Sign of the City
HABERLER

Sotca'ya Kıbrıs yıldızları geliyor

Gayrimenkul Oscar’ı ‘Sign of The City (SotCA) Kıbrıs’ta
 
Türk mimarlara Türk rakip
 
Ömer BİLGE / LEFKOŞA 
GAYRİMENKUL sektörünün Oscar’ı kabul edilen, en prestijli mimari projelerin ödüllendirildiği Sign of The City Awards (SotCA) yarışması Girne’de Kıbrıs Türk emlak sektörü ve mimarlarıyla buluştu. Son yıllarda büyük atılım gerçekleştiren Kıbrıs Türk emlak sektörünün önde gelen temsilcileri, Kıbrıs’a özel resepsiyonda SotCA jürisi ve yönetiminden yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgi aldı.  6 Kasım’da ödüllerin verileceği etkinliğe Kıbrıslı Türk gayrimenkul yıldızları, 20 Eylül’e kadar başvuru yapabilecek.
 
KIBRIS’TAN İLK ÖDÜL
Hürriyet gazetesinin bu yıl 5’incisini düzenleyerek geleneksel hale getirdiği SotCA yarışmasına her yıl yüzlerce proje başvuruyor ve sektör temsilcilerinden oluşan jüri, 6 kategoride 25 projeyi ödüllendiriyor. Kıbrıs Türk gayrimenkul sektörü geçen yıl yarışmada 13 projeyle yer aldı ve Girne’ye iz bırakan Kıbrıs Development’ın eseri Premium Proje ödülünü kazandı.

SotCA yarışmasının proje ortağı Lineadecor Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ecemiş Girne The House Lounge’daki resepsiyonda yaptığı konuşmada, gayrimenkul sektörünün Türkiye ve yurtdışında çok önemli projelere imza attığına dikkat çekerek, yarışmanın sektör içinde büyük bir rekabet yarattığını, yenilenen gelişen ve her yıl daha iyiye giden projelere olanak sağladığını belirtti. Türkiye ve yurtdışında 27 yıldır sektör içinde olduklarını, KKTC’de ise, 15 yıldır faaliyet gösterdiklerini ifade eden Ercan Ecemiş, SotCA’nın projeyi ortağı olma nedenlerini şöyle anlattı:
 
LINEADECOR: BU PROJEDEYİZ ÇÜNKÜ BORÇLUYUZ
“Sign of the City Awards projesi içinde Lineadecor olarak varız, çünkü bu sektöre malzeme ve hizmet tedarik ediyor, bu sektörden kazanıyoruz. Gayrimenkul sektörüne de borçluyuz, proje içinde var olmaya devam edeceğiz. Biz mutfak üretiyoruz. Mutfak gerçekten zor bir iştir, hem görsel bir üstünlük taşımalı hem de fonksiyonel olmalıdır. Mutfak mobilya gibi değildir, beğenmediğiniz zaman kolayca değiştiremezsiniz, bir defa mutfağı yapmışsınızdır. Mutfak özel bir tasarımdır, bir başkası tarafından kullanılamaz. Bir projeyi geliştirirken mutlaka çok değişik farklı detayları olabilir, ama mutfak su, buhar, ıslak buhar ve elektriğin bulunduğu bir ortamdır ve tasarımı çok önemlidir. Mutfakta, cam, çelik, alüminyum, ahşap kaplama tiner, boya gibi çok malzeme var. Sektörün önemli bir unsuruyuz ve değerli girişimcilere hizmet etmekten de mutluyuz. Kıbrıs gayrimenkul sektörü de büyük gelecek vaat ediyor.”
 
GAYRİMENKUL YAP-SAT DEĞİL
SotCA yarışması jüri eş başkanı World Architecture Community Kurucu Başkanı Prof. Suha Özkan, Türkiye’de gayrimenkul tanımının çok yanlış anlaşıldığına ve değerli bir yerde, değerli bir yapının satılarak para kazanılan bir sektör olarak algılandığına dikkat çekti. Özkan, “Oysa öyle değil. Gayrimenkul dediğimiz olay şehirlerimizin ve yer yer kırsal alanların bile en önemli değerleri çevresini oluşturan herşeydir. Kul yapılı olan herşey gayrimenkuldür. Bunu bir tarafa koymak gerekiyor” dedi.
 
