Sign of the City
HABERLER

9.Gelişen Bölgeler Zirvesi yapıldı

9. GELİŞEN BÖLGELER ZİRVESİ, BÜYÜKÇEKMECE İÇİN YAPILDI.
 
BÜYÜKÇEKMECE’DE BÜYÜK DEĞİŞİM
 
Hürriyet’in gayrimenkul sektörünü en iyiye teşvik etmek ve sektördeki sorunların çözümüne destek sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği ‘Gelişen Bölgeler Zirvesi’nin 9’uncusu İstanbul Büyükçekmece için yapıldı. Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ile gayrimenkul sektörü temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda Büyükçekmece’nin gelişimi, ihtiyaçları ve sorunları masaya yatırıldı.
 
Hürriyet Dünyası’nda gerçekleşen Sign of the City Awards Gelişen Bölgeler Zirvesi’nin 9’uncunda konuşan Hürriyet Reklam Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Zeynep Tandoğan, gerçekleşen zirvelerle gayrimenkul sektörüne destek sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Hürriyet’in düzenlendiği toplantılarda belediye başkanları ve özel sektör temsilcilerinin bir araya gelme fırsatı bulduğunu belirten Tandoğan, “Reklam departmanı olarak şirketlerle ilişkilerimiz sadece reklam üzerinden ilerlemiyor. Değer yaratmak, iş üretmek için pazar yapıcı bir marka olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. 3 yıl önce başladığımız gayrimenkul yarışması Sign of the City Awards’un dördüncüsünü kasım ayında gerçekleştireceğiz. Bu organizasyonu uluslararası arenaya taşımak ve uluslararası şirketlerin başvurularını almak için çalışmalara başlıyoruz.
 
Büyükçekmece için bir araya geldiğimiz toplantıda bize destek olan Demir İnşaat, Kameroğlu İnşaat ve Ahmet Kul İnşaat’a teşekkür ederiz” dedi.
 
İNSAN YEŞİLDEN UZAKLAŞIYOR MU?
Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bilâ, Türkiye’de yaşanan ekonomik ve siyasi sorunlara rağmen gayrimenkul sektörünün canlılığını koruduğunu söyledi. Sektörün gelişimine destek sağlamak amacı ile Gelişen Bölgeler Zirvesi’nin düzenlendiğini dile getiren Fikret Bilâ, “Gayrimenkul ve inşaat sektöründeki gelişmeleri gözlemlediğimde aklıma bazı sorular geliyor.
 
Kentleşme sürecimizde 2 önemli kaygım var. Bunlardan biri ‘İnsanı doğandan uzaklaştıran bir yapılaşmaya mı gidiyoruz?’, ikincisi ise ‘İnsanı insandan uzaklaştıran bir yapılaşmaya mı gidiyoruz?’ Dünya kentlerini görünce üzülüyoruz. Doğayı çok güzel korumuşlar. İmrenmemek mümkün değil. Yapılaşma sürecinde yeşili temel alarak neler yapabiliriz, konuşmalıyız. Son yıllarda çok çok katlı binalar yapıyoruz. Bu da insan ilişkilerini olumsuz yönde etkiliyor. Yapılaşmanın yaşam kültürüne etkileri oldukça güçlü. Büyükçekmece’de daha az katlı yapılar hayata geçiyor. Villa ve lüks konutlar yapılıyor. Bunu orta ve alt gelir gurubu için de sağlayabilir miyiz tartışmak gerek” dedi.
 
NÜFUS HIZLA ARTIYOR
Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, 118 kilometre alana sahip Büyükçekmece’nin bir tarafının göl bir tarafından ise deniz manzaralı olduğunu söyledi.
 
Başkan Hasan Akgün, 500 milyon dolar yatırımla hayata geçecek Kıyı İstanbul projesinde 1000 yat kapasiteli marina bulacağını söyledi. Akgün, “Çarşı projemiz Avrupa’nın önde gelen kültür ve sanat şehirlerinden yola çıkarak, süs havuzlarından, kent mobilyalarına, açık alan kaplama malzemelerinden, ferforje, aydınlatma gibi detaylara kadar bu şehirlerin ruhlarını yansıtmak amaçlanıyor. Amsterdam, Berlin, Budapeşte, Londra, Milano, Paris, ve Viyana’dan esinlendiğimiz 7 cadde ve bu caddeleri birbirine bağlayan 7 meydan bulunacak” dedi.
 
 
825 MİLYON YATIRIM
Başkan Akgün 500 dönüme kurulan film platosu Midwood projesinin sadece Büyükçekmece için değil, Türkiye’nin tanıtımı için önemli bir yatırım olduğunu belirten Akgün, “Burada bir sinema merkezi kuruluyor. Türk dizilerinin, filmlerinin dünyaya pazarlandığı bu dönemde sektöre büyük bir güç ve standardizasyon kazandıracak. Ayrıca yurtdışından sadece çekim için Türkiye’ye gelecek prodüksiyon şirketleriyle yeni bir ekonomi yaratacak, döviz girdisi sağlayacak. Türkiye’deki stüdyoları kullanan, buradaki muazzam beşeri kaynakla tanışan sinemacılar ülkemizin reklamını da yapmış olacaklar. Midwood’da film çeken dünya yıldızları her paylaşımlarıyla turizme ve ülke ekonomisine fayda getirecekler” dedi.
 
