Sign of the City
HABERLER

8.Gelişen Bölgeler Zirvesi yapıldı

Hürriyet’in gayrimenkul sektörünü en iyiyi teşvik etmek ve şehirlerin gelişimine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği ‘Gelişen Bölgeler Zirvesi’nin 8’cisi Beylikdüzü için yapıldı. 21 Mart’ta Hürriyet Dünyası’nda bir araya gelen gayrimenkul sektörü temsilcileri ve kamu yetkileri Beylikdüzü’ nü her yönüyle masaya yatırdı. Beylikdüzü’ nün İstanbul’ da birçok bölgenin aksine planlı büyüdüğünü ve kaliteli yapı stokuna sahip olduğunu belirten katılımcılar en önemli sorunun ulaşım olduğuna dikkat çekti. 

Beylikdüzü Metrosunu Bekliyor
Planlı yapılaşma süreci, yeşil alanları ve yeni projeleri ile öne çıkan Beylikdüzü’nde en önemli sorun ulaşım. Hürriyet’in düzenlediği 8’inci Gelişen Bölgeler Zirvesi’ ne katılan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve bölgenin önde gelen müteahhitleri; “Beylikdüzü ’nün yıldızları her geçen gün parlıyor. Tek eksiğimiz metro” dedi.
 Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdür Yardımcısı Sadi Özdemir moderatörlüğünde yapılan toplantıda Esenyurt, Avcılar, Beylikdüzü ve Büyükçekmece’ de yıllık 100 bin nüfus artışı olduğu belirtildi. Bugün gelinen noktada mevcut ulaşım hizmetlerinin yetersiz kaldığına dikkat çeken katılımcılar uzun yıllardır beklenen metro projesinin acilen devreye girmesi gerektiğini söyledi. Dekar Yapı, Demir İnşaat, Gül Proje ve Kameroğlu İnşaat sponsorluğunda gerçekleşen toplantıda metronun da gelmesi durumunda bölgenin yıldızının parlayacağı belirtildi.

Yapılaşması Örnek Olacak
Yeni yerleşim bölgesi olan Beylikdüzü’ nün planlı yürüdüğüne dikkat çeken Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila, Beylikdüzü Belediyesi ile bölgede gayrimenkul projesi gerçekleştiren firmaların ortak vizyona sahip olduğunu ifade etti. Bölgedeki en önemli sorunun ulaşım olduğunu söyleyen Fikret Bila, “Bu sorunda çözülürse Beylikdüzü’ nün değeri artacak. Bölgedeki yapılaşma anlayışı yeni kurulacak yaşam alanlarına örnek olacak” dedi.

Sign Of The City’ de 4’üncü Yıl
Hürriyet Reklam Direktörü Zeynep Tandoğan, gayrimenkul sektörüne ve bölgelerin gelişimine katkı sağlamak için gerçekleştirilen Sign Of The City Awards Gelişen Bölgeler Zirvesi’nde, toplantıya konu olan ilçelerin her yönüyle tartışıldığını ifade etti. Sign Of The City markasının üçüncü yılını doldurduğunu belirten Tandoğan, “ Gelişen Bölgeler Zirvesi, Sign Of The City Awards markasını besleyen önemli bir etkinlik. Sizlerin’ de sahip çıktığı gayrimenkul yarışmasının dördüncüsü için çalışmalar sürüyor” dedi.

Hürriyet Ekonomi Müdürü Sefer Levent ise markalı konut üreten firmaların yoğun ilgi gösterdiği Beylikdüzü’nde konutların giderek değerlendiğini dile getirdi. Levent, Beylikdüzü ve çevresinin ulaşım sorunun çözüldüğü taktirde gelişimini sürdüreceğini kaydetti.
 