MUNYAR: SANAYİ Mİ, GAYRİMENKUL MÜ?
SotCA Kıbrıs’a özel resepsiyona katılan Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar ise, yüzlerce alt sektöre katma değer sağlayan gayrimenkul sektörünün önemine dikkat çekti. Munyar, bir grup işadamı ve siyasetçiyle 2 gün önce yaşadığı gayrimenkul sektörüyle ilgili anısını şöyle anlattı:
“Özel ve dar bir grubun yer aldığı iki gün önceki bir toplantıda bir işadamı, ‘Türkiye hükümeti, taşa toprağa, inşaata yatırıma destek yerine sanayiye destek verse daha iyi olacak’ dedi. Hemen araya girdim, ‘Beyefendi siz duvardan duvara halı üretiyor ve bu inşaatlara ürün satıyorsunuz. Sanayiye tabii ki destek sağlamak lazım, ancak gayrimenkul sektörü aynı zamanda sizin gibi yüzlerce alt sektörü destekliyor’ cevabını verdim. Lineadecor Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ecemiş’in, ‘Neden SotCA projesini destekliyorum’ açıklamasıyla da doğrudan bağlantılı bir anı. Kıbrıs’ta da gayrimenkul sektöründen çok önemli atılımlar yaşanıyor ve sürekli ileri gidiyor. SotCA yarışmasını, Hürriyet olarak, ‘Marifet iltifata tabidir’ düşüncesiyle başlattık ve devam ettireceğiz,”
 
KORKMAZ: BİR YILA YAYILAN ETKİNLİK

SotCA yarışması hakkında bilgi veren Demirören Gazete Reklam Satış Grup Başkanı Gürcan Korkmaz, yarışmanın yılda bir defa ödül verilerek kapatılan bir proje olmadığını, bütün bir yıla yayılan etkinlikler zincirini kapsadığını söyledi. Korkmaz, 6 Kasım’da yapılacak ödül törenine yarışmaya son 3 yıldır büyük destek veren Emlak Konut’un eski Başkanı, günümüzün Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılmasını beklediklerini kaydetti.

Yarışmanın Türkiye ayağına başvuruların kapandığını KKTC’den başvuruların ise, 20 Eylül’e kadar devam edeceğini belirten Korkmaz, “Proje ortağımız Lineadecor, Platin sponsorumuz ise, Schindler asansör. Sign of the City sadece yılın bir günü ödül vererek kapattığımız bir proje değil. Bütün yıl hem başvuruları topladığımız hem haberlerini yaptığımız ve aynı zamanda bir yıla yayılan etkinlikler zincirinden oluşuyor. Sign of the City çatısı altında gelişen bölgeler projeleri yapıyoruz. İstanbul’da ilçeler, Türkiye’de çapında ise, şehir bazlı yerel yönetimlerle biraraya gelerek, yaşanmış ve gelecekte yaşanabilecek sorunları ele alıyoruz. Türkiye’nin her noktasına ulaşan Hürriyet gibi güçlü bir markayla, dijitali de içeren Hürriyet Dünyası’yla gelişen bölgeleri okuyucularımıza tanıtıyor ve öne çıkartıyoruz. Yerel yönetimlerin sıkıntılarını da gündeme getiriyoruz. SotCA yarışmasında Türkiye başvurularını kapattık ancak Kıbrıs’tan başvuru almaya devam ediyoruz. Bu yıl 150 projenin yarışmaya başvurmasını bekliyoruz” diye konuştu.
 
KUTU
 
3 AŞAMADA ZORLU YARIŞ
Sign of the City Awards (SotCA) yarışması mimari proje ve eserlerin yer aldığı 3 aşamalı zorlu bir yarış.
Yarışmanın stratejik ortağı EY, 6 kategori ve 25 alanda yapılan başvuruların kriterlere uygun olup olmadığını teknik elemeyle belirliyor. Ve ardından yarış başlıyor.
*Birinci aşamada, sektörlerinde uzman bir jüri ilk değerlendirmesini yapıyor ve her kategoriden seçilen 5 aday finale kalıyor.
*İkinci aşamada finale projeler jürinin belirleyeceği sorulara cevapları içeren 3’er dakikalık sunum hazırlıyor. Sunumun ardından proje yetkilisine 5 dakika online yüzyüze görüşmeyle projelerini tanıtmalarına imkan veriliyor.
*Jüri son aşamada, her kategoriden bir projeyi yılın Sign of the City ilan ediyor.
KVK formunu onaylamanız gerekiyor.

Mimari ofisler, proje yatırımcısı adına projeye başvurabilirler ancak katılım başvurusunda, projenin hak sahibi gayrimenkul şirketinin onayını belgelemesi gerekmektedir. Örnek şirket onayı belgesi için tıklayınız.


Üye misiniz ? GİRİŞ YAPIN

Sign of the City Awards’a jüri üyemiz olarak çok değerli katkılar sunan, şehir plancılığının duayen ismi Prof. Hüseyin KAPTAN’ın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Kendisine Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.


Sign of the City