Ulaşım sorunu çözülmeli
İSTANBUL’da 2 önemli sorun var olduğunu belirten Hasan Akgün bunlardan birinin ulaşım, diğerinin ise kentsel dönüşüm olduğunu dile getirdi. Akgün, “İstanbul kültür, finans ve moda başkenti olacaksa
önce ulaşım sorununu çözmeli. Şehri 17 milyon yapmak marifet değil.  İnsana yakışır bir taşımacılık olmalı. Kentsel dönüşümde de önce amaç can kaybını önlemek olmalı. Bu iş yapılırken de dünya
şehircilik standartlarına uyulmalı. Bu şehrin elbisesi değişmeli” diye konuştu.
 
‘Ne olursa al’ dönemi bitti
1990’lı yıllarda sayfiye bölgesi olarak görülen Büyükçekmece’nin bugün 12 ay yaşanılan bir ilçe
olduğunu belirten Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, “Bölgenin geleceği parlak.
Biz de yatırıma devam edeceğiz. Ancak eski yapı stoku yenilenmeli. İstanbul’da kentsel dönüşüm 1
ileri 3 geri gidiyor. Bize ‘müteahhit vatandaşla anlaşsın, taşısın ve yapsın’ derseniz bu olmaz. Çünkü 99 kişi tamam derse, 1 kişi olmaz derse tüm iş suya düşüyor. Dönüşüm için 3 bölgede 1.5 yıl çalıştık ama şimdi geri çekildik. Belediye işe öncülük ederse süreç daha doğru ilerler” dedi.
 
Gayrimenkulde önümüzdeki yıllarda sıkıntılı günler yaşayabileceğini belirten Demir, “Sektöre sonradan dahil olanların elendiğini göreceğiz. Bundan sonra ‘gel ne olursa al’ dönemi de bitti. Kaliteli yaşam alanları üretmek zorundayız” dedi.
 
Geleceğin Florya’sı
BÜYÜKÇEKMECE’de Ihlamur Evleri projesini hayata geçirdiklerini söyleyen Kameroğlu İnşaat
Yönetim Kurulu Başkanı Adem Kameroğlu, “Dünya trendlerini inceledik, daha önce yaptığımız projelerden edindiğimiz deneyimleri bu projeye yansıttık. Kuyumculuk sektöründe 45 yıllık tecrübemiz var. Kuyumculuk terbiyesi ve hassasiyeti ile üretim yapıyoruz. Zaten müstakil yaşam insanın doğasında var. Şehrin merkezi yerlerinde arsa maliyeti nedeni ile müstakil evler yapmak zor. Büyükçekmece’de arsa maliyetleri makuldu ancak giderek artıyor” dedi. Bölgedeki en büyük sorunun ise ulaşım olduğunu dile getiren Kameroğlu, “Projelerimizi gezen müşterilerimiz her şeyden memnun. Ama işime nasıl giderim diyorlar. Ulaşım imkânları artarsa bölgenin gelişimi hızla artacak. Biz Büyükçekmece’yi geleceğin Florya’sı olarak görüyoruz” dedi.
 
Hastane ve AVM ihtiyacı
AHMET Kul İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Kul 20 yıldır Büyükçekmece’de yatırım yaptıklarını söyledi. Bölgenin geleceğine güvendiklerini ve yeni projeler de planladıklarını belirten Yavuz Kul, “10 proje yapıyorsak 9’u Büyükçekmece’de olacak. Bölgeye ciddi talep var ama sorun ulaşım. Hayata geçen projeler çok beğeniliyor. Ancak insanlar sürekli ev yerine yazlık ev almak için geliyor. Ulaşım sorunu çözülür ve Büyükçekmece gerçekten İstanbul’un bir parçası olursa o zaman çok farklı bir tablo ortaya çıkar. Bir de bölgede üst gelir grubuna göre konut üretiliyor. Bu evlerde yaşayan insanların farklı talepleri var. Özel hastane ve üst gelir grubuna hitap eden alışveriş merkezlerine ihtiyaç var. Ulaşım ve markalaşma sorunu çözülürse Büyükçekmece cazibe merkezi olacak” dedi.
KVK formunu onaylamanız gerekiyor.

Mimari ofisler, proje yatırımcısı adına projeye başvurabilirler ancak katılım başvurusunda, projenin hak sahibi gayrimenkul şirketinin onayını belgelemesi gerekmektedir. Örnek şirket onayı belgesi için tıklayınız.


Üye misiniz ? GİRİŞ YAPIN

Sign of the City Awards’a jüri üyemiz olarak çok değerli katkılar sunan, şehir plancılığının duayen ismi Prof. Hüseyin KAPTAN’ın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Kendisine Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.


Sign of the City