cari açığı düşürerek ülke ekonomisine katkıda bulunduklarını dile getirdi. Sektöre arz ettikleri termoşap, termosıva ve diğer yapı malzemeleri ile tüketicilerin bina yalıtımında tekrar tekrar bütçe ayırmasına gerek kalmayacağını söyleyen Ürün, kullandıkları yapı malzemelerinin standart malzemelere göre 3/4 oranında daha hafif olduğu için binanın statik ağırlığını hafiflettiğini söyledi.

TÜRKERLER İNŞAAT: MAHALL ANKARA’DA YAŞAM 2016’DA BAŞLAYACAK 
Ankara’nın gelişen aksı Eskişehir Yolu’nda inşa edilen Mahall Ankara ‘da teslim için geri sayım başladı. 3 bin kişinin yaşayacağı, günde 10 bin kişinin de ziyaret edeceği projede teslimler 2016’nın ilk yarısında yapılacak. 

Türkerler İnşaat, ilk defa konut, ofis, otel ve alışveriş alanlarından oluşan karma bir projeye imzasını atıyor. Kent mimarisiyle uyumlu ve mahalle konsepti ile inşa edilen projede 315 adet ofis, 246 adet konut, 191 home ofis, 78 adet city suits, otel ve 64 adet mağaza yer alıyor. 3 bin kişinin yaşayacağı ve tahmini 10 bin kişinin gün içerisinde ziyaret edeceği projenin yapımına 2013 Kasım’da başlanıldı. Kaba inşaatı tamamlanan ve 2016’da teslim edilecek olan projede çalışmalar devam ediyor. 40 bin 628 metrekare arazi üzerine yükselen proje 283 bin 700 metrekare inşaat alanına sahip. 
Uluslararası Mimarlık Ofisi RMJM ve Öncüoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan projenin lokasyon avantajına dikkat çeken şirket yetkilileri, “Mahall Ankara, konum itibariyle pek çok kamu kurumunun ve altı üniversitenin (ODTÜ, Hacettepe, Bilkent, Ufuk, TOBB, Başkent) ortasında bulunuyor. Ankara Eskişehir Yolu üzerinde bulunan proje, Ankara’nın yeni ulaşım alternatifi olan Sakıp Sabancı ve Anadolu Bulvarı’na da yakın bir noktada yer alıyor. Projeye aynı zamanda metro ile de ulaşım mümkün” dedi. 

16 farklı daire tipi yer alan projede 2+1’den 4,5+1’e kadar değişen büyüklükteki konut seçenekleri bulunuyor. Ofislerin büyüklükleri ise 80 metrekareden başlıyor. Mahall Ankara’nın sosyal alanları hakkında bilgi veren şirket yetkilileri, “3 bin 337 metrekarelik açık ve kapalı spor tesisleri, 2 bin 739 araç kapasiteli kapalı otopark, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları, sokak ve meydan konseptinden oluşan Mahall Ankara’da mağazalar projenin kalbi sayılan özel tasarımlarıyla projeye ritmik bir dokunuş katıyor. Cafe ve restoranları ile birlikte sadece ev ve ofis yaşamını değil, aynı zamanda canlı sosyal yaşam olanağı da sunuyor” diye konuştu.

Mahall Ankara’daki ödeme koşulları hakkında bilgi veren şirket yetkilileri, “Banka kredilerinde özel anlaşmalarla 24 ay sıfır faiz ve 60 ay 0.85 faiz imkânı, şimdi al teslimde ödemeye başla kampanyaları ile satışlarının yüzde 65’i tamamlanan Mahall Ankara’da kampanyalar hiç ara vermeden devam ediyor. 2015 yılının son günlerinde ofislerde ‘hemen fatura’ ve ‘hemen teslim’ avantajları ile birlikte firmalara özel 0.95 faizli kredi fırsatı, konutlarda ise 2016 yılını karşılayana dek 2015 yılı fiyatları ve yüzde 1 KDV avantajı ile satışlarına devam ediyor” dedi.

