Sign of the City
HABERLER

Sign of the City Awards, Cityscape Turkey Fuarı'nda yatırımcıları buluşturdu

İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen panelde, Türkiye’ye yatırımın avantajları anlatıldı. Alanında uzman konuşmacılar terör olaylarının uluslararası bir sorun olduğunu ve yatırıma engel olmayacağını belirterek, ‘Türkiye’ye yatırım yapan kazanır’ mesajını verdi.
 
Panelin açılış konuşmasını Hürriyet İcra Kurulu Üyesi Zeynep Tandoğan ile Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan yaptı. Hürriyet Ekonomi Müdür Yardımcısı Sadi Özdemir’in moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, yabancı yatırımcılara Türkiye’ye yatırımın avantajları anlatıldı. Panele GYODER Yönetim Kurulu Üyesi Ersun Bayraktaroğlu, Ekonomist Prof. Dr.  Kerem Alkin, Abraaj Direktörü Mehmet Kalay, DD Mortgage Genel Müdürü Murat Aysan konuşmacı olarak katıldı.
 
Gayrimenkul Sektörüne Hürriyet’ten Destek Mesajı
Gayrimenkul sektörünün en önemli fuarlarından Cityscape’in bu yıl ilk kez Türkiye’de gerçekleştiğine dikkat çeken Hürriyet İcra Kurulu Üyesi Zeynep Tandoğan, “Her yıl marka haline gelen gayrimenkul yarışması Sign of the City Awards’u gerçekleştiriyoruz. Bölgesel sorunlara çözüm için Gelişen Bölgeler Zirvesi yapıyoruz ve yatırımcıları buluşturan ‘Why Invest in Turkey’ panelleri gerçekleştiriyoruz. İlkini Dubai’de yaptığımız bu panelle ‘Türkiye uzun soluklu yatırım yapılacak güçlü bir ülke’ temasının altını çiziyoruz.” dedi. Tandoğan panele destek veren Ağaoğlu Şirketler Grubu, Siyahkalem İnşaat, Kuzu Grup ile Varyap ve Gap İnşaat Ortaklığı’na da teşekkür etti.
 
Demircan: “İnşaat Kalitemiz Etkiliyor”
Yaşanan terör olaylarına rağmen Türkiye’nin yatırım cazibesini koruduğunu söyleyen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ise “Vatandaş şehrin ekonomisini, istihdamını, sosyal kültürel hayatını ve mekânsal planlama ile altyapısını soruyor. Yabancı yatırımcı da bunlara bakıyor. Türkiye’de, İstanbul’da ekonomik gelecek var. Ülke genç nüfusu ile kariyer planlaması yapanların gözdesi. Mimarisi, farklı kültürleri kucaklayan hoşgörüsü ile şehrimiz öne çıkıyor. Elbette şehrin eksikleri var. Kentsel dönüşüm bekleyen yerler var. Ama bir yandan da inanılmaz projeler yapılıyor. İnşaat kalitemiz herkesi büyülüyor.” dedi.
 
Alkin: “Türkiye Oyuna Yeni Başlıyor”
Açılış konuşmalarının ardından başlayan panelde de Ekonomist Prof. Dr. Kerem Alkin, Abraaj Direktörü Mehmet Kalay, DD Mortgage Genel Müdürü Murat Aysan katılımcılarla buluştu ve yabancı yatırımcının Türkiye’ye yatırım yapma nedenleri hakkında konuştu. Ekonomist Prof. Dr. Kerem Alkin’in Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda bir numaralı ulaşım, enerji ve lojistik kavşak noktası olacağını belirterek “Türkiye’de yapılan Körfez Geçiş Köprüsü, 3. havalimanı gibi projeler sadece Türkiye için önemli değil. Bu altyapı projeleri bitince Türkiye dünya için küresel lojistik merkez olacak. Böyle bir coğrafyanın prim yapmaması mümkün mü? Türkiye daha oyuna yeni başlıyor. 2050’de Türkiye 12 ya da 14’üncü büyük ülke konumuna gelecek” sözleriyle dikkat çekti.
 
Yabancı yatırımcı ne ister?
Yabancı yatırımcı açısından değerlendirme yapan Abraaj Direktörü Mehmet Kalay, “Yabancı yatırımcının karar verme aşamasındaki birinci etken ülkenin nüfusu ve dağılımı, ikinci etken şehirleşme ve üçüncü etken de reformlar. Türkiye bu üçünde de pozitif” şeklinde konuştu.
 
Konut finansmanı gelişim süreci hakkında bilgi veren DD Mortgage Genel Müdürü Murat Aysan şunları söyledi: “Geçen yıl tüm olumsuzluklara rağmen konutta, arabada, telefonda beyaz eşyada rekor kırdık.  Faiz oranları ve finansman sektör için kritik ama tek başına belirleyici değil” dedi.
 
Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYODER) Yönetim Kurulu Üyesi Ersun Bayraktaroğlu ise şunları söyledi: “Hem yerli hem de uluslararası yatırımcı için uygun ortamı sunmamız gerekiyor. Türkiye’ye yatırıma gelenler mevzuatı sorguluyor. Yabancı vergisiz ortam istemiyor. Ne ödeyeceğini bileceği ortam istiyor”
KVK formunu onaylamanız gerekiyor.

Mimari ofisler, proje yatırımcısı adına projeye başvurabilirler ancak katılım başvurusunda, projenin hak sahibi gayrimenkul şirketinin onayını belgelemesi gerekmektedir. Örnek şirket onayı belgesi için tıklayınız.


Üye misiniz ? GİRİŞ YAPIN

Sign of the City Awards’a jüri üyemiz olarak çok değerli katkılar sunan, şehir plancılığının duayen ismi Prof. Hüseyin KAPTAN’ın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Kendisine Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.


Sign of the City