Nüfus Hızla Artıyor
Türkiye’ de nüfusun yüzde 85’inin kentlerde yaşadığını söyleyen Beylikdüzü
Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Sadece konut yapmakla toplumsal huzur sağlanmaz. Bölgemizde güzel, nitelikli işler yapılıyor. Ama yaşama bütün olarak bakmak gerek. Site güzel, çevresi kötü ise bunun bir anlamı yok. O nedenle bölgede proje üreten firmalar kendi alanları dışında kente dokunmak zorunda.
Yerel yönetimler bunu tek başına yapamaz” dedi. Avcılar, Esenyurt, Beylikdüzü ve Büyükçekmece bölgesini ‘Batı İstanbul’ tanımlayan İmamoğlu, bu bölgede nüfusun 2002 yılında 340 binken, bugün 1 milyon 679 bine ulaştığını belirtti. 4 ilçede nüfusun 2.5 milyona doğru gittiğini, bölgede yaşayan vatandaşların ulaşım konusunda sorun yaşadığını belirten İmamoğlu şunları söyledi: “Bölgeye kendi içinde metro ağı gerek. Çok yoğun yapılaşma söz konusu. 2003 yılında beri İncirli-Beylikdüzü hattını bekliyoruz. Artık bu ihtiyacında ötesine geçildi. Olimpiyat Stadı üzerinden 3’üncü köprüye bağlanacak bir hat gerek. Bölgede öyle yapılaşma var ki kendi içinde nüfusu toplayan bir yeraltı ulaşımı olmalı. Kara yolu ve yay yolu ile bu nüfusu taşımak mümkün değil.”
 
Meydan ve Vadi Kuruluyor
Beylikdüzü’ nün temiz havası ve geniş yeşil alanları ile dikkat çektiğini belirten Ekrem İmamoğlu, bölgede kişi başına 9 metrekare alan düştüğünü ifade etti. Bölgede küçük bir alanda kentsel dönüşüm ihtiyacı olduğunu dile getiren İmamoğlu, bu dönüşümde yoğunluk artışına sıcak bakmadıklarına da vurgu yaptı. Beylikdüzünde önemli meydan, yeşil alan ve kültür sanat alanı projeleri yürüttüklerini ifade eden İmamoğlu, şunları söyledi: “1,3 kilometrelik Cumhuriyet Caddesi projemiz insanları sokağa, parka taşıyan bir proje. Cadde üzerinde nikâh sarayı, amfi tiyatro, yakın tarih müzesi ve eğlenme ve dinleme alanları olacak. Cumhuriyet caddesi Semt Çarşısı projemiz ile vatandaşa açık alanda alışveriş imkânı sunacağız. ‘3 Köy 3 Meydan’ projemiz ile de Kavaklı, Yakuplu ve Gürpınar’a köy meydanları tasarlıyoruz. Görev süremiz bitmeden bunları tamamlayacağız. ”Sanatı şehre katacak organizasyonlar da yaptıklarını belirten İmamoğlu, klasik müzik günleri, caz müzik günleri, heykel sempozyumu, panel ve söyleşiler yapılan barış ve sevgi buluşmaları düzenlendiğini belirtti.

Yatırım Yapan Kazanıyor
Beylikdüzü ’nün gelişiminden metrobüsün önemli bir faktör olduğunu hatırlatan Gül Proje Yönetim Kurulu Üyesi Sönmez Aydın, “Metrobüs devreye girdiği dönem ciddi bir talep oldu. Şimdi bu çok yeterli değil. Beylikdüzün’ de yapılan projeler çok değerli ama bunu görmek için ulaşım lazım. İstanbul Avrupa yakasında yapılaşmanın en iyi ilçe olduğunu tanımlayan Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Metin Gül, “Bölge de yatırımı yapan, konut alan herkes bugüne kadar kazandı. Bizde projelerimiz de teslim süresine kadar yani yaklaşık 1,5 yılda yüzde 50 kazanç garanti ediyoruz” dedi.

‘Baypas Yol Önerisi Geldi’
Beylikdüzü’ndeki ulaşım sorununa vurgu yapan Kameroğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Adem Kameroğlu, “Beylikdüzü boğuluyor. Tam aksine çıkamıyoruz. Tüyap ile TEM arasındaki yol 2 şeritli, en az 8 ışık var. 7 kilometre yol 1 saat sürüyor. Tüyap altında TEM aksına Karaağaç Köyü’ne doğru çıkan imarsız alanlardan bir baypas yolu yapılırsa halka inanılmaz katkı sağlar” dedi.
KVK formunu onaylamanız gerekiyor.

Mimari ofisler, proje yatırımcısı adına projeye başvurabilirler ancak katılım başvurusunda, projenin hak sahibi gayrimenkul şirketinin onayını belgelemesi gerekmektedir. Örnek şirket onayı belgesi için tıklayınız.


Üye misiniz ? GİRİŞ YAPIN

Sign of the City Awards’a jüri üyemiz olarak çok değerli katkılar sunan, şehir plancılığının duayen ismi Prof. Hüseyin KAPTAN’ın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Kendisine Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.


Sign of the City