YENİMAHALLE BELEDİYESİ: HALK TİPİ AVM
Yenimahalle, pazar yerlerindeki dağınık alışveriş görüntüsüne son veren modern pazarlarıyla dikkat çekiyor. Yenimahalle Belediyesi ilk olarak 2014 yılı Mart ayında 14 bin metrekare alana sahip Yenimahalle Kapalı Pazar Yeri ve Sosyal Tesisleri’ni hayata geçirdi. 28 bin metrekare alana sahip Karşıyaka Kapalı Pazar Yeri ve Sosyal Tesisleri projesinde ise inşaat sürüyor. Her iki tesisin modern bir alışveriş merkezi (AVM) tarzında dizayn edildiğini söyleyen belediye yetkilileri, “Bu tesisler yalnızca pazar yeri ihtiyacına değil içerisinde bulundurduğu hizmet alanlarıyla da o mahallelerde yaşayan vatandaşların sosyal ihtiyaçlarını karşılanması açısından da büyük önem taşıyor.Böylelikle pazar yerini alışveriş merkezi şeklinde inşa eden belediye, haftanın bir günü kullanılan pazarları vatandaşların hem alışveriş yapacakları hem de sosyal aktivitelerde bulunacakları ‘Halk Tipi AVM’lere dönüştürüyor” dedi. 
Karşıyaka’da 28 bin metrekarelik kapalı alana sahip olacak tesiste; bay ve bayan yüzme havuzu ve fitness merkezleri, pilates-yoga gibi salonlar, Türk hamamı hizmeti içeren spor kompleksi, düğün salonları, akvaryum gezi alanları, kafeteryalar, tiyatro, konser, seminer gibi olanaklara hizmet verebilecek çok amaçlı salonlar, gençlik merkezi, ikinci bahar lokali, etüt merkezi, yaklaşık 150 çocuk kapasiteli bir kreş ve bölge halkına ‘taziye evi’ olarak hizmet verecek yaklaşık 200 metrekareik bir salon da yer alacak. Proje hakkında bilgi veren belediye yetkilileri “Geniş kapalı otoparkıyla da araç kirliliğinin ve trafik karmaşasının da önüne geçen belediye, alışveriş alanlarından direk otoparka inen asansörlerle vatandaşların poşet taşıma çilesine de son veriyor” dedi.

YDA GRUP: ANKARA’YA 4 YENİ PROJE
Ankara Yenimahalle’deki 1855 konutluk projesinde satışlara devam eden YDA Grup, 3 yeni proje hayata geçirecek. Söğütözü’nde karma proje ve ofis projesi, Çayyolu’nda konut projesine hazırlanan şirket, Batıkent’te 4 bin 500 konut inşa edecek. 

YDA Grup Ankara’da yatırıma devam edecek. Başarılı projelerde talep sorunu olmadığını belirten YDA Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, “Her zaman belirttiğim gibi 4D’yi bir araya getirebilen, yani doğru ve makul fiyat politikasıyla, doğru lokasyonda, ihtiyaçlara cevap veren doğru proje ve doğru, dürüst, kaliteli iş yapan, güvenilir firmaların yapacakları markalı konut projelerinde bir talep riski olacağını düşünmüyorum. Bunun da en güzel örneği Yenimahalle’deki en büyük konut projesi olan 1855 konutluk YDA Park Avenue projemize olan talep. Projemizin ilk etap dairelerinin %95’i satıldı, gelen yoğun talebi karşılamak için ikinci etabı planlanandan çok erken satışa sunduk, bölgeye olan ilginin her geçen gün artması satışlarımıza da olumlu yansıyor” dedi. Projedeki cadde mağazaları, marka kafe ve restoranlar ile bölgenin yeni bir boyut kazanacağını söyleyen Arslan, konut satışlarının yanı sıra cadde mağazalarında kiralamaların sürdüğünü ifade etti. Arslan projenin birinci etabının Temmuz 2016’da, ikinci etabının ise Mayıs 2017’de teslim edileceğini ifade etti. 

Ankara’daki yeni projeleri hakkında bilgi veren Arslan, “YDA Park Avenue projemizin başarısının, bu yıl sonuna doğru lansmanını yapmaya hazırlandığımız Söğütözü’nde 336 lüks konut ve ofisten oluşan karma kullanımlı gayrimenkul projemiz ve yine Söğütözü’nde A Plus ofis ve cadde mağazalarından oluşan Ankara’da önemli bir marka olacak Tower projemize yansıyacağına inanıyoruz. Ayrıca, Ankara’nın önemli yerleşim alanlarından Batıkent’te 4 bin 500 konut ve 40 Bin metrekare AVM’den oluşan projemizle, yine Ankara’nın en hızlı gelişen bölgelerinden olan Çayyolu Alacaatlı mevkiinde Park Caddesi eksenindeki 493 konut, sosyal tesisler ve ticari alanlardan oluşan projemizle birlikte kentin hemen hemen her bölgesinde prestijli yapılarımızla Ankara’daki konut sektöründe çıtayı yukarıya taşıyarak farklılık yaratmayı hedefliyoruz” diye konuştu. 

Arslan, İstanbul’da, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından inşa edilecek, İstanbul Ataşehir Finans Merkezi’ndeki Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) hizmet binasının yapımına devam ettiklerini söyledi. Uluslararası arenada da marka projelere imza attıklarını söyleyen Arslan, “ Bu yıl hizmete açılan Kazakistan Astana Milli Parkı bunlardan biri. Önümüzdeki yıl içinde yine Rusya’dan Suudi Arabistan’a pek çok ülkede böyle önemli projeleri hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Hâlihazırda devam eden projelerimizin yanı sıra, portföyümüzde yer alan gayrimenkul proje geliştirmeden, havaalanı yapım işletmeciliğine, tarımdan enerjiye pek çok yeni projenin adımlarını attığımızı söyleyebiliriz” dedi.
Kamu özel ortaklığı modeliyle yapımı süren şehir hastaneleri projelerinde hem yatırımcı hem de yapımcı firma olarak rol aldıklarını belirten Arslan, 1583 yataklı Kayseri Şehir Hastanesi, 838 yataklı Konya Şehir Hastanesi , 558 yataklı Manisa Şehir Hastanesi ve 1700 yataklı Urfa Şehir Hastanesi projelerine devam ettiklerini ifade etti. Enerji sektöründe yatırımları arttırmak istediklerini dile getiren Arslan, “Jeotermal enerji projeleriyle, tarım sektöründe de topraksız sera ve hayvan yetiştiriciliğine yönelik öncü niteliğinde projelerimizle önemli atılımlar yapmayı planlıyoruz. Ulusal kredi derecelendirme kuruluşu TURKRating’den uzun vadelide güçlü kredi kalitesi notu olan TR AA, kısa vadelide ise en güçlü borç ödeme kabiliyeti notu olan TR A1 kredi notunu alarak inşaat sektörünün ilk raitingini aldığımız gibi, her zaman ilklere imza atmayı seven bir grubuz. 2016 yılı için de başarılı projelerimizle ilklere imza atmaya devam etmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. 

YDA Grup, Türkiye inşaat ve gayrimenkul sektörünü en iyiye teşvik etmek amacıyla Hürriyet tarafından düzenlenen “Sign of the City Awards” yarışmasında 2 projesi ile ödül aldı. bir projesi ile de finale kaldı. YDA Group; Sabiha Gökçen Havalimanı Havacılık Bakım Onarım ve Modifikasyon Merkezi (HABOM) projesiyle “En İyi Endüstriyel/Lojistik Yapı” ve “En Yeşil Bina (Tamamlanmış)” kategorilerinde her iki ödülün de sahibi oldu. Ankara’da yapımı devam eden YDA PArk Avenue gayrimenkul projesi de “En İyi Dönüşüm Projesi” kategorisinde finale kalarak “Premium Proje” sertifikasının sahibi oldu. Şirket, finans dünyasının Oscarları olarak da adlandırılan Bonds & Loans Türkiye Ödülleri’nde altı kategoride birden ödül almaya hak kazandı. 200 Milyon liralık tahvil ihracı ile “Yılın Yerel Tahvil Bono İhracı” birincilik ödülünü alan YDA ; Dalaman Havalimanı Projesi ile “Yılın Ulaşım Finansmanı Anlaşması” birincilik ödülü ve “Yılın Sendikasyon Kredisi” ikincilik ödülünü, Kayseri Entegre Sağlık Kampüsü Projesi ile de “Yılın Proje Finansmanı” ,”Yılın Sendikasyon Kredisi Anlaşması”, ve “Yılın Yapılandırılmış Finansmanı Anlaşması” kategorilerinde üçüncülük ödüllerini aldı.
KVK formunu onaylamanız gerekiyor.

Mimari ofisler, proje yatırımcısı adına projeye başvurabilirler ancak katılım başvurusunda, projenin hak sahibi gayrimenkul şirketinin onayını belgelemesi gerekmektedir. Örnek şirket onayı belgesi için tıklayınız.


Üye misiniz ? GİRİŞ YAPIN

Sign of the City Awards’a jüri üyemiz olarak çok değerli katkılar sunan, şehir plancılığının duayen ismi Prof. Hüseyin KAPTAN’ın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Kendisine Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.


Sign